Šperky z chirurgické oceli
Dnes je 25. května 2022, svátek má Viola, zítra Filip.
  • Stačí aby trošku zapršelo a příjezdová cesta na parkoviště v bývalém areálu Svit si připsala další poklicový skalp.
  • První část happeningu ZUŠ Open se odehrála již v úterý ve velkém sále Jupiter clubu. Představily se taneční a literárně dramatické obory.
  • Auto sjelo z parkoviště u zastávky na Vrchovecké do řeky Oslavy. Více foto najdete na našem Facebooku @NovinyVM.cz .
  • V úterý v 11 hodin stala další nehoda auta a skútru na nepřehledné křižovatce Vrchovecká - Poříčí.
  • O víkendu se v Jabloňově koná akce "Výstava historických traktorů a stabilních motorů v Jabloňově".

Puntíkový den ve Velkém Meziříčí: Na cestu k moři pomůže dětem s lupénkou rodina Igráčků s puntíky

ZPRÁVY - VELMEZOVKY - 1. 10. 2021 - komentářů 0

Nikdo s psoriázou nebo psoriatickou artritidou by neměl zůstat se svými starostmi sám. Proto se spolek Revenium rozhodl uspořádat u příležitosti Světového dne psoriázy, který v letošním roce připadá na pátek 29. října 2021, už druhý ročník Puntíkového dne. Nově ho podpoří rodina Igráčků s puntíky, která dětem vysvětlí, že lupénka není infekční.


Druhý ročník happeningu má letos charitativní charakter. Díky spolupráci s firmou EFKO-karton z Nového Veselí vznikla čtyřčlenná rodina Igráčků s puntíky. Ta dětem v září a říjnu ve školách vysvětlí, že lupénka není infekční a jejich kamarádi se liší maximálně právě těmi puntíky na kůži. „Koupí Igráčků s puntíky v e-shopu Revenia nebo ve školách, lázních a na dalších místech tak mohou všichni podpořit pět rodin dětí s lupénkou či podobným onemocněním, které se vydají na třítýdenní pobyt u moře. Slaná voda totiž psoriatikům velmi pomáhá,“ vysvětluje předsedkyně spolku Revenium Hana Potměšilová. Igráčky s puntíky bude prodávat v e-shopu také EFKO-karton. Z každé prodané figurky poputuje 35 korun právě na cestu k moři pro rodiny dětí s lupénkou.

 

„Revenium nás před pár měsíci oslovilo s dotazem možnosti výroby limitované edice puntíkových Igráčků a zároveň nás seznámilo s celým puntíkovým projektem, věnujícím se psoriáze. Ten se nám od začátku moc líbil a rozhodli jsme se jej aktivně podpořit,“ uvádí Miroslav Kotík, majitel firmy EFKO-karton. Věří, že jejich oblíbená figurka pomůže nejen s osvětou, ale i nasbírat potřebné finance putující na léčbu konkrétních dětí. „Vidím v tom symbolické propojení hračky s pomocí našim nejmenším.“

 

 

Když odlepíš puntík, zůstane člověk

 

Děti se v online prostoru zapojily do Puntíkového dne již loni. Letos budou mít možnost zjistit o lupénce ještě více. Igráčci s puntíky mají u sebe malé kartičky se základními informacemi o psoriáze a psoriatické artritidě, ale také nálepky s dalšími puntíky. „Dítě může na figurky puntíky lepit a zase je odlepovat. Lépe si tak představí, že lupénka může být někdy viditelná hodně a jindy zase vůbec, ale také to, že pod puntíky je vždy člověk, stejný jako ono,“ usmívá se organizátorka akce, zdravotní sestra a členka výboru pacientské organizace SPAE Gabriela Doleželová. 

 

Je přesvědčena, že dítě, které se o lupénce dozví hravou formou, přijme informace o této nemoci velmi jednoduše. „Prostě bude vědět, že lupénka není infekční a že kamarádi s touto nemocí patří do party a do rodiny.“

 

A přesně to je cílem Puntíkového dne – informovat veřejnost o povaze tohoto chronického zánětlivého autoimunitního onemocnění celého organismu, jehož projevy jsou viditelné na kůži, ale kromě ní postihuje i nehty a klouby. Velice důležité je, aby veřejnost věděla, že lupénka NENÍ INFEKČNÍ, lze ji léčit, ale zatím bohužel ne zcela vyléčit. 

 

Doleželová pracuje jako zdravotní sestra v Nemocnici Jihlava a zároveň je v Reveniu sestrou na telefonu neboli Sestrou v akci právě pro pacienty s lupénkou a jejich blízké. Už od začátku letošních prázdnin jí s osvětou druhého ročníku Puntíkového dne na sociálních sítích pomáhá dvojice pacientů s lupénkou Lucie a Vlastimil, která široké veřejnosti vysvětluje, jak s touto nemocí „vyjít“ v různých životních situacích.

 

Každý den s lupénkou

 

„Budeme velice rádi, když se k nám přidáte a společně podpoříme pacienty s lupénkou tím, že si na sebe 29. října vezmeme oblečení či doplňky s puntíky. Dáme tak svému okolí najevo, že jsou nám známa základní fakta o lupénce a tito lidé nám nejsou lhostejní,“ zve na 29. říjen Doleželová. 

 

K Puntíkovému dni už od loňska patří kromě společnosti EFKO-karton také kolegové z MYJÓMI – družstva invalidů, kteří připravili speciální puntíkový šátek a kolekci dalších puntíkových předmětů včetně ponožek s puntíky. Partnerem akce jsou pacientská organizace SPAE a v neposlední řadě nadace Pierre Fabre a společnost L´Oreal. Mediálním partnerem je online magazín Inspirante.cz neziskové organizace Revenium.

 

„V současné době mám přislíbenou podporu projektu různých zdravotnických zařízení, nemocnic, lázní, škol, neziskových a pacientských organizací, firem. Je skvělé, že se k Puntíkům připojují i zahraniční organizace sdružující psoriatiky. To ukazuje, že život s lupénkou není pro pacienty jednoduchý a zasahuje do běžného chodu rodiny nejen v České republice,“ prozrazuje Gabriela Doleželová.

 

Více informací:

 


Autor: Gabriela Doleželová

Publikoval: -kas-

Čtěte také

20. 10. 2021 - Další dopravní nehoda na obchvatu u Velkého Meziříčí

V úterý 19. října krátce před čtrnáctou hodinou jsme na integrovaném operačním středisku přijali oznámení o dopravní nehodě, která se stala ve Velkém Meziříčí.

16. 3. 2022 - Ve Velkém Meziříčí probíhá monitoring karcinogenů

Ve Velkém Meziříčí byl spuštěn projekt na měření jedné z nejproblematičtějších znečisťujících látek v našem ovzduší, kterým je benzo[a]pyren, který je prokázaný lidský karcinogen.

3. 5. 2022 - Městský úřad vydal stavební povolení na rozšíření sídliště na Hliništích

Nové komunikace, parkovací místa, chodníky, kanalizace i sadové úpravy a inženýrské sítě mohou začít vznikat v lokalitě sídliště Hliniště III. Úřad povolil 1. etapu projektu.

25. 4. 2022 - Mostišťská pouť se vrátila

Již tradičně první poutí v našem okolí je ta v Mostištích.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

DVOŘÁK TRUCK - SERVIS s.r.o.
TOPlist