Šperky z chirurgické oceli
Dnes je 25. května 2022, svátek má Viola, zítra Filip.
  • Stačí aby trošku zapršelo a příjezdová cesta na parkoviště v bývalém areálu Svit si připsala další poklicový skalp.
  • První část happeningu ZUŠ Open se odehrála již v úterý ve velkém sále Jupiter clubu. Představily se taneční a literárně dramatické obory.
  • Auto sjelo z parkoviště u zastávky na Vrchovecké do řeky Oslavy. Více foto najdete na našem Facebooku @NovinyVM.cz .
  • V úterý v 11 hodin stala další nehoda auta a skútru na nepřehledné křižovatce Vrchovecká - Poříčí.
  • O víkendu se v Jabloňově koná akce "Výstava historických traktorů a stabilních motorů v Jabloňově".

V loňském roce zemřelo při dopravních nehodách pět chodců

ZPRÁVY - KRIMI - 10. 1. 2022 - komentářů 0

Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
foto: -kaš-

Bezpečnost chodců se řadí v Kraji Vysočina mezi priority dopravních policistů.


Bezpečnost chodců se i v letošním roce řadí v Kraji Vysočina mezi priority dopravních policistů Krajského ředitelství policie kraje Vysočina. Proto také v letošním roce budou pokračovat nejrůznější dopravně bezpečnostní akce zaměřené na viditelnost pěších účastníků silničního provozu.

 

„Do dopravně bezpečnostních akcí budou zapojeni především dopravní policisté, kteří se budou v rámci kontrol zaměřovat především na chodce, zdali dodržují všechna ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích. V případě zjištěných přestupků musí všichni účastníci silničního provozu, včetně chodců, počítat s příslušnými sankcemi,“ uvedl plk. Mgr. David Jirák, vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina.

 

V loňském roce šetřili policisté v Kraji Vysočina celkem 98 dopravních nehod, s účastí chodce. Při těchto dopravních nehodách bylo šest osob usmrceno, jedenáct utrpělo těžké zranění a 73 chodců bylo při nehodách zraněno lehce. Pouze osm chodců vyvázlo z nehody bez zranění. Počet dopravních nehod chodců se meziročně zvýšil, počet tragických nehod, při kterých chodec zemřel, byl stejný s rokem 2020. Tři chodci – účastníci dopravních nehod – byli pod vlivem alkoholu, v jednom případě podnapilý chodec nehodu sám zavinil.

 

Právě dopravním nehodám, které se stávají za snížené viditelnosti, lze účinně předcházet tím, že chodec bude důsledně dodržovat pravidla pohybu chodců po komunikacích, který upravuje zákon o provozu na pozemních komunikacích. Chodec musí užívat především chodníku a tam, kde chodník není, se chodí po levé krajnici nebo co nejblíže při levém okraji vozovky. Chodci smějí jít v těchto případech nejvýše dva vedle sebe. Při snížené viditelnosti nebo v nebezpečných a nepřehledných úsecích smějí jít chodci pouze za sebou.

 

Tou nejzákladnější povinností je užití reflexního prvku při nedostatečné viditelnosti. Jde o povinnost, která výrazně přispívá ke snížení rizik střetů osob s vozidly na místech, která jsou nedostatečně osvětlena a zároveň na nich chybí chodník. Užitím reflexního prvku nebo oděvního prvku s reflexními doplňky se dosáhne významného zviditelnění chodce, přičemž tím dojde k větší bezpečnosti pro všechny účastníky silničního provozu. S reflexními prvky je chodec vidět až na vzdálenost 200 metrů, takže řidič má možnost adekvátně zareagovat. Reflexní prvek umístěný na viditelném místě musí mít každý chodec, který se za snížené viditelnosti pohybuje po pozemní komunikaci, na níž není chodník ani veřejné osvětlení. Novelizované ustanovení zní: Pohybuje-li se chodec mimo obec za snížené viditelnosti po krajnici nebo po okraji vozovky v místě, které není osvětleno veřejným osvětlením, je povinen mít na sobě prvky z retro reflexního materiálu umístěné tak, aby byly viditelné pro ostatní účastníky provozu na pozemních komunikacích. Za nesplnění povinnosti dané novelizovaným zákonem lze uložit v příkazním řízení pokutu až 2 000 korun. Každý chodec by vždycky měl pamatovat na to, že reflexní prvky používá proto, aby chránil sám sebe před případnou kolizí s vozidlem, jehož řidič chodce v tmavém oblečení bez reflexních prvků spatří mnohdy na poslední chvíli.

 

Chodec je povinen při přecházení vozovky použít přechod pro chodce vždy, když je od něho vzdálen do padesáti metrů. Na přechodu pro chodce se chodí vpravo. Mimo přechod pro chodce je dovoleno přecházet vozovku jen kolmo k její ose. Před vstupem na komunikaci se chodec musí přesvědčit, zda může vozovku bezpečně přejít. Chodec smí přecházet vozovku, jen pokud s ohledem na vzdálenost a rychlost jízdy přijíždějících vozidel nedonutí jejich řidiče náhlé změnit směr nebo rychlost jízdy. Dále nesmí vstupovat na přechod pro chodce nebo na vozovku bezprostředně před blížícím se vozidlem. Jakmile vstoupí chodec na přechod pro chodce nebo na vozovku, nesmí se tam bezdůvodně zastavovat nebo zdržovat. Chodec také nesmí překonávat zábradlí nebo jiné zábrany na vozovce. Chodci musí být také velice opatrní při přecházení nebo přebíhání silnice v místech, kde není vyznačený přechod pro chodce. Je důležité se dostatečně rozhlídnout a přesvědčit se, že mohu silnici bezpečně přejít V případě, že vystupuji z autobusu, který zastavil na zastávce na okraji komunikace, silnici přecházím až poté, co autobus odjel ze zastávky.

 

Statistika dopravní nehodovosti chodců v Kraji Vysočina v roce 2021

 

 

celkem

usmrceno

těžce zraněno

lehce zraněno

Územní odbor Pelhřimov

14

1

0

13

Územní odbor Havlíčkův Brod

19

1

1

16

Územní odbor Jihlava

     31

2

6

20

Územní odbor Třebíč

16

0

2

12

Územní odbor Žďár nad Sázavou

11

0

1

9

Dálniční oddělení Velký Beranov

7

2

1

3

Kraj - celkem

98

6

11

73

 

Statistika dopravní nehodovosti chodců v Kraji Vysočina v roce 2020

 

 

celkem

usmrceno

těžce zraněno

lehce zraněno

Územní odbor Pelhřimov

10

0

3

6

Územní odbor Havlíčkův Brod

18

2

3

13

Územní odbor Jihlava

20

2

3

15

Územní odbor Třebíč

17

1

3

12

Územní odbor Žďár nad Sázavou

16

1

0

13

Dálniční oddělení Velký Beranov

0

0

0

0

Kraj - celkem

81

6

12

59

 


Autor: mjr. JUDr. Dana Čírtková

Publikoval: -kas-

Čtěte také

16. 12. 2021 - Policie uspořádala časně ráno dopravně bezpečnostní akci na dálnici D1

Policisté z dálničního oddělení Velký Beranov a oddělení silničního dohledu Krajského ředitelství policie kraje Vysočina se v noci a časně ráno zapojilo do mimořádné dopravně bezpečnostní akce na dálnici D1.

12. 1. 2022 - Loni jsme řešili 414 cizinců, kteří na území pobývali neoprávněně

Policisté z odboru cizinecké policie loni zrealizovali celkem 11 306 pobytových kontrol.

20. 12. 2021 - Nehoda se stala kvůli riskantnímu předjíždění

Policisté na integrovaném operačním středisku Krajského ředitelství policie kraje Vysočina přijali v pátek 17. prosince krátce po osmnácté hodině večer oznámení o dopravní nehodě, která se stala na silnici I/37 na Žďársku...

6. 1. 2022 - Z vozidla pachatel odcizil batoh

V úterý 4. ledna využil dosud neznámý pachatel chvilkové nepozornosti a z nezajištěného vozidla odcizil batoh.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

DVOŘÁK TRUCK - SERVIS s.r.o.
TOPlist