Dnes je 4. prosince 2021, svátek má Barbora, zítra Jitka.
  • Práce na Areálu zdraví stále běží. Více fotek na našem Facebooku.
  • V Mostištích už mají vystavený slaměný betlém.
  • Na Družstevní směrem k Balince už mají nové osvětlení.
  • Na Fajtově kopci běží sněžná děla naplno. Podívejte se na video ze zasněžování na našem facebooku.
  • Provizorně zakryté výkopy na Třebíčské ulici jsou při přejezdu aut zdrojem neuvěřitelných ran, které jsou slyšet na velké vzdálenosti. Video na našem facebooku.

Nástrahy dlouhodobého ošetřovného - co si pohlídat, abyste nezůstali bez peněz

SERIÁLY - PORADNA - 18. 11. 2021 - komentářů 0

Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
foto: MPSV

Možná se to stalo přímo vám, možná někomu z vašich blízkých či známých.


Dlouhodobě hospitalizovaného příbuzného jste si chtěli vzít domů. Vypadá to na delší dobu ošetřování. Přivezete pacienta domů a … Jak vyřešit finance pro pečující/ pečujícího? Někdo poradí dlouhodobé ošetřovné - to vypadá nadějně. Ale... Zpětně po propuštění z nemocnice o něj nelze požádat… Co teď? “Bohužel se nám občas stává, že při příjmu klienta do péče zjistíme, že by v jejich situaci připadalo v úvahu dlouhodobé ošetřovné, o které ale při současné právní úpravě nelze žádat ani jediný den po propuštění z nemocnice,” říká sociální pracovnice Domácího hospice Vysočina mgr. Blanka Netolická. Nezbývá než se snažit co největší množství lidí informovat předem, aby o nárok na peníze zbytečně nepřicházeli.

 

Dlouhodobé ošetřovné je finanční příspěvek. Pobírá jej osoba, která musí náhle po dobu minimálně 30 dnů celodenně pečovat o svého blízkého po propuštění z nemocnice. Zároveň poskytuje prostor pro následné rozhodnutí rodiny, jak se o svého blízkého postarat v případě, kdy lze očekávat, že bude nadále vyžadovat péči. Maximální doba čerpání ošetřovného činí 90 dnů.

 

Jaké jsou podmínky nároku na příspěvek?

Ošetřovaná osoba musí být minimálně 7 po sobě jdoucích dní hospitalizována. Zároveň se předpokládá, že zdravotní stav ošetřované osoby po propuštění z hospitalizace do domácího prostředí bude nezbytně vyžadovat poskytování dlouhodobé péče po dobu dalších alespoň 30 kalendářních dnů. Při splnění podmínek vystaví ošetřující lékař zdravotnického zařízení poskytujícího lůžkovou péči na vyžádání rozhodnutí o potřebě dlouhodobé péče, a to v den propuštění z hospitalizace. Později už jej vydat za žádných okolností nelze.  Naštěstí si zákonodárci uvědomovali přísnost podmínek pro vznik nároku na dlouhodobé ošetřovné a od 1.1. 2022 nás čekají změny, které jsou pro žadatele mnohem příznivější:

 

Nově pro nárok na dlouhodobé ošetřovné bude u těžce nemocných nebo zraněných lidí stačit aspoň čtyřdenní hospitalizace v nemocnici. Počítá se do ní i den přijetí do lůžkového zařízení a den propuštění.

Následující informace jsou nesmírně důležité pro klienty domácí hospicové péče:

Podle schválené novely není od roku 2022 nutné splnit podmínku hospitalizace u osob, které vyžadují celodenní dlouhodobou péči a byl u nich konstatován stav, který je nevyléčitelný, vysoce nepříznivý, neustále se zhoršující, s očekávaným úmrtím v krátké době, a u kterých je poskytována paliativní péče a dlouhodobé ošetřování v domácím prostředí.

Nově bude také možné požádat o vydání rozhodnutí o vzniku potřeby dlouhodobé péče do osmi dnů po skončení hospitalizace.

 

Pokud vás problematika dlouhodobého ošetřovného zajímá víc, podrobnější informace naleznete na webových stránkách https://www.hospicvysocina.cz/dlouhodobe-osetrovne/. Není vám jasné, zda máte na dlouhodobé ošetřovné nebo na jinou dávku či příspěvek při péči o svého blízkého nárok? Kontaktujte mgr. Blanku Netolickou, která vám v rámci sociálního poradenství ať už osobně nebo telefonicky poradí.

 

“Za tým pracovníků Domácího hospice Vysočina přeji všem klidné a pohodové prožití Vánoc. Ať jste v roce 2022 obklopeni rodinou a prožijete jej ve zdraví.” Ing. Petr Hradil, ředitel Domácího hospice Vysočina

 


Autor: TZ Domácího hospice Vysočina

Publikoval: -kas-

Čtěte také

5. 10. 2021 - Spotřeba nafty opět roste. Benzínu ale projezdíme méně díky covidu i alternativním pohonům

Celková spotřeba pohonných hmot ve srovnání s loňským koronavirovým rokem opět roste. I přes výrazný propad poptávky po pohonných hmotách letos v únoru a březnu, který souvisel s protipandemickými opatřeními, byla v...

17. 9. 2021 - Ceny zemědělské půdy rostou. Podle čeho vybírat pozemek jako investici?

Inflace dle předpovědí expertů dál poroste, a tak se vyplatí přemýšlet, jak zhodnotit volné prostředky. Mezi prověřené a stabilní možnosti je investice do zemědělské půdy. Její průměrná cena v České republice loni...

4. 6. 2021 - Chcete měnit dodavatele plynu? Zkuste nové produkty a dejte pozor na udržovací nabídky

S koncem topné sezóny nastává nejlepší čas na vyhodnocení letošních nákladů na vytápění a možná také na výběr nového dodavatele plynu.

19. 7. 2021 - Za první pololetí přibylo mezi „čistými“ vozidly nejvíce těch s pohonem na LPG

I přes rostoucí oblibu elektromobilů a především plug-in hybridů dominuje mezi alternativními pohony stále LPG.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
AUTOBATERIE KOPEČNÝ
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist