PEPEHO točená zmrzlina Netín
Dnes je 3. června 2023, svátek má Tamara, zítra Dalibor.
  • Kdy lokální architektura může mít globální dopad byla sobotní přednáška na Evropském filozofickém festivalu manželů Jiřího a Barbory Weinzettlových.
  • O víkendu můžete zavítat na sýpku u Jordánku. Koná se tam výstava absolventů výtvarných oborů ZUŠ. Otevřeno je v so-ne od 13-18 hodin.
  • Na palouku u Ostrůvku můžete obdivovat díla šesťáků vzniklá z přírodních materiálů v rámci tvůrčí dílny Evropského festivalu filozofie. Workshop bude pokračovat v pondělí.
  • V páteční večer v Jupiter clubu uchvátila diváky Kristy&band, která zpívala známé hity zpěvačky Adele.
  • Kostely po celé zemi se otevřely, je jejich Noc. V Meziříčí tomu není jinak.
  • Fotbalisté v emotivním derby s Vrchovinou neudrželi vedení obdrženým gólem v posledním okamžiku zápasu a tím přišli o drahocenné body potřebné k záchraně v soutěži.

Za vánoční atmosférou do Muzea Vysočiny Třebíč

- - 21. 12. 2021 - komentářů 0

„Obzvlášť v dnešní době je potřeba si připomínat tradiční hodnoty a symboly Vánoc. Mezi ně neodmyslitelně patří betlémy. Muzeum Vysočiny Třebíč je ideálním místem, kde lze načerpat pravou vánoční náladu a užít si jedinečnou atmosféru tohoto období, a to nejenom na výstavě v zámecké konírně, ale též u recepce muzea,“ pozval k návštěvě třebíčského muzea Roman Fabeš, náměstek pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.


Tajemná mystická atmosféra Vánoc na návštěvníka dýchne již při vstupu na zámecké nádvoří. Zejména při setmění a navíc pokud je podtržená sněhovou peřinou. Venkovní slámový betlém je dokladem vysočinské tvořivosti a umu. Další neméně zajímavé jestličky jsou k vidění ve velkém výstavním sále zámku v rámci výstavy Třebíčské betlémy včera a dnes. Prezentovány jsou klasické třebíčské stavěcí i skříňkové betlémy od starých mistrů přelomu 19. a 20. století, ale i současná tvorba regionálních betlémářů z Třebíče a okolí.  Řadu betlémů zapůjčili přímo autoři či jejich potomci, další pocházejí z výpůjček institucí jako je Moravské zemské muzeum, Národní muzeum, Třebechovické muzeum betlémů a další. Své zastoupení zde má i rakouské 1. NÖ  Krippenmuseum Vösendorf.

 

Další betlémy přímo z Muzea Vysočiny Třebíč jsou letos k vidění v Městské galerii ve Vysokém Mýtě, dále v třebíčském Turistickém informačním centru Bazilika nebo v Muzeu Hrotovicka.

 

První celosvětově doložený betlém je již z roku 1223 a je spjat s Františkem z Assisi. Představovaly ho skutečné stájové jesle s živým volem a oslem. Následně bylo možné o vánočních svátcích spatřit v postranních lodích kostelů deskové obrazy jesliček se scénou narození Ježíše Krista. Ústřední téma Svaté rodiny se postupem času rozrůstalo o zvěstování Panně Marii, město Betlém a Tři krále přicházející se svými dary. Již v průběhu 16. století se v kostelech objevují předchůdci soudobých betlémů. Tato tradice přečkala i dobu reforem, které na konci 18. století zakazovaly stavění betlémů v kostelích. Ty se přesunuly do domácností. Lidová výroba betlémů se předávala v rodinách z generace na generaci. V lidových betlémech se objevovaly i postavy konkrétních osob – z rodiny, sousedství či řemeslníků spolu se zmenšeninami reálných budov. Od konce 19. století jsou opět v kostelech k vidění betlémy různorodého stáří, materiálového provedení i ztvárnění.

 

Na sklonku roku se také posílají rozmanitá blahopřání. I ta jsou hojně zastoupena ve sbírce třebíčského muzea. Malou ukázku formou výstavy Vánoční a novoroční pozdravy můžete vidět u recepce v přízemí zámecké budovy. Zastoupeny jsou tradiční vánoční motivy, zimní krajiny i volná tvorba regionálních výtvarníků. Vánoční blahopřání jsou doplněna o novoročenky ze soukromé sbírky ředitele muzea Jaroslava Martínka. 

 

Obě výstavy na třebíčském zámku jsou k vidění do 16. ledna 2022. Navíc je otevřeno i v průběhu celých svátků včetně Štědrého dne i Nového roku. Konkrétní otevírací dobu najdete na webové stránce muzea www.muzeumtr.cz. Zde jsou k dispozici i informace k Tříkrálovému koncertu, který se koná 9. ledna 2022 v 17 hodin v Kamenném sále třebíčského zámku. I k plánované derniéře výstavy betlémů v podobě komentované prohlídky v neděli 16. ledna v 15 hodin. Využijte možnosti smysluplného trávení volného času a najděte si chvíli i v tomto hektickém čase.

 


Autor: tiskové oddělení Krajského úřadu Vysočina

Publikoval: -kas-

Čtěte také

3. 5. 2023 - Blíží se Mezinárodní den muzeí, již 18. května

Blíží se Mezinárodní den muzeí, již 18. května
I letos se připojíme k Mezinárodnímu dni muzeí, který připadá na čtvrtek 18. května. Návštěvníci budou moci využít bezplatného vstupu do hlavního prohlídkového okruhu prvního a druhého patra.

20. 3. 2023 - Letošní Muzikanti dětem nabídnou vystoupení Kamila Střihavky a dalších kapel

Letošní Muzikanti dětem nabídnou vystoupení Kamila Střihavky a dalších kapel
Právě dnes v první jarní den 20. března byl zveřejněn program letošního charitativního koncertu Muzikanti dětem.

4. 4. 2023 - Udělejte si Čas na čtení

Udělejte si Čas na čtení
Po loňském úspěchu se v pátek 19. května se uskuteční druhý ročník akce Čas na čtení.

18. 11. 2022 - Jéčko chystá v novém roce Diashow Jirky Kolbaby, minishow Karla Šípa či hru Shirley Valentine

Jéčko chystá v novém roce Diashow Jirky Kolbaby, minishow Karla Šípa či hru Shirley Valentine
Nevíte co koupit svým blízkým k Vánocům. Máme pro vás tip. Kupte kulturní zážitek.


Komentáře ke článku


NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Vše pro ONLINE: webhosting - e-mail hosting - e-shopy - fakturační systém - SEO.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Elektroopravna Raus je zde opět pro Vás!
TOPlist