Šperky z chirurgické oceli
Dnes je 25. května 2022, svátek má Viola, zítra Filip.
  • Stačí aby trošku zapršelo a příjezdová cesta na parkoviště v bývalém areálu Svit si připsala další poklicový skalp.
  • První část happeningu ZUŠ Open se odehrála již v úterý ve velkém sále Jupiter clubu. Představily se taneční a literárně dramatické obory.
  • Auto sjelo z parkoviště u zastávky na Vrchovecké do řeky Oslavy. Více foto najdete na našem Facebooku @NovinyVM.cz .
  • V úterý v 11 hodin stala další nehoda auta a skútru na nepřehledné křižovatce Vrchovecká - Poříčí.
  • O víkendu se v Jabloňově koná akce "Výstava historických traktorů a stabilních motorů v Jabloňově".

Od začátku roku zemřelo při nehodách 18 osob

ZPRÁVY - KRIMI - 5. 9. 2021 - komentářů 0

ilustrační foto.
ilustrační foto.
foto: HZS Kraje Vysočina

Počet dopravních nehod v našem kraji se zvýšil ve srovnání s loňským rokem


Policisté v Kraji Vysočina od začátku letošního roku do konce srpna vyšetřovali celkem 3 094 dopravních nehod, což je pokles o tři procenta - tedy o 100 dopravních nehod méně než za stejné období roku 2020.

 

Při letošních dopravních nehodách zemřelo celkem 18 osob, což je výrazný pokles ve srovnání se stejným obdobím roku 2020. Bezprostředně při nehodě zemřelo letos patnáct osob a další tři lidé zemřeli na následky zranění ve zdravotnickém zařízení. Loni za osm měsíců roku zemřelo na silnicích našeho kraje celkem 33. Celkem 44 osob bylo při letošních dopravních nehodách těžce zraněno – představuje to výrazný pokles o jednu 26 těžce zraněných osob a 756 dalších účastníků bylo zraněno lehce – o 16 lehce zraněných méně, což představuje pokles o dvě procenta ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. V 99 případech policisté při vyšetřování dopravní nehody zjistili, že některý z účastníků byl pod vlivem alkoholu. Dalších pět řidičů bylo v době nehody pod vlivem jiných omamných a psychotropních látek.

 

Hmotná škoda na havarovaných vozidlech a na ostatním majetku dosáhla částky 195 033 000 korun. Mezi nejčastější příčiny dopravních nehod v letošním roce patří nesprávný způsob jízdy (1 166 nehod), nepřiměřená rychlost (434 nehod), nedání přednosti v jízdě (179 nehod), nedodržení bezpečnostní vzdálenosti (souvisí především s kolonami vozidel před uzavírkami na dálnici D1 i ostatních silnicích nižších tříd kvůli opravnám) a předjíždění. Velmi výrazný nárůst jsme zaznamenali v počtu dopravních nehod, které jsou nezaviněné řidičem - jedná se především o střety vozidla s lesní zvěří. Těchto nehod jsme za osm měsíců zadokumentovali celkem 1 242, což představuje celkem 40 procent z celkového počtu dopravních nehod.

 

Za osm měsíců letošního roku jsme šetřili okolnosti 96 dopravních nehod, na nichž měli účast motocyklisté, když v 60 případech motocyklisté dopravní nehodu zavinili. Jeden motocyklista nehodu nepřežil, deset se těžce zranilo a 74 jich utrpělo lehké zranění. Pouze jedenáct motocyklistů vyvázlo z nehody bez zranění. Ve dvou případech policisté zjistili, že řidič motocyklu je pod vlivem alkoholu.

 

Od ledna do konce srpna dokumentujeme také 50 dopravních nehod chodců a v jedenácti případech chodec nehodu zavinil. Dva chodci při nehodě zemřeli, šest se těžce zranilo a 38 z nehody vyvázlo s lehkým zraněním. Bez zranění skončila nehoda pouze pro čtyři chodce. V jednom případě byl chodec pod vlivem alkoholu.

 

Za osm měsíců letošního roku jsme šetřili okolnosti 101 dopravní nehody, na nichž měli účast cyklisté, když v 74 případech cyklisté dopravní nehodu zavinili. Tři cyklisté nehodu nepřežili, šest se těžce zranilo a 81 jich utrpělo lehké zranění. Pouze jedenáct cyklistů vyvázlo z nehody bez zranění. V devatenácti případech policisté zjistili, že řidič motocyklu je pod vlivem alkoholu.

 

Právě cyklisté spolu s chodci patří k nejzranitelnějším účastníkům silničního provozu, proto se v nacházejícím období budeme věnovat v rámci běžného výkonu služby i při mimořádných dopravně bezpečnostních akcích jejich kontrolám. Policisté se zaměří na to, zdali chodci používají v souladu se zákonem o provozu na pozemních komunikacích reflexní prvky a zda cyklisté mají řádně vybavená jízdní kola, zejména s ohledem na horší viditelnost – pozdější svítání, dřívější stmívání a častěji se vyskytující mlhy, případně deštivé počasí.

 


Autor: mjr. JUDr. Dana Čírtková

Publikoval: -kas-

Čtěte také

20. 12. 2021 - Nehoda se stala kvůli riskantnímu předjíždění

Policisté na integrovaném operačním středisku Krajského ředitelství policie kraje Vysočina přijali v pátek 17. prosince krátce po osmnácté hodině večer oznámení o dopravní nehodě, která se stala na silnici I/37 na Žďársku...

8. 10. 2021 - Pachatel odcizil z firmy v Jabloňově motorovou pilu

Velkomeziříčští policisté prověřují případ vloupání do objektu v obci Jabloňov, ke kterému došlo v době od třetí hodiny odpoledne středy 6. října do sedmé hodiny ráno následujícího dne.

6. 4. 2022 - Nehoda vlaku a osobního auta

Dnes ráno kolem 7 hodiny došlo na Vysočině k dopravní nehodě osobního vlaku a osobního auta v k. ú. Mastník.

5. 10. 2021 - Řidič nadýchal přes čtyři promile na Františkově

V pondělí 4. října krátce před šestou hodinou večer jel osmadvacetiletý řidič s vozidlem Škoda ve Velkém Meziříčí ve směru od ulice Františkov směrem na Petráveč, přičemž vyjel mimo komunikaci na travnatou...


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
Muzikanti dětem 2022
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

AQUEKO: Hledá se PŘÍPRAVÁŘ(KA) STAVEB / ROZPOČTÁŘ(KA)
TOPlist