Šperky z chirurgické oceli
Dnes je 16. května 2022, svátek má Přemysl, zítra Aneta.
  • Na Třebíčské se vše připravuje na zítřejší opravu propadlých částí vozovky.
  • Děti v Jupiter clubu v neděli bavila Míša Ružičková.
  • V neděli dopoledne se na náměstí konalo setkání historický vozidel.
  • Na náměstí ve Velkém Meziříčí se dnes dopoledne konalo setkání historických vozidel.
  • V Bíteši začala výstavba Lidlu.

Starostové a ředitelé zdravotních středisek řeší noční můru

OSTATNÍ - OD VÁS - 20. 9. 2021 - komentářů 0

„Svůj podpis vkládám pod Statut projektu HIPPOCRATES, který vznikl v návaznosti na pomoc obcím a městům při hledání lékaře.“
„Svůj podpis vkládám pod Statut projektu HIPPOCRATES, který vznikl v návaznosti na pomoc obcím a městům při hledání lékaře.“

Starostové a ředitelé zdravotních středisek řeší noční můru. Jak zajistit pro své občany dostupnost zdravotní péče a do prázdných ordinací sehnat lékaře?


Vedení měst a obcí se snaží o své občany postarat. Ví, že se dostupná zdravotní péče stává vzácnou komoditou a v horizontu 2 až 5 let jim některý jejich lékař oznámí, že odchází do penze. Pokud již neodešel. Hledají za ně náhradu, dotazují se, volají na VZP, objíždí mladé lékaře, hledají na internetu, schvalují pro ně různé benefity, ať v podobě dotací či osvobození od nájemného. Všechno marně. Znám obec, která nabízela i stavební parcelu, jen aby do prázdné ordinace nastoupil lékař. Nepovedlo se.

 

To, a daleko více, zaznělo na konferenci o dostupnosti zdravotní péče, která proběhla ve Žďáře nad Sázavou pod mou záštitou. Byli přítomni starostové, lékaři a jinak zainteresované osoby. Přednášeli MUDr. Vít Kaňkovský, MUDr. Romana Bělohlávková a Mgr. Luboš Kliment.

 

Co na to pojišťovny? Pojišťovny neustále opakují, že lékařů je dost a do 35 minut dojezdové vzdálenosti máme v okolí jednoho či více lékařů, kterého sháníme. Mají možná pravdu, nicméně onen lékař má na dveřích cedulku „NOVÉ PACIENTY NEPŘIJÍMÁME!“ Ale to by zaměstnanci pojišťovny museli aspoň zvednout telefon, či sebe a danou informaci si přinejmenším ověřit, než nás do oné čekárny odešlou.

 

Kterých oborů se krize dotýká nejvíc a jaká je prognóza? Pod primární zdravotní péči v ČR spadají čtyři obory, a to: stomatologové, ambulantní gynekologové, praktičtí lékaři pro dospělé a praktičtí lékaři pro děti a dorost. Právě u dětských lékařů čekáme největší krizi. Podle současného trendu počtu odcházejících lékařů dojde do 20 let k jejich poklesu o 33 %. Zůstane o 750 lékařů méně než v současnosti.

 

U stomatologů nejsou čísla lepší, přesto je pravda, že celkový počet v republice je dostatečný. Problém je v tom, že většina stomatologů je soustředěna v Praze a velkých městech. Na naše vesnice na Vysočinu je nic neláká. Také VZP raději uzavírají smlouvu s lékařem, který má ordinaci ve městě. Těm, kteří nemají uzavřenou smlouvu s pojišťovnou, platíme „na ruku“. Nejeden stomatolog má ve své kartotéce až o polovinu zaevidovaných pacientů méně než lékař před dvaceti lety. Výrazně se tak snížil počet pacientů na jednoho lékaře.

 

Problém je nepřímá úměra. Počet lékařů, kteří do zdravotního prostředí vstupují a počet lékařů, kteří vystupují, není stejný. Vystupujících je jednoznačně víc. Průměrný věk lékařů na Vysočině se blíží k šedesátce a informace alarmuje k iniciativě začít něco konečně řešit.

 

Prvotním úspěchem je, že se o problému hovoří. Už to samo o sobě může pomoci nasměrovat k řešení: Za prvé, jednoznačně se zaměřit na studenty středních a vysokých škol a apelovat na zvýšení absolventů lékařských fakult. Ty musí být podporovány ze strany státu a musí mít možnost své studenty kvalitně vzdělávat dostatečným množstvím kvalitních školitelů. Za druhé, vznikl projekt HIPPOCRATES, který bude sloužit jako studnice talentů a zásobárna dat o nabídce a poptávce lékařů.

 


Autor: Ing. Josef Klement, Váš senátor

Publikoval: -kas-

Čtěte také

20. 9. 2021 - Miluji své děti i svá vnoučata

A proto se dnes nebudu věnovat tomu, že virologie je vlastně pouze věda o látkách, jež naše těla vylučují při různých nákazách. Každý schopný člověk si může najít informace o tom, že...

5. 3. 2022 - Co se nám to lidi stalo?

Když jsem byl mladý a přivydělával si jako výčepní v hospodě, mohl jsem sledovat, jak lidé podléhají takzvanému sezónnímu pití. Najednou se objevil nový druh alkoholu, který se stal hitem na určité...

16. 2. 2022 - Jiří MICHLÍČEK - patriot zachyceného okamžiku

Balinské údolí plné přírody a historie Velkého Meziříčí.

25. 4. 2022 - Tříděný odpad znečistili domovním odpadem

Nepochopitelný případ zmaření úsilí třídit odpad se děje v kontejnerech na Třebíčské ulici naproti křižovatce s Jižní ulicí.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
AUTOSERVIS ŠTĚPÁNEK - Kvalitní služby za férovou cenu
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist