Dnes je 1. července 2022, svátek má Jaroslava, zítra Patricie.
  • Městská knihovna se dnes na jeden den proměnila v zahradní ZOO, přijďte do 17 hodin a soutěžte s dětmi o bezva ceny. Více foto na našem Facebooku.
  • O půl šesté ráno byla k vidění nad Meziříčím duha.
  • V obci Ruda padaly kroupy.
  • Ve středu dopoledne se na koncertním sále Jupiter clubu loučily se školou tři třídy deváťáků ze ZŠ Sokolovská.
  • Ve středu ráno před luteránským gymnáziem došlo ke střetu s chodkyní, která utrpěla zranění a byla převezena sanitkou do nemocnice.

Pátý element

OSTATNÍ - OD VÁS - 20. 11. 2021 - komentářů 0

Martin Klement.
Martin Klement.
foto: archiv

Již dlouhou dobu se zaobírám tím, že filmová tvorba je řízena stejně, jako jiné aspekty našeho života. Je zřejmé, že mnoho filmů vás má na něco připravit, něco obhájit či přímo ovlivnit vaše myšlenky.


Podíváme-li se na akční filmy z americké tvorby… Kdo v nich stál na straně zla, ohrožujícího americký lid? Jamajské gangy, ruští agenti, čínská mafie, jugoslávští teroristé atd… Vždy šlo o snahu vnést do diváka omluvu a nutnost vojenského zásahu právě v inkriminovaných částech světa. Nebudu se zbytečně rozepisovat o důsledcích, ať to bylo napadení Iráku, či „jen“ oběť dvou nejvyšších budov v New Yorku. Viděli jsme krásný dvoudílný film o nalezení hrobu Ježíše, který vlastně v myslích diváků nabourával jednu z nejdůležitějších podstat křesťanské víry-zmrtvýchvstání. Jsou tu filmy o hrozných mutací nemocí (mnohé končící kanibalismem a zombíky), někdy se naštěstí našel lék, jindy byl konec katastrofický. Příprava na paniku z uměle vyvolaných pandemií?

 

Dnes se však chci věnovat filmu Pátý element. Ano jsem ateista, a přesto vnímám boj odehrávající se nejen v každém z nás, ale globálně na celém světě. K této úvaze mně přivedlo video paní Ivy Kiarsei Drdové. Temnota, jež chce zničit tento svět a světlo, které jej může ochránit. Temnota je ve filmu ztvárněna jako planetka, jejíž síla se násobí aktivním odporem. Co může porazit démona, jehož moc je větší s každým protiútokem? Jedinou možností je spojení čtyř elementů (Vzduch, voda, oheň a půda. V podstatě naše Zem.) s pátým elementem. Který to je? Ten, kdo film viděl ví, že jím nebylo nic jiného než láska, nejsilnější moc na Zemi, daná každému z nás.

 

Jak bylo i tam však řečeno. Pokud se zlo dostane až sem, nastává konec. Temná strana se i dnes pokouší zničit v nás to, co nás může proti ní ochránit. Staví lidi proti sobě a slabší jedinci snadno podléhají její nenávistné argumentaci. Podpořme v sobě onen pátý element, nenechme v sobě zadusit lásku. Láska není jen o vztahu dvou lidí, je to příjemné a laskavé chování vůči okolí. Je to přirozený cit i k přírodě a zvířatům. Koním, kočkám, psům… Je to dar, který není vlastní jen lidem. I květiny spolu hovoří svou řečí a mluvíte-li s nimi doma i vy, daří se jim mnohem lépe. Vždyť každý, kdo sdílí svůj prostor s jiným tvorem ví, jaký cit k sobě vzájemně mají.

 

Nenechme si vnutit nenávist. Chovejme se k sobě mile, ohleduplně a laskavě. Milujme nejen své blízké, ale i ostatní a také vše, co tvoří tuto planetu. Milujme včelky za jejich píli, s jakou nám dávají med a život rostlinám. Milujme zvířata, s nimiž se mazlíme. Milujme přírodu, v jejímž lůně se procházíme a která nás svou krásou léčí. Milujme ostatní lidi, protože každý z nich má své já, které po lásce touží.

 

Pokud v sobě nalezneme tento pátý element, je s temnotou konec a nebude mít sílu nás porazit. ŠACH-MAT…


Autor: Martin Klement

Publikoval: -red-

Čtěte také

25. 1. 2022 - Zemědělci jsou významnou součástí našich vesnic

Sektor zemědělství byl a stále je pro KDU-ČSL jedním z důležitých témat.

21. 3. 2022 - Školy pomáhají dětem uprchlíků

Jedna z činností, která pomůže ukrajinské děti ukotvit v novém prostředí, je školní docházka a vhodně zvolená volnočasová aktivita. Ukrajinské děti si potřebují v co nejkratší době znovu obnovit denní řád...

1. 2. 2022 - Probouzení

Někdy se probouzíme neradi, když je náš sen krásný a optimistický. Ze špatného snu se naopak budíme rádi. Co když se však náš sen podobá Matrixu a ten, kdo jej řídí, nám...

25. 4. 2022 - Tříděný odpad znečistili domovním odpadem

Nepochopitelný případ zmaření úsilí třídit odpad se děje v kontejnerech na Třebíčské ulici naproti křižovatce s Jižní ulicí.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
Farma Tasov hledá zaměstnance
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

VÝTAHY, s.r.o.: Hledáme zedníka - sádrokartonáře
TOPlist