Šperky z chirurgické oceli
Dnes je 25. května 2022, svátek má Viola, zítra Filip.
  • Stačí aby trošku zapršelo a příjezdová cesta na parkoviště v bývalém areálu Svit si připsala další poklicový skalp.
  • První část happeningu ZUŠ Open se odehrála již v úterý ve velkém sále Jupiter clubu. Představily se taneční a literárně dramatické obory.
  • Auto sjelo z parkoviště u zastávky na Vrchovecké do řeky Oslavy. Více foto najdete na našem Facebooku @NovinyVM.cz .
  • V úterý v 11 hodin stala další nehoda auta a skútru na nepřehledné křižovatce Vrchovecká - Poříčí.
  • O víkendu se v Jabloňově koná akce "Výstava historických traktorů a stabilních motorů v Jabloňově".

Pozor na podvodníky nabízející investice do kryptoměny

ZPRÁVY - KRIMI - 25. 8. 2021 - komentářů 0

Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
foto: freepik

Kriminalisté vyzývají občany k obezřetnosti při finančních transakcích.


V současné době prověřují jihlavští kriminalisté případy, které mají společného jmenovatele v podobě původního záměru podvedených zhodnotit své finance prostřednictvím investice do kryptoměny. Ani jeden z těchto případů neskončil ziskem, ale naopak velkou finanční ztrátou. Kriminalisté by chtěli vyzvat občany k větší obezřetnosti a připomenout jim, že je nutné být opatrný a dodržovat při finančních transakcích zásady, které zajistí jejich penězům větší bezpečnost.

 

Při využívání internetového bankovnictví je nutné si důkladně vše prostudovat a seznámit se řádně s jeho ovládáním. Při provádění finančních transakcí je důležité řešit je v klidu, vše si dobře pročíst, dát si dostatek času a pečlivě vše zkontrolovat. Není dobré jednat pod tlakem a unáhleně. Pokud vás překvapí někdo neznámý telefonicky a řeší s vámi nestandardní věc, dejte si čas na promyšlení, nejednejte zbrkle. Je třeba dávat si také pozor na potvrzování něčeho, co jste ve skutečnosti sami nezadali. Důležitá je rovněž zpětná kontrola prováděných transakcí, a to tak často, aby bylo možné případné podezřelé transakce odhalit co nejdříve a učinit opatření k jejich ukončení. Je nutné mít také na paměti, že představuje riziko klikat na podezřelé odkazy, a to zejména v nevyžádaných mejlech.

 

Obětí podvodníka se stala žena, která na počátku zareagovala na inzerát na sociální síti nabízející rychlý výdělek investováním do kryptoměn. Inzerát otevřela a prošla si informace, včetně odkazů. Následně ji telefonicky kontaktovala osoba, která s ní začala plánované investice probírat. Žena měla zaplatit určitý vklad a podvodník ji vyzval k nainstalování aplikace, což žena udělala. Prostřednictvím aplikace ale zpřístupnila údaje cizímu člověku, umožnila mu přístup do svého internetového bankovnictví a ten toho patřičně využil. Svoji chybu si žena uvědomila, když při kontrole účtu zjistila, že jí chybí desítky tisíc korun.

 

O daleko větší částku, v řádu několika stovek tisíc korun, přišel muž, kterého na počátku jeho případu kontaktovala osoba na sociální síti. Nabídla opět možnost investice do kryptoměny a za tímto účelem požadovala zaslání údajů, čemuž muž vyhověl. Po několika dnech ho telefonicky kontaktovala jiná osoba. Následovala opět výzva k nainstalování aplikace se zdůvodněním, že je to nutné k praktické ukázce nákupu bitcoinů. Muž poslechl a umožnil tak dálkový přístup k počítači podvodníkovi, který získal přihlašovací údaje do internetového bankovnictví a na konci toho všeho byla pro podvedeného muže velká finanční ztráta. O část peněz přišel už při transakcích zdůvodněných jako nákup bitcoinů a další mu pachatel z účtu odčerpal.

 

Oba případy prověřují kriminalisté oddělení hospodářské kriminality, a to jako spáchání trestného činu podvodu. Vzhledem k výši škody hrozí v prvním případě pachateli za spáchaný přečin trest odnětí svobody až na pět let, v druhém případě lze uložit za spáchaný zločin pachateli trest odnětí svobody až na osm let.

 

Jinému podvedenému muži přišla informace o možnosti investování do kryptoměny prostřednictvím emailu. Nabídka ho zaujala, e-mail otevřel a odkaz ho přesměroval na stránky, kde si vytvořil účet, vyplnil údaje a pomocí internetového bankovnictví zaplatil poplatek. Následně ho ale čekalo značně nepříjemné překvapení, když zjistil, že kromě poplatku mu byly z účtu převedeny peníze v několika platbách na účty v různých státech.

 

Tento případ kriminalisté prověřují jako trestný čin podvodu a dále trestný čin neoprávněného přístupu k počítačovému systému a nosiči informací.

 

Z případů, které se staly, je možné se poučit. Je třeba dbát preventivních doporučení, důkladně se seznamovat s informacemi a radami, které souvisejí se zajištěním bezpečnosti, a hlavně být sám obezřetný a nedávat pachatelům příležitost ke spáchání trestného činu.

 


Autor: por. Bc. Jana Kroutilová

Publikoval: -kas-

Čtěte také

7. 12. 2021 - Řidiči v Dolních Heřmanicích naměřili policisté 2,45 promile alkoholu

V neděli 5. prosince odhalili policisté řidiče vozidla, který usedl za volat s více než dvěma promile alkoholu.

8. 4. 2022 - Ukradl peněženku

Žďárští policisté prověřují případ krádeže peněženky, kterou dosud neznámý pachatel odcizil z bundy.

21. 10. 2021 - Řidič dodávky na obchvatu u Velkého Meziříčí nedobrzdil

Policisté integrovaného operačního střediska Krajského ředitelství policie kraje Vysočina přijali oznámení o dopravní nehodě, která se stala ve středu 20. října kolem sedmé hodiny ranní na silnici II/360 na Žďársku.

16. 3. 2022 - Řidič projížděl po dálnici rychlosti 213 km/h

Přestupek v dopravě bude projednávat místně příslušný správní orgán.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Top Figure Fitness
TOPlist