Dnes je 5. července 2022, svátek má Státní svátek - Cyril a Metoděj, zítra Státní svátek - Mistr Jan Hus.
  • Na radnici již plápolá moravská vlajka.
  • Silnice Vídeň - Dobrá Voda je z důvodu výstavby kanalizace ve Vídní do konce července uzavřena.
  • Na řece Oslavě u zimního stadionu sedí na kameni vodník s dýmkou.
  • Nová cedule láká turisty na věž kostela.
  • Dětský sbor Tligáček s programem Anděl sestoupil z nebe se představil v neděli večer na pódiu na náměstí.

Za vánoční atmosférou do Muzea Vysočiny Třebíč

KULTURA - POZVÁNKY - 21. 12. 2021 - komentářů 0

„Obzvlášť v dnešní době je potřeba si připomínat tradiční hodnoty a symboly Vánoc. Mezi ně neodmyslitelně patří betlémy. Muzeum Vysočiny Třebíč je ideálním místem, kde lze načerpat pravou vánoční náladu a užít si jedinečnou atmosféru tohoto období, a to nejenom na výstavě v zámecké konírně, ale též u recepce muzea,“ pozval k návštěvě třebíčského muzea Roman Fabeš, náměstek pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.


Tajemná mystická atmosféra Vánoc na návštěvníka dýchne již při vstupu na zámecké nádvoří. Zejména při setmění a navíc pokud je podtržená sněhovou peřinou. Venkovní slámový betlém je dokladem vysočinské tvořivosti a umu. Další neméně zajímavé jestličky jsou k vidění ve velkém výstavním sále zámku v rámci výstavy Třebíčské betlémy včera a dnes. Prezentovány jsou klasické třebíčské stavěcí i skříňkové betlémy od starých mistrů přelomu 19. a 20. století, ale i současná tvorba regionálních betlémářů z Třebíče a okolí.  Řadu betlémů zapůjčili přímo autoři či jejich potomci, další pocházejí z výpůjček institucí jako je Moravské zemské muzeum, Národní muzeum, Třebechovické muzeum betlémů a další. Své zastoupení zde má i rakouské 1. NÖ  Krippenmuseum Vösendorf.

 

Další betlémy přímo z Muzea Vysočiny Třebíč jsou letos k vidění v Městské galerii ve Vysokém Mýtě, dále v třebíčském Turistickém informačním centru Bazilika nebo v Muzeu Hrotovicka.

 

První celosvětově doložený betlém je již z roku 1223 a je spjat s Františkem z Assisi. Představovaly ho skutečné stájové jesle s živým volem a oslem. Následně bylo možné o vánočních svátcích spatřit v postranních lodích kostelů deskové obrazy jesliček se scénou narození Ježíše Krista. Ústřední téma Svaté rodiny se postupem času rozrůstalo o zvěstování Panně Marii, město Betlém a Tři krále přicházející se svými dary. Již v průběhu 16. století se v kostelech objevují předchůdci soudobých betlémů. Tato tradice přečkala i dobu reforem, které na konci 18. století zakazovaly stavění betlémů v kostelích. Ty se přesunuly do domácností. Lidová výroba betlémů se předávala v rodinách z generace na generaci. V lidových betlémech se objevovaly i postavy konkrétních osob – z rodiny, sousedství či řemeslníků spolu se zmenšeninami reálných budov. Od konce 19. století jsou opět v kostelech k vidění betlémy různorodého stáří, materiálového provedení i ztvárnění.

 

Na sklonku roku se také posílají rozmanitá blahopřání. I ta jsou hojně zastoupena ve sbírce třebíčského muzea. Malou ukázku formou výstavy Vánoční a novoroční pozdravy můžete vidět u recepce v přízemí zámecké budovy. Zastoupeny jsou tradiční vánoční motivy, zimní krajiny i volná tvorba regionálních výtvarníků. Vánoční blahopřání jsou doplněna o novoročenky ze soukromé sbírky ředitele muzea Jaroslava Martínka. 

 

Obě výstavy na třebíčském zámku jsou k vidění do 16. ledna 2022. Navíc je otevřeno i v průběhu celých svátků včetně Štědrého dne i Nového roku. Konkrétní otevírací dobu najdete na webové stránce muzea www.muzeumtr.cz. Zde jsou k dispozici i informace k Tříkrálovému koncertu, který se koná 9. ledna 2022 v 17 hodin v Kamenném sále třebíčského zámku. I k plánované derniéře výstavy betlémů v podobě komentované prohlídky v neděli 16. ledna v 15 hodin. Využijte možnosti smysluplného trávení volného času a najděte si chvíli i v tomto hektickém čase.

 


Autor: tiskové oddělení Krajského úřadu Vysočina

Publikoval: -kas-

Čtěte také

9. 3. 2022 - Budoár staré dámy a Prune - brněnská alternativa v Depu

Pozvánka na páteční koncert v Rock Depu.

1. 6. 2022 - Evropský festival filozofie začíná

Evropský festival filozofie startuje ve středeční podvečer vernisáží výstavy Bořivoje Pejchala: Tvary, barvy a kompozice.

1. 6. 2022 - Výstava představí Svět Bořivoje Pejchala v obrazech

Výstavní sál velkomeziříčského muzea se po dvou měsících strašidelných příběhů a děsuplných rekvizit proměnil k nepoznání. Z potemnělé černé místnosti se opět stala prosvětlená a přívětivá výstavní síň.

21. 5. 2022 - Koncert mluveného slova - diashow cestovatele Jiřího Kolbaby ve Velkém Meziříčí

Již ve středu 25. května zavítá do našeho města cestovatel a fotograf Jiří Kolbaba.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
JOPP: Hledáme nové parťáky
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

VÝTAHY, s.r.o.: Hledáme ZÁMEČNÍK - SVÁŘEČ
TOPlist