Dnes je 19. srpna 2022, svátek má Ludvík, zítra Bernard.
  • Na led zimního stadionu k přípravnému utkání proti Vyškovu ve čtvrtek večer vyjel A tým HHK. Po dvou třetinách byl zápas vyrovnaný 2:2.
  • Stavba workoutového hřiště postoupila. Nově se zde objevily tyto kostky.
  • Část nedávno vybudovaného chodníku pod dálničním mostem byla kvůli výstavě odvodnění opět rozebrána.
  • K vodníkovi sedícímu na kameni v řece Oslavě u zimního stadionu nově přibyla jeho družka.
  • Po dobu opravy Vrchovecké ulice byl zprůjezdněn most a průjezd u rybářů od Mostišť na Příkopy.

Kdy skončí kůrovcová kalamita na Vysočině?

ZPRÁVY - Z KRAJE - 18. 11. 2021 - komentářů 0

Balinské údolí.
Balinské údolí.
foto: -kaš-

V tomto týdnu se v kongresovém sále Krajského úřadu Kraje Vysočina uskutečnil seminář pro vlastníky lesů, odborné lesní hospodáře, státní správu lesů a veřejnost nazvaný Problematika lesního hospodářství. Nejvíce diskutovanou otázkou bylo: „Kdy skončí kůrovcová kalamita na Vysočině?“ Na tuto otázku předkládali své názory zástupci odborných organizací.


Vedoucí krajského odboru životního prostředí a zemědělství Eva Horná v úvodu semináře nejprve přivítala všechny zúčastněné a následně představila jednotlivé přednášející. Shrnula všechny aktivity Kraje Vysočina z pohledu samosprávy i státní správy lesů v období probíhající kůrovcové kalamity a poděkovala administrátorům finančních příspěvků do lesů se slovy: „V roce 2020 krajský úřad přijal celkem 9 624 žádostí o příspěvek do lesů, a to nejen z dotačních titulů Ministerstva zemědělství, ale i z rozpočtu Kraje Vysočina a administrátorům z oddělení zemědělství se podařilo všechny žádosti zúřadovat v nastavených termínech. V roce 2021 krajský úřad zatím přijal přes 3 000 žádostí podle nařízení vlády č. 30/2014 Sb. a celkem 4 912 žádostí ve výši téměř 2,3 miliardy korun podle Zásad Ministerstva zemědělství o poskytnutí finančního příspěvku na zmírnění dopadů kůrovcové kalamity. Čísla ukazují, že za Kraj Vysočina žádali vlastníci lesů 40 % všech finančních prostředků za celou Českou republiku. Jsem velice ráda, že se vlastníci lesů svým aktivním přístupem snaží těžit a obnovovat postižené lesní porosty kůrovcem, a zároveň děkuji svým kolegyním a kolegům z krajského úřadu, že v tak krátkém období zvládají administrovat téměř 10 000 žádostí za rok.“

 

Na semináři dále vystoupili zástupci Mendelovy univerzity v Brně s výsledky projektu Návrhu dřevinné skladby obnovovaných lesních porostů v přírodních podmínkách Vysočiny a potvrdili, že je třeba zvolit smíšenou výsadbu s nejméně šesti druhy dřevin, aby nedošlo k rozpadu lesního porostu v případě, že by se po 100 letech kalamita opakovala. Za Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti a Lesní ochrannou službu se o poznatky z posledních let podělil Jan Lubojacký. Podle statistických údajů bylo poškození lesních porostů abiotickými vlivy (např. větrem) v roce 2020 na 4,4 mil. m3  a na Vysočině na 586 tisících m3. Oproti tomu kůrovcem bylo postiženo v roce 2020 v ČR celkem 25 mil. m3 a vytěženo 15 mil. m3, přičemž za Vysočinu byla těžba vykazována na 3,5 mil. m3. Také v letošním roce je na Vysočině opět vykazována nejvyšší těžba kůrovcového dříví. Kůrovcová těžba je nyní už na celém území Česka, proto se předpokládá, že kůrovcová kalamita bude na Vysočině utlumovat přibližně za 2 roky.

 

Pozornost byla věnována také legislativním změnám a dotačním titulům ministerstva zemědělství k lesnímu hospodářství, kdy zástupci ministerstva odpovídali na dotazy odborných lesních hospodářů. Mimo jiné odkazovali na dokument Generel obnovy lesních porostů po kalamitě, který je k dispozici na webových stránkách Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů. V závěru semináře sdělil své poznatky z pohledu Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR také nový předseda sdružení Jiří Svoboda a vyzval všechny přítomné, abychom se chovali jako řádní lesní hospodáři a společně hledali cesty k udržitelnému hospodaření.

 

 

 


Autor: Eva Horná, odbor životního prostředí a zemědělství Krajský úřad Kraje Vysočina

Publikoval: -kas-

Čtěte také

21. 6. 2022 - Mapa oprav na sil I. tříd v Kraji Vysočina

Přinášíme přehled opravovaných částí komunikací I. tříd v Kraji Vysočina.

7. 4. 2022 - Vysočina podpoří stipendii i budoucí pediatry, kteří chtějí ordinovat v terénu

Vysočina rozšířila portfolio podpory zaměřené na získání nových lékařů.

11. 2. 2022 - Do konce února se stále můžete přihlásit na úklid vašeho okolí v rámci akce Čistá Vysočina

Osvětová akce Čistá Vysočina v rámci kampaně Den Země (22. 4.), spojená s jarním úklidem přírody, proběhne také v letošním roce a bude se jednat již o třináctý ročník. Tradiční sběr odpadků...

27. 5. 2022 - Letos oceněno za příkladnou práci pro IZS 25 osob, také meziříčský zastupitel Mirek Jágrik

26. května 2022 předal hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek 25 osobám záslužné medaile, kterými jsou pravidelně oceňovány hrdinské činy a dlouhodobý přínos pro rozvoj krajského integrovaného systému.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
MINIBAGR - Malé stroje pro velké chlapy!
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Přijďte si užít Draka Heroes Family Day - 2022
TOPlist