Šperky z chirurgické oceli
Dnes je 25. května 2022, svátek má Viola, zítra Filip.
  • Stačí aby trošku zapršelo a příjezdová cesta na parkoviště v bývalém areálu Svit si připsala další poklicový skalp.
  • První část happeningu ZUŠ Open se odehrála již v úterý ve velkém sále Jupiter clubu. Představily se taneční a literárně dramatické obory.
  • Auto sjelo z parkoviště u zastávky na Vrchovecké do řeky Oslavy. Více foto najdete na našem Facebooku @NovinyVM.cz .
  • V úterý v 11 hodin stala další nehoda auta a skútru na nepřehledné křižovatce Vrchovecká - Poříčí.
  • O víkendu se v Jabloňově koná akce "Výstava historických traktorů a stabilních motorů v Jabloňově".

Knihovna v Měříně nasbírala 159 starých mobilů

ZPRÁVY - Z KRAJE - 29. 10. 2021 - komentářů 0

Oceněné instituce za sběr starých mobilů
Oceněné instituce za sběr starých mobilů
foto: KrV

Bezmála 2 500 starých mobilních telefonů přinesli v poslední době do svých oblíbených knihoven čtenáři v Kraji Vysočina.


Do sběrové akce nazvané Odlož mobil v knihovně, kterou společně organizoval krajský odbor životního prostředí a zemědělství s neziskovou společností ASEKOL, se v regionu zapojilo přes třicet institucí s více než šedesátkou sběrných míst. Ve třech soutěžních kategoriích zvítězily knihovny v Třebíči, Měříně a Červené Řečici a rozdělily si tak na dnešním slavnostním setkání v Třebíči finanční odměny v celkové výši 30 000 korun.

 

„Celkový počet vybraných přístrojů nás příjemně překvapil, sebrané množství ale nebylo hlavním cílem projektu. Chtěli jsme tímto způsobem především upozornit na správné způsoby sběru a následnou recyklaci drobných vysloužilých elektrozařízení, které stále řada lidí především z neinformovanosti odhazuje do běžného komunálního odpadu,“ uvedl Lukáš Vlček, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí.

 

Absolutně nejvíc telefonů přinesli čtenáři do třebíčské městské knihovny – dohromady 260 kusů. Ta se tak stala vítězem ve velikostní kategorii měst nad 6 000 obyvatel. V kategorii obcí nad 1 500 obyvatel se dařilo knihovně městyse Měřín, v níž se sesbíralo 159 starých mobilních přístrojů. Mezi nejmenšími sídly do 1 500 obyvatel zvítězila Městská knihovna v Červené Řečici, kam zájemci přinesli 34 vysloužilých mobilů.

 

„O příjemná překvapení je v této době nouze, o to více si vítězství vážíme. Poděkování patří zejména našim čtenářům, kterým za úspěch vděčíme. Výhru použijeme na nákup předplatného elektronických knih a na nákup publikací, o které je velký zájem a registrujeme na ně nadstandartní počet rezervací, např. Listopád od Aleny Mornštajnové, nebo druhý díl knihy Šikmý kostel od Karin Lednické. Knihy se tak budou moci mezi lidmi rychleji „otáčet“, někdo zase může využít elektronickou formu prostřednictvím naší nové služby stahování přímo do mobilu nebo do čtečky,“ sdělila ředitelka Městské knihovny Třebíč Marie Dočkalová.

 

Dohromady se v celém kraji v rámci akce sesbíralo 2 433 starých mobilních telefonů, které poputují k odborné recyklaci. Díky tomu se řada surovin vrátí zpět do oběhu a nebude potřeba je nově vyrábět, ani těžit. „Potvrdilo se nám, že lidé často mobilní telefony schraňují i několik let, v českých domácnostech jsou podle hrubých odhadů miliony starých nefunkčních přístrojů. Lidé například přinesli na sběrná místa telefony, které už se takřka čtvrtstoletí nevyrábějí, nebo modely, které ve své době vydržely na příjmu bez nutnosti nabíjení i více než týden, což je z dnešního pohledu neuvěřitelné,“ popsal Pavel Peroutka, regionální manažer společnosti ASEKOL pro Kraj Vysočina.

 

Hodnotné ceny v podobě poukázek na nákup knih, nebo knižních publikací získají i čtenáři, kteří k odevzdanému mobilu připojili kontaktní údaje a měli štěstí při losování. Seznam výherců je zveřejněn na stránkách www.odlozmobil.cz. Podobný projekt organizátoři uspořádali letos i v Olomouckém kraji, aktuálně se připravuje sběrová akce také v Jižních Čechách.


Autor: tiskové oddělení Krajského úřadu Vysočina

Publikoval: -kas-

Čtěte také

27. 10. 2021 - Gurmet day 6.11. v Cityparku se zúčastní také naše hotelovka Světlá

První listopadovou sobotu odstartuje v jihlavském Cityparku další Gurmet den s Krajem Vysočina, jehož součástí bude i největší kuchařská show na Vysočině.

1. 3. 2022 - Začalo hlasování o Zlatou jeřabinu, podpořit můžete Tradiční bítešské hody

Od 1. do 31. března 2022 můžete hlasovat do ankety Zlatá jeřabina. 18. ročník ankety Zlatá jeřabina představuje 20 počinů vybraných v kategorii Kulturní aktivita a 20 počinů v kategorii Péče o...

15. 12. 2021 - Očkování nejmenších dětí proti COVID-19 začne na Vysočině už o víkendu. První dávky podají centra

Včera dorazilo do krajského distribučního centra v Jihlavě prvních 6 tisíc dávek dětské očkovací vakcíny proti COVID-19 společnosti Pfizer/BioNTech.

13. 1. 2022 - První parkovací dům v Kraji Vysočina vyroste u třebíčské nemocnice

Časový harmonogram stavby historicky prvního parkovacího domu, jehož investorem bude Kraj Vysočina, dostává přesné obrysy. Bude stát v Třebíči, u hlavního vjezdu do areálu krajské Nemocnice Třebíč na pozemcích kraje a pozemcích...


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
Farma Tasov hledá zaměstnance
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

DVOŘÁK TRUCK - SERVIS s.r.o.
TOPlist