Dnes je 19. srpna 2022, svátek má Ludvík, zítra Bernard.
  • Na led zimního stadionu k přípravnému utkání proti Vyškovu ve čtvrtek večer vyjel A tým HHK. Po dvou třetinách byl zápas vyrovnaný 2:2.
  • Stavba workoutového hřiště postoupila. Nově se zde objevily tyto kostky.
  • Část nedávno vybudovaného chodníku pod dálničním mostem byla kvůli výstavě odvodnění opět rozebrána.
  • K vodníkovi sedícímu na kameni v řece Oslavě u zimního stadionu nově přibyla jeho družka.
  • Po dobu opravy Vrchovecké ulice byl zprůjezdněn most a průjezd u rybářů od Mostišť na Příkopy.

Evropský festival filozofie 2021 slibuje originální přednáškový mix o vztahu vědy a umění

ZPRÁVY - VELMEZOVKY - 24. 8. 2021 - komentářů 0

Ředitel festivalu Milan Dufek, ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, prof. Zdeněk Hostomský a ředitel Ústavu molekulární genetiky AV ČR, prof. Václav Hořejší.
Ředitel festivalu Milan Dufek, ředitel Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, prof. Zdeněk Hostomský a ředitel Ústavu molekulární genetiky AV ČR, prof. Václav Hořejší.

Dvě desítky zajímavých hostů z rozmanitých oblastí vědeckého, ale i uměleckého světa, nabídnou od 29. srpna do 12. září ve Velkém Meziříčí opět příležitost k zamyšlení všem, kdo rádi poznávají současný svět v širších souvislostech. Jedinečný festival s patnáctiletou historií letos zmapuje také unikátní publikace nazvaná Filozofie pod mostem.


Kraj Vysočina nemá vlastní univerzitu, proto se nám líbila myšlenka vytvořit filosofickou platformu pro hledání odpovědí na otázky o povaze dneška,“ říká k historii festivalu jeho zakladatel a dlouholetý ředitel Milan Dufek. Jeho vycházející kniha Filozofie pod mostem obsahuje unikátní fotografie i autentické vzpomínky účastníků všech dosavadních ročníků akce.

 

Festivalové téma se jako každoročně dotkne řady oblastí od filozofie, astronomie a matematiky přes hudební a divadelní vědu až po architekturu a umělou inteligenci,“ doplňuje Ondřej Ševeček, ředitel Filosofického ústavu Akademie věd, který je společně s Filosofickou fakultou Masarykovy univerzity v Brně pravidelným garantem obsahové náplně akce.

 

Letošní program slibuje například setkání s astrofyzikem Jiřím Grygarem a fotografem Petrem Horálkem, kteří se každý ze své perspektivy podívají na to, co společného mají umění a vesmír. Hudební vědci a skladatelé jako Miloš Štědroň, Ivo Medek, Jiří Raclavský či Viktor Pantůček budou hovořit o vztahu mezi vědou a hudbou vůbec. Přiblíží, jak filozofové promlouvají v operách, a jestli může hudba fungovat jako výzkumný nástroj.

 

Novinkou letošního ročníku bude také představení nové poslechové show s osobnostmi české vědy AUDIOSKOP aneb Pořád o vědě!

 

Několik programových bloků bude patřit čistě filozofům. Vojtěch Kolman vysvětlí, proč je v umění pravda. Alice Koubová a Tereza Matějčková prozradí, co si myslí o přibližování filozofie laikům skrze umělecké formáty a Tomáš Hříbek návštěvníky seznámí s tím, jak si stojí v pokusech o uměleckou tvorbu umělá inteligence. Přednáška prof. Ladislava Kvasze se zaměří na prostor mezi geometrií a malířstvím a upozorní na možnosti nových interpretací některých děl, která sehrála klíčovou roli v dějinách umění.

 

Diváci se mohou těšit také na Filosofickou kavárnu. Speciální blok se bude věnovat vztahu vědy a architektury. Prostor bude i pro debatu o podobě občanského vzdělávání na školách 21. století a roli filozofie v něm.

 

Samozřejmou součástí festivalu je i bohatý doprovodný program. Jako příklad za všechny uveďme vernisáž České ceny za architekturu nebo koncert legendární skupiny Rangers-Plavci. Speciální festivalové menu chystá JÉČKO - Restaurace a Filda cook.catering.

Evropský festival filosofie organizuje od roku 2005 Jupiter club Velké Meziříčí s finanční podporou města Velké Meziříčí, Kraje Vysočina, Akademie Věd ČR.

 

Podrobný program akce www.festivalfilosofie.cz

 

 

AUDIOSKOP aneb POŘÁD O VĚDĚ!

 

V rámci Evropského festivalu filozofie bude tento večer věnován nové popularizační audioshow s osobnostmi české vědy AUDISKOP aneb Pořád o vědě! Jako hosté se představí novinářka a autorka Lenka Vrtišková Nejezchlebová, dramaturgyně Ilona Smejkalová, režisér Jan Frič a dva z účinkujících vědkyň a vědců, jimž je seriál zasvěcen. Kromě povídání s hosty o hlavním tématu festivalu a novém audioknižním projektu se můžete těšit i na ukázky jednotlivých dílů AUDIOSKOPU.

 

Audioskop! Od zjevného ke skrytému. Od povrchu k podhoubí. Od obalu k jádru. Od mýtů k faktům. Od tušeného k překvapení… Popularizační magazín, který je novým počinem přední audioknižní platformy v Česku Audioteky, představuje deset různorodých přírodovědných a společenskovědních témat i hvězd české vědy. Ponořte se do zábavného a originálního seriálu o bádání i výzkumech, plného nečekaných popkulturních citací a odkazů. V době, kdy je veřejný prostor zaplevelen a přesycen spoustou „zaručených zpráv“, kdy lidé čerpají informace z mnohých dezinformačních a pochybných webů, kdy se stírá rozdíl mezi vědou a esoterikou, se můžete seznámit s deseti výjimečnými a zábavnými českými vědci. Ženami a muži, kteří o svém oboru hovoří bez zbytečného poučování, s nadhledem a humorem.

 

V hlavních rolích vynikají novinářka a autorka novinky Lenka Vrtišková Nejezchlebová, průvodce pořadem a herec Martin Myšička a deset českých vědkyň a vědců – parazitolog Julius Lukeš, bioložka a popularizátorka astrobiologie Julie Nováková, toxikolog Miloslav Pouzar, botanik Jan Albert Šturma, jaderná chemička Martina Benešová, forenzní entomoložka Hana Šuláková, psycholog Radek Ptáček, spoluobjevitel metody tzv. genetických nůžek Martin Jínek, mikrobiolog Petr Kohout a genetička Halina Šimková. Zmiňovaní se v tomto pořadí objeví i v jednotlivých dílech. AUDIOSKOP aneb Pořád o vědě je k poslechu v Audioteka Klubu, který si vychutnáte díky aplikaci Audioteka (www.audioteka.cz). O výhodách Klubu se přitom můžete přesvědčit ještě před pořízením členství, Audioteka nabízí 14denní poslech na zkoušku zdarma. Kdykoliv tak lze vyskočit nebo naskočit!

 

Hosté:

Lenka Vrtišková Nejezchlebová

Novinářka, popularizátorka vědy. Redaktorka Deníku N. Za dvacet let novinářské praxe prošla redakcemi několika médií. Specializuje se na rozhovory s osobnostmi napříč zájmy a profesemi, slabost má však zejména pro vědu. Získala Novinářskou cenu za nejlepší rozhovor v kategorii psaná žurnalistika. Je autorkou biografie triatlonisty a filantropa Tomáše Slavaty Souboj s draky a spoluautorkou knižních rozhovorů Živly české vědy.

 

Ilona Smejkalová

V pozici divadelní dramaturgyně prošla mnoha soubory – například Horáckým divadlem Jihlava, Divadlem Petra Bezruče v Ostravě, Městským divadlem Kladno, pražským Studiem Ypsilon nebo Mahenovou činohrou v Národním divadle Brno. Dlouhodobě spolupracovala s pražským Divadlem v Dlouhé i divadelním souborem pražských bezdomovců „Ježek a čížek“. Několik let se věnovala pedagogické profesi a PR aktivitám. V současnosti působí v Činohře Národního divadla. Jako scenáristka se podílela na pořadech ČT a seriálech TV Prima, pravidelně přispívá do různých periodik a časopisů, je autorkou knihy Zábradlí 1958–2018.

 

Jan Frič

Pochází z Košíř. Spící člen Společnosti doktora Krásy. Studoval obor režie činoherního divadla na DAMU v Praze pod vedením Darii Ullrichové a Jana Nebeského. Od sezony 2017/2018 je kmenovým režisérem Činohry Národního divadla. Mezi jeho zájmy patří mluvené slovo, elektronická hudba, věda a technika, zajímavosti a objevy.

 

Anotace jednotlivých dílů audio show AUDIOSKOP aneb POŘÁD O VĚDĚ!

 

Parazit

Je parazit vyžírka, nebo spolubydlící? Máme se ho bát? A proč, když se pustíme do přemýšlení o parazitech, začneme se hned okamžitě škrábat? Rozhovor s parazitologem Juliem Lukešem.

Profesor parazitologie Julius Lukeš vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy. Působí v Parazitologickém ústavu Akademie věd České republiky a na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity. Pracoval v několika akademických institucích v zahraničí, má na kontě řadu významných vědeckých publikací. Je členem Učené společnosti ČR.

 

Mars 

Šlo by na Marsu žít? Byl na této planetě někdy nějaký život? Nebo – nežije tam něco dodnes? Rozhovor s bioložkou a popularizátorkou astrobiologie Julií Novákovou.

Bioložka, popularizátorka astrobiologie Julie Nováková vystudovala biologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, kde přednáší o astrobiologii. Popularizuje astrobiologii i v rámci Evropského astrobiologického institutu. Je rovněž autorkou sci-fi povídek a románů (např. trilogie Blíženci či sbírka Světy za obzorem), editovala několik antologií. V posledních letech píše v angličtině. 

 

Jedy

Skutečně by Vávra po požití jedu od Maryši zemřel do několika minut? Mohl jed účinkovat tak rychle? A dokázala by nebohá Maryša na konci devatenáctého století na tehdejší moravské vesnici vůbec sehnat arsenik? Rozhovor s toxikologem Miloslavem Pouzarem.

Profesor toxikologie Miloslav Pouzar vystudoval Fakultu chemicko-technologickou na Univerzitě Pardubice, kde dodnes působí v Ústavu environmentálního a chemického inženýrství a přednáší toxikologii studentům. Popularizaci historie svého oboru se věnuje i ve volném čase. Je autorem knihy Kalich hořkosti.

 

Křoví

K čemu vlastně křoví je? Potřebujeme je? A potřebuje nevzhledné roští i sama příroda? Rozhovor s botanikem a zaníceným křovinářem Janem Albertem Šturmou.

Botanik Jan Albert Šturma vystudoval geobotaniku na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Zabývá se zejména suburbánní a industriální vegetací, ale také etnobotanikou bývalých Sudet a zvyšováním biodiverzity intenzivně využívané zemědělské krajiny. K jeho aktivitám patří propojování botaniky a ekologie s urbanismem a architekturou. Je aktivním členem „sekty“ křovinářů.

 

Záře

Jak jaderné katastrofy změnily svět vědy i svět kolem nás? Je radioaktivita skutečně dobrý sluha, ale zlý pán? Kde radioaktivita škodí, a kde naopak pomáhá? Rozhovor s jadernou chemičkou Martinou Benešovou.

Jaderná chemička Martina Benešová vystudovala chemii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy v Praze, absolvovala rovněž přednášky z jaderné chemie na ČVUT. Posléze pokračovala doktorandským studiem v Heidelbergu. Spoluobjevila radiofarmakum, jež je nyní již ve finální fázi klinických testů pro léčbu rakoviny prostaty. V Německu působí a žije i nadále, vede vlastní výzkumnou skupinu, kterou sdílí Německé centrum pro výzkum rakoviny a farmakologický gigant Bayer.

 

Moucha

Čím jsou mouchy výjimečné i krásné? Kde a jak jsou schopny přežít zimu? A jaké nejčastější předsudky o mouchách mezi lidmi panují? Rozhovor s forenzní entomoložkou Hanou Šulákovou z Kriminalistického ústavu v Praze.

Forenzní entomoložka Hana Šuláková vystudovala Mendelovu univerzitu v Brně, nikoliv však entomologii, ale zoologii se zaměřením na ekologii šelem. Smysluplné uplatnění našla v Kriminalistickém ústavu v Praze, v roce 2002 se stala vedoucí oddělení speciální biologie. Přímo k entomologii se dostala při objasňování nevysvětlených úmrtí, dlouhá léta byla jedinou expertkou svého druhu v České republice. 

 

Empatie

Pozná vůbec psychopat, že je psychopat? Jak se z člověka stane deprivant? A co je to vlastně empatie? Rozhovor s psychologem Radkem Ptáčkem o tom, jak si společnost vyrábí psychopaty. 

Klinický psycholog Radek Ptáček je profesorem v oboru lékařské psychologie. Působí též jako soudní znalec, je autorem nebo spoluautorem odborných monografií a stovky publikací. Jeho působišti jsou Psychiatrická klinika 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze, Všeobecná fakultní nemocnice v Praze a University of New York in Prague. V roce 2018 se stal prezidentem Světového kongresu o ochraně dětí.

 

Mutant

Jak se mění DNA? Budou se vyrábět noví lepší i odolnější lidé? Zaplaví náš svět mutanti? Rozhovor se spoluobjevitelem metody tzv. genetických nůžek Martinem Jínkem. 

Martin Jínek je profesorem biochemie a molekulární biologie, spoluautorem objevu revoluční metody pro genetickou editaci Crispr-Cas-9 (tzv. genetických nůžek), za který byla v roce 2020 udělena Nobelova cena.  Vystudoval gymnázium v Třinci, ale už v sedmnácti letech odešel na The Oratory School v anglickém Readingu. Pokračoval studiem biologie a chemie v Cambridge, doktorát získal v Evropské laboratoři molekulární biologie v Heidelbergu. V letech 2007 až 2012 působil jako postdoktorand na Kalifornské univerzitě v Berkeley, nyní vede vlastní skupinu na univerzitě v Curychu. Má na kontě řadu publikací v nejvyhlášenějších vědeckých časopisech včetně Science a Nature. Za svou práci obdržel řadu mezinárodních ocenění.

 

Houby

Škodí houbám sucho? Nebo houbaři lesu? A proč nelze v obyčejném sklepě zasadit i pár hříbků? Rozhovor s mikrobiologem Petrem Kohoutem o tom, co se skrývá v podhoubí. 

Mikrobiolog Petr Kohout vystudoval botaniku a mykologii na Tartuské univerzitě v Estonsku. Působí v Mikrobiologickém ústavu Akademie věd České republiky a na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Věnuje se především ekologii hub, soužití hub s kořeny rostlin a významu hub v ekosystémech. Získal Cenu Neuron pro mladé nadějné vědce.

 

Iluze

Co je skutečnost, a co je realita? Máme věřit spíš mozku, nebo svým očím? Není všechno kolem nás jen – iluze? Rozhovor o kouzelnících a kouzelných (ne)schopnostech lidského mozku s genetičkou Halinou Šimkovou. 

Genetička Halina Šimková vystudovala antropologii a genetiku člověka na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Studovala několik let i farmacii, animaci na FAMU a absolvovala i scénografický obor Hračka-maska-loutka na Soukromé mistrovské škole uměleckého designu. Šestnáct let působila jako kriminalistická znalkyně v oboru analýzy DNA v Kriminalistickém ústavu Praha, v roce 2005 pracovala v Thajsku v jednotkách Interpolu při identifikaci obětí tsunami. Nyní se kromě forenzní genetiky věnuje především aplikaci bayesovské inference ve forenzních vědách, spoluzaložila Centrum pro bayesovskou inferenci 4BIN.

 

O Audiotece

Audioteka je největší platforma s audioknihami v České republice. Na tuzemském trhu působí od roku 2011 a v současnosti nabízí přes 6 500 titulů nejrůznějších žánrů. Vedle české literární klasiky, detektivek a cestopisů jde například o literaturu faktu, díla zaměřená na seberozvoj, sport či zdravý životní styl. Jako první platforma v Česku nabízí také streaming audioknih v rámci předplatitelského programu Audioteka Klubu. Poslech na míru umožňuje aplikace Audioteka s řadou funkcí pro maximální prožitek z poslechu, díky ní si poslech vychutnáte i bez připojení k internetu. Více o dalších novinkách, službách i nabídce titulů najdete na www.audioteka.cz.


Autor: tisková zpráva EFF, FÚ AVČR a MUNI

Publikoval: -kas-

Čtěte také

1. 7. 2022 - Fiaťácký sraz VOL. 2 VEL MEZ 24.-26.6.2022

Od pátku do neděle proběhl ve Skiareálu na Fajtově kopci sraz příznivců a majitelů Fiatů 126p - MALUCHŮ. V pátek probíhal příjezd účastníků a registrace, kde za námi do Velkého Meziříčí zavítali...

11. 2. 2022 - Končí preventivní testování ve firmách i ve školách, klesl zájem o očkování

Informace po zasedání Krizového štábu Kraje Vysočina.

10. 8. 2022 - Domov pro seniory ve Velkém Meziříčí z preventivních důvodů zakázal návštěvy

V souvislosti se souborem preventivních opatření, týkajících se rizika šíření nákazy koronavirem COVID-19, jsme se rozhodli vyhlásit až do odvolání zákaz návštěv.

12. 7. 2022 - Otevírá se muzeum tří generací Kodetů

Luteránské gymnázium se opět zpřístupní veřejnosti. Od 28. července můžete Muzeum Kodet navštívit od úterý do neděle vždy v čase od 10 do 17 hodin.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
MINIBAGR - Malé stroje pro velké chlapy!
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Přijďte si užít Draka Heroes Family Day - 2022
TOPlist