PANORAMA FITNESS
Dnes je 22. června 2024, svátek má Pavla, zítra Zdeňka.
  • V centru Beauty&Beast se po celou sobotu koná Kmínový festival. Můžete ochutnat speciality pražských šéfkuchařů, zakoupit regionální potraviny. Kromě toho je zde doprovodný kulturní program a vyžití pro děti.
  • Na našem fotbalovém stadionu se hrají tuto sobotu a neděli zápasy chlapců U14 v rámci turnaje Třebíč Open. Také FCVM zde má svůj žákovský tým. Více foto na našem Facebooku.
  • Letos vyšlo otevření koupaliště na tropický den.
  • Jdu do školy. V mateřské škole na Sokolovské proběhlo ve čtvrtek pasování předškoláků s Dózou.
  • 21.6.2024 - Koupaliště PALOUKY otevře své brány v pátek 21. června 2024 v 10 hodin. Jak to na koupališti aktuálně vypadá můžete sledovat na portále www.NovinyVM.cz v pravém sloupci na ONLINE kameře.
  • Lidl už láká zaměstnance přímo na fasádě prodejny.

Výroba kabelů ve Velkém Meziříčí již 75 let

- - 20. 8. 2021 - komentářů  0
Továrna na káble a gumové zboží L.Köppel a.s.
Továrna na káble a gumové zboží L.Köppel a.s.
Velkomeziříčská kabelovna - 70. léta.
Bývalé KABLO Velké Meziříčí je dnes součástí dánské společnosti NKT S/A.

Kablovka NKT ve Velkém Meziříčí slaví 75 let od založení. V roce 2007 se bývalé KABLO ELEKTRO stalo součástí dánské společnosti NKT, která také v tomto roce slaví kulaté, 130. narozeniny.


Pohled do historie

Pro potřebné využití areálu bývalé klihárny a zajištění pracovních příležitostí byl na jaře roku 1946 nalezen vážný zájemce. Rozhodujícím dnem založení kabelovny ve Velkém Meziříčí se stal 6. červen 1946. Tehdy byla uzavřena dohoda o převedení výroby kabelů a vodičů z pražského sídla firmy „Továrna na káble a gumové zboží L.Köppel a.s.“ do takto pronajatých prostor ve Velkém Meziříčí.

 

Dohoda byla ve II. pololetí roku 1946 rychle uváděna do praxe. Nejprve bylo odstraněno původní vybavení a provedena příprava pro instalaci kabelářských strojů. Za pomoci a dohledu některých pražských zaměstnanců instalovali první pracovníci z Velkého Meziříčí, počtu asi dvaceti, základní stroje a v listopadu byla zahájena výroba v této nové kabelovně. Tímto navázáním bylo značně usnadněno zvládnutí technologie výroby. Tak v přeneseném smyslu můžeme posunout tradice kabelářské výroby do konce minulého století, kdy vznikla původní firma Köppel a.s.

 

První jednodušší výrobky se objevily na trhu na začátku roku 1947. Základní náplň tvořily vodiče, textilní šňůry, hadicové kabely, smaltované dráty, dynamodráty a svářecí kabely. Výroba se dynamicky rozšiřovala tak, že byly zavedeny tři směny.

 

Znárodnění v roce 1948 změnilo radikálně vlastnické poměry. Vzápětí bylo vyměněno i výkonné vedení společnosti. Dobře zaučení pracovníci však zůstali na svých místech. Ti i jejich nástupci se stali největší devizou kabelovny i v období socialismu. Obětavou a svědomitou prací většiny z nich byla zajištěna další existence továrny a její rozvoj v desetiletích trvání socialismu. Rozhodnutí o perspektivnosti velkomeziříčské kabelovny uskutečněné po znárodnění znamenalo obnovení stavby velké výrobní haly zahájené ještě za trvání akciové společnosti. Do Velkého Meziříčí se stěhovaly stroje ze zrušených kabeloven v Liberci, Vsetíně i dalších. První intenzívní etapa výstavby byla zakončena v roce 1953 přemístěním výroby sdělovacích vodičů a šňůr z brněnské provozovny do Velkého Meziříčí.

 

Pro město byla i za těchto podmínek přínosem. Zajišťování bytové výstavby, podpora sportu, kulturních akcí i veřejně prospěšných staveb byly trvalými efekty, které jsou využívání dodnes. Samotná továrna se po roce 1953 potýkala s následky jednotlivých období útlumu a následujícím oživením socialistického průmyslu. Meziobdobí útlumu se vyznačovala značným úsilím v překonávání potíží v odbytu zboží. Velmi často byly překážkou výroby nedostatky v zásobování surovinami i elektrickou energií.

 

Přes všechny tyto i další potíže rostla velkomeziříčská továrna nejdynamičtěji v tehdejší ČSSR. Po obdobích intenzívní výstavby v letech 1956 až 1959, 1967 až 1972 a 1978 až 1981 se stává největší výrobní jednotkou tohoto oboru v republice. Nezastavil se ani růst technické úrovně výrobků a další rozšiřování. Dále se zvyšovala i kvalifikace zaměstnanců.

 

Tak vstoupila velkomeziříčská kabelovna znovu jako samostatný státní podnik do začátku devadesátých let.

 

Situace dnes

Dnes je bývalé KABLO Velké Meziříčí součástí dánské společnosti NKT S/A, jehož akcie se obchodují na dánské burze Nasdaq Copenhagen.

 

Společnost NKT je s pobočkami v Dánsku, Norsku, Švédsku, Německu, České republice a Polsku celosvětovým lídrem v kabelové technologii, která přispívá digitálnímu věku čtvrté průmyslové revoluce a globálnímu přechodu na obnovitelnou energii. Zaměstnává v nich přibližně 3 400 lidí a její roční obrat se pohybuje kolem 1,3 mld. EUR (rok 2019).

 

Náš závod ve Velkém Meziříčí se specializuje na výrobu kabelů pro střední napětí do 50 kV podle nejvyšších průmyslových standardů.

 

Hlavní milníky velkomeziříčské kabelovny

1946 – Založení akciové společnosti „Továrna na káble a gumové zboží L. Köppel a.s.“
1948 – Znárodnění – závod národního podniku KABLO Bratislava
1950 – Vznik samostatného národního podniku KABLO Velké Meziříčí
1958 – Závod národního podniku KABLO Kladno
1988 – Kombinátní podnik ZSE Praha
1990 – Státní podnik KABLO Velké Meziříčí
1996 – Privatizace státního podniku a vznik KABLO ELEKTRO Velké Meziříčí, spol. s r.o.
2007 – Změna názvu společnosti na nkt cables Velké Meziříčí k.s., člen skupiny NKT cables
2013 – Změna názvu společnosti na nkt cables Velké Meziříčí s.r.o., člen skupiny NKT cables
2013 – Certifikace systému BOZP dle ISO 18001
2017 – Změna názvu společnosti na NKT s.r.o.


Autor: NKT s.r.o.

Publikoval: -red-

Čtěte také

23. 1. 2024 - Tipy na místa ve Velkých Karlovicích a okolí

Tipy na místa ve Velkých Karlovicích a okolí
Velké Karlovice jsou malebnou horskou obcí v oblasti valašských Beskyd. Lákají turisty na tradice, okouzlující přírodu a spoustu příležitostí nejen pro aktivní dovolenou.

15. 4. 2024 - Tipy pro napsání diplomové práce, které možná neznáte

Tipy pro napsání diplomové práce, které možná neznáte
Závěrečné práce na vysoké škole jsou velmi důležité. Podle toho se rozhodne, jestli budete mít nový diplom nebo ne. Proto si na ní musíte nechat obzvlášť záležet. Nejde pouze o obsah, ale...

15. 4. 2024 - Kvalitní nábytek se stane klíčovým prvkem vaší pracovny

Kvalitní nábytek se stane klíčovým prvkem vaší pracovny
Domácí pracovny se v posledních letech staly klíčovým prvkem interiérů. Dnes je má doma každý druhý a mnoho lidí přemýšlí, jak je vybavit co nejlépe. Každý den tam trávíte hodně času a...

25. 1. 2024 - Nechte šperky vypovědět váš příběh. Vsaďte na kousky se skrytou symbolikou!

Nechte šperky vypovědět váš příběh. Vsaďte na kousky se skrytou symbolikou!
Nejen zásnubní a snubní prsteny vyprávějí příběh. Hodně toho o vás mohou povědět také náušnice, náramky či řetízky s přívěsky. Znáte skrytou symboliku nejčastějších šperků?


Komentáře ke článku


NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email [email protected].
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Vše pro ONLINE: webhosting - e-mail hosting - e-shopy - fakturační systém - SEO.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

PBS Velká Bíteš - PŘISTAŇTE V PBS
TOPlist