STYLSTAV hledá zaměstnance
Dnes je 26. března 2023, svátek má Emanuel, zítra Dita.
  • HHK VM v rozhodujícím zápase o udržení porazilo doma HC WIKOV Hronov 5:2.
  • Na 25 otužilců si přišlo zaplavat do rybníku pod hotelem Amerika. Voda měla krásných 10°C, akce proběhla v rámci  týDne vody.
  • Silnice do Mostišť je zavřená, probíhá kácení lesa. Objížďka vede přes Martinice. Více foto a video na našem Facebooku.
  • Uzavírka je vyznačena i na informačním webu dopravniinfo.cz
  • Jak hospodařit s vodou jste se mohli po celý týden dozvědět na zahradě Chaloupek na Ostrůvku.

Čerstvá rajčata z Vysočiny na váš stůl

ZPRÁVY - OSTATNÍ ZPRÁVY - 29. 9. 2021 - komentářů 0

Výborná chuť, plná červená barva a pravidelný tvar. Za rajčaty Oliver se prý sjíždějí na Farmu Kožichovice lidé z širokého okolí. A mají proč! Ve vytápěných sklenících se zde pěstují prvotřídní rajčata pod bystrým vedením hlavního agronoma Ing. Tomáše Klímy a vedoucího provozu Aleše Konečného.


Kvalitní zelenina se pyšní certifikací Bez pesticidů, díky níž máte jistotu, že během pěstování není použita žádná chemie a péče o rostliny probíhá udržitelným způsobem. Za své snažení a výrobu kvalitních produktů si Farma Kožichovice vysloužila prestižní ocenění Regionální potravina pro Kraj Vysočina, které získala v minulém roce.

 

Rajčatová farma v Kožichovicích funguje již třetím rokem. V rozsáhlých sklenících na Vysočině celoročně zrají šťavnatá rajčata, která jsou distribuována po celé republice. Hlavní motivací ke vzniku farmy byla velká láska Čechů k rajčatům jako takovým. Je až s podivem, kolik rajčat se v tuzemsku ročně sní, a projekt rajčatové farmy byl tak logickým řešením reagujícím na velkou poptávku. „Hlavní motivací pro založení farmy bylo poskytnout zákazníkům kvalitní zeleninu v kraji. Rajčata dovážená ze zahraničí nemohou konkurovat naší produkci. Plody se trhají ještě oranžové a na cestě stráví mnohdy až týden, než se dostanou do rukou koncového zákazníka. Toto u nás odpadá, rajčata se sklízejí zralá, jejich chuťové vlastnosti jsou tak na úplně jiné úrovni,“ vysvětluje vedoucí provozu Farmy Kožichovice Aleš Konečný,proč se rozhodli začít pěstovat rajčata na Vysočině.

 

Celoroční sklizeň díky špičkovým technologiím

 

Skleníky s rajčaty na Farmě Kožichovice disponují nejmodernějšími technologiemi, díky nimž je farma schopna produkovat rajčata dvanáct měsíců v roce. Za jeden týden sklidí třicet až třicet pět tun rajčat v závislosti na ročním období. Farma je energicky soběstačná, má vlastní energocentrum, kogenerační zdroj, jenž vyrábí vlastní elektřinu a jako vedlejší produkt teplo, jímž jsou skleníky vytápěny. Farma rovněž shromažďuje veškerou dešťovou vodu ze skleníků a okolních budov, i přebytečnou vodu ze závlahy a znovu ji využívává pro závlahu rostlin.

 

Samostatnou kapitolou je pak péče o rostliny jako takové. Každé rostlině je věnována speciální pozornost a naučit se o rajčata správně starat není jen tak. „Péče o rajčata vyžaduje velkou manuální dovednost. Jeden rajčatový keř vyprodukuje až 25 kilo rajčat, a pokud jednou říznete špatně, rostlinka už se nevzpamatuje. Proto jsou zaměstnanci speciálně školeni, aby věděli, jak se o rajčata správně starat,“ říká Tomáš Klíma. Farma Kožichovice vytvoří čtyřicet celoročních pracovních míst s jednosměnným provozem od pondělí do pátku pro místní obyvatele, a čile tak podporuje zaměstnanost v regionu.

 

Bez chemie a ekologicky

 

Výsadou Farmy Kožichovice je důraz na ekologii a udržitelné postupy během celého pěstebního procesu. K ochraně rostlin jsou používány výhradně biologické přípravky. Proti škůdcům se do skleníků nasazují vhodní hmyzí predátoři, kteří přirozeným způsobem zabraňují znehodnocení rostlin. Díky tomu může Farma Kožichovice jako jedna z mála používat certifikaci Bez pesticidů. Ta je pravidelně kontrolována, aby byly dodrženy předepsané standardy. „Udržitelné pěstování bez chemických zásahů je pro nás prioritou a nastoleného trendu se chceme určitě držet i do budoucna,“ říká hlavní agronom Farmy Kožichovice Tomáš Klíma.

 

Rajčata z Farmy Kožichovice se těší velkému zájmu ze strany zákazníků, kteří si zvykli nakupovat kvalitní produkty od lokálních výrobců. „Máme radost, když slýcháme od našich zákazníků, že už se jim nevyplatí pěstovat si vlastní rajčata na zahrádce či na balkóně. Ty naše jsou zkrátka lepší. Často se nám stává, že jedou lidé z daleka a naplní rajčaty celý kufr auta, že prý je vezou pro rodinu či celou vesnici,“ směje se Aleš Konečný.

 

Odměna v podobě ocenění Regionální potravina

 

Minulý rok se Farmě podařilo získat prestižní ocenění Regionální potravina za jejich odrůdu Oliver, která se pyšní výrazným aroma a krásným kulatým tvarem. „Zisk ocenění pro nás byl velmi milým překvapením. Je to pro nás skvělá příležitost se zviditelnit a dostat se k novému okruhu zákazníků. Od té doby vnímáme větší povědomí o naší Farmě u veřejnosti. Rovněž nám chodí nabídky, abychom se účastnili nejrůznějších trhů za hranicemi našeho kraje,“ pochvaluje si Tomáš Klíma.

 

A jaké jsou plány do budoucna? „V první řadě bychom chtěli udržet nyní nastavenou kvalitu našich produktů. Rádi bychom také rozšířili pěstební plochu o další skleníky. Naše plány se nyní vedle rajčat ubírají také směrem k jahodám, které bychom chtěli zákazníkům nabídnout celoročně. Ty se v tuzemsku ve sklenících skoro nepěstují, a byla by to tak pro nás velká výzva,“ uzavírá Tomáš Klíma.

 

Více informací o farmě Kožichovice najdete zde: www.farma-kozichovice.cz

 

Publikoval: -kas-

Čtěte také

9. 1. 2023 - Rada Kraje Vysočina vypsala výběrové řízení na post ředitele Domova pro seniory ve VM

Rada Kraje Vysočina vyhlašuje výběrové řízení na obsazení vedoucího pracovníka místa: ředitelky/ředitele Domova pro seniory Velké Meziříčí, příspěvkové organizace.

12. 10. 2022 - Vyjádření Nemocnice Mostiště k podvodné stránce s nabídkou výživového doplňku jménem MUDr. Tvarůžka

Nemocnice Mostiště a MUDr. Jaroslav Tvarůžek se důrazně ohrazují proti obsahu uveřejněnému na stránce Překlad lékařské zprávy | uLékaře.cz (adultbliss.pro).

6. 9. 2022 - Setkání družebních měst

Před odjezdem zpět do Velkého Meziříčí pozval starosta obce Tisno Christian Jareb zástupce města na přátelské posezení.

6. 3. 2023 - Logopedie - vývojová dysfázie

Nemluví Vaše dítě správně? Má chybný větný slovosled a neskloňuje podle pravidel? Je mu hůře rozumět? Má obtíže s verbálním vyjadřováním? Mohou to být obtíže spojené s neurovývojovou poruchou jazyka - vývojovou...


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
Oblastní charita Žďár nad Sázavou. Hledáme: Zdravotní sestry
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist