Dnes je 4. prosince 2021, svátek má Barbora, zítra Jitka.
  • Práce na Areálu zdraví stále běží. Více fotek na našem Facebooku.
  • V Mostištích už mají vystavený slaměný betlém.
  • Na Družstevní směrem k Balince už mají nové osvětlení.
  • Na Fajtově kopci běží sněžná děla naplno. Podívejte se na video ze zasněžování na našem facebooku.
  • Provizorně zakryté výkopy na Třebíčské ulici jsou při přejezdu aut zdrojem neuvěřitelných ran, které jsou slyšet na velké vzdálenosti. Video na našem facebooku.

Pátý element

OSTATNÍ - OD VÁS - 20. 11. 2021 - komentářů 0

Martin Klement.
Martin Klement.
foto: archiv

Již dlouhou dobu se zaobírám tím, že filmová tvorba je řízena stejně, jako jiné aspekty našeho života. Je zřejmé, že mnoho filmů vás má na něco připravit, něco obhájit či přímo ovlivnit vaše myšlenky.


Podíváme-li se na akční filmy z americké tvorby… Kdo v nich stál na straně zla, ohrožujícího americký lid? Jamajské gangy, ruští agenti, čínská mafie, jugoslávští teroristé atd… Vždy šlo o snahu vnést do diváka omluvu a nutnost vojenského zásahu právě v inkriminovaných částech světa. Nebudu se zbytečně rozepisovat o důsledcích, ať to bylo napadení Iráku, či „jen“ oběť dvou nejvyšších budov v New Yorku. Viděli jsme krásný dvoudílný film o nalezení hrobu Ježíše, který vlastně v myslích diváků nabourával jednu z nejdůležitějších podstat křesťanské víry-zmrtvýchvstání. Jsou tu filmy o hrozných mutací nemocí (mnohé končící kanibalismem a zombíky), někdy se naštěstí našel lék, jindy byl konec katastrofický. Příprava na paniku z uměle vyvolaných pandemií?

 

Dnes se však chci věnovat filmu Pátý element. Ano jsem ateista, a přesto vnímám boj odehrávající se nejen v každém z nás, ale globálně na celém světě. K této úvaze mně přivedlo video paní Ivy Kiarsei Drdové. Temnota, jež chce zničit tento svět a světlo, které jej může ochránit. Temnota je ve filmu ztvárněna jako planetka, jejíž síla se násobí aktivním odporem. Co může porazit démona, jehož moc je větší s každým protiútokem? Jedinou možností je spojení čtyř elementů (Vzduch, voda, oheň a půda. V podstatě naše Zem.) s pátým elementem. Který to je? Ten, kdo film viděl ví, že jím nebylo nic jiného než láska, nejsilnější moc na Zemi, daná každému z nás.

 

Jak bylo i tam však řečeno. Pokud se zlo dostane až sem, nastává konec. Temná strana se i dnes pokouší zničit v nás to, co nás může proti ní ochránit. Staví lidi proti sobě a slabší jedinci snadno podléhají její nenávistné argumentaci. Podpořme v sobě onen pátý element, nenechme v sobě zadusit lásku. Láska není jen o vztahu dvou lidí, je to příjemné a laskavé chování vůči okolí. Je to přirozený cit i k přírodě a zvířatům. Koním, kočkám, psům… Je to dar, který není vlastní jen lidem. I květiny spolu hovoří svou řečí a mluvíte-li s nimi doma i vy, daří se jim mnohem lépe. Vždyť každý, kdo sdílí svůj prostor s jiným tvorem ví, jaký cit k sobě vzájemně mají.

 

Nenechme si vnutit nenávist. Chovejme se k sobě mile, ohleduplně a laskavě. Milujme nejen své blízké, ale i ostatní a také vše, co tvoří tuto planetu. Milujme včelky za jejich píli, s jakou nám dávají med a život rostlinám. Milujme zvířata, s nimiž se mazlíme. Milujme přírodu, v jejímž lůně se procházíme a která nás svou krásou léčí. Milujme ostatní lidi, protože každý z nich má své já, které po lásce touží.

 

Pokud v sobě nalezneme tento pátý element, je s temnotou konec a nebude mít sílu nás porazit. ŠACH-MAT…


Autor: Martin Klement

Publikoval: -red-

Čtěte také

29. 11. 2021 - Radost z opravené křižovatky na Gen. Jaroše dlouho nevydržela

Asi před deseti lety při natažení optických sítí z Fajtova kopce do města byla v odbočce z ulice Nad Gymnáziem na ulici Generála Jaroše překopána silnice pro položení chrániček kabelů a tento...

24. 6. 2021 - Cyklista není tvůj nepřítel, nýbrž spolucestovatel

Nedávno mi jedna známá vyprávěla, že zná dámu, motoristku, která „bytostně nemá ráda na silnici cyklisty“! Při předjíždění cyklisty autem nikdy neopomene podotknout: „A teď otevřete dveře u spolujezdce.“ Není třeba se...

19. 10. 2021 - Víte, komu se říkalo „žalovníček“? A jak s tím souvisí připravovaný zákon...

Víte, komu se říkalo „žalovníček“? A jak s tím souvisí připravovaný zákon a po GDPR další povinnost pro zaměstnavatele i obce?

23. 11. 2021 - Úvod do whistleblowingu

V pondělí 29. listopadu 2021 v 15.00 hod. Vás zvu na KONFERENCI „Úvod do whistleblowingu“.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist