Dnes je 16. září 2021, svátek má Ludmila, zítra Naděžda.
  • V Radnické ulici dochází k opravě kanalizace.
  • Čerpací stanice Benzina ve Velkém Meziříčí prochází kompletní rekonstrukcí až do 12. října.
  • Další část mostu na Třebíčské byla dnes zalita betonem.
  • Strom na Nádražní byl zbaven suchých větví.
  • Strážníci čistí kamery dohledového systému.

Bojové umění – 1.díl : SANDA neboli SAN SHOU

SERIÁLY - BOJOVÉ UMĚNÍ - 16. 2. 2011 - komentářů 0

Sanshou in hangzhou
Sanshou in hangzhou
foto: internet
Iša a Boris

V této rubrice vám budeme představovat ty druhy bojových umění, které nejsou tak známé jako tradiční karate, judo, kung-fu atd. Jako první vám představíme bojové umění SAN SHOU.


San shou je plnokontaktní bojový sport vycházející z tradičního čínského wushu (kung-fu), v podstatě se dá považovat za prastarou soutěžní formou wushu.  San shou se stalo sportovní verzí wushu, od roku 1991 je součástí každého světového šampionátu.

 

U nás v České republice bylo roku 2004 san shou poprvé představeno na Mistrovství České republiky ve wushu v Olomouci a od té doby je součástí i všech tuzemských soutěží týkajících se wushu.

 

San shou je bojovým sportem, proto musejí bojovníci při zápase dodržovat přísná pravidla. Používání chráničů dovoluje plné zapojení síly při zachování dostatečné bezpečnosti. Samotný zápas se odehrává na vyvýšené plošině zvané „lei tai“. Historicky je známé, že se tyto zápasy odehrávaly bez pravidel a někdy i se zbraněmi, což musel být opravdový masakr, který nezřídka končil těžkými zraněními nebo smrtí. Kdo se například chtěl dostat k císařské stráži, musel při „výběrovém řízení“ porazit všechny soky, což bylo při jednom „pracovním pohovoru“ cca 40 lidí!  Tyto zápasy samozřejmě často končily těžkými zraněními nebo smrtí. Krásným příkladem je popis mistrovství Číny v Nankingu (1928), kdy už byli Číňané mnohem ohleduplnější a zakázali používání zbraní. I přesto byly zápasy tak brutální, že posledních 12 finalistů k boji nenastoupilo ze strachu z vážných zranění od tehdejších mistrů.

 

V podstatě se začátkem druhé světové války v Asii a po příchodu Japonců, kteří mistrům pro změnu rádi sekali hlavy, začalo san shou upadat – stejně jako celé wushu.

Změna nastala až někdy v roce 1961. Někdejší mistři, kterým se podařilo přežít japonskou invazi i hrozný hladomor (vypukl v roce 1958 a na jeho následky zemřelo v Číně podle odhadů 20 až 40 milionů lidí), byli požádáni, aby vytvořili soutěžní pravidla. Pravidla měla zaručovat hlavně bezpečnost soutěží. Naštěstí pro tento sport a celé wushu to stihli do velké kulturní revoluce (1966–1969), kdy velké množství z nich zmizelo v různých komunistických táborech. San shou se však díky tomu dostalo do světa. 

 

V roce 1991 byl první světový šampionát (na němž již platil zákaz loktů a kolen). V roce 1997 bylo san shou upraveno na profesionální verzi, kdy se nepoužívají ochranné pomůcky, a zápas probíhá v ringu, dá se říci, že je to taková čínská verze MMA bez loktů a kolen. Stává se čím dál populárnější.

 

San shou je praktická forma boje odvozená z wushu, zdůrazňuje praktičnost, všestrannost a uplatnění použitelných technik. Jednoduše řečeno, když se proti sobě postaví dva trénovaní protivníci, ani jeden z nich nezačne běhat jako opice nebo poskakovat jako volavka, prostě se budou snažit zničit soupeře. Dnešní přirovnání k tomu je např. K1, kdy prakticky nepoznáte, jestli je bojovník karatista, kickboxer či thajboxer. Protože boj v ringu je prostě něco jiného a bojovník se samozřejmě musí přizpůsobit podmínkám, stanoveným pravidly, musí používat chrániče, má omezený prostor atd.  Vítězí efektivita!

 

V san shou je zastoupena celá škála úderů, kopů, shozů, podmetů a existují různé možnosti zachycení a strhnutí na zem. To vše dává boji vysokou míru reálnosti. Zajímavou možností je pak soupeře vytlačit z plochy dolů na zem a získat tak další bodové ohodnocení (v klasickém san shou). Zvítězit při souboji znamená buď dát soupeři K. O., nebo vyhrát na body udělované podle čistoty techniky. Samotný zápas pak trvá 2 krát 2 minuty, je možnost nastavení jednoho kola.

 

 

Trénink san shou je zaměřen převážně na tyto čtyři bojové zručnosti:

 

„Da“ (údery) – pěst, dlaň, loket, prsty a hlava

„Ti“ (kopy) – kopy, podmety, kolena a přískoky

„Shuai“ (hody, vržení) – zachycení, vržení a shozy

„Na“ (uchopení, zajištění) – páky na klouby, kontrola soupeře

 

Velmi důležitá je fyzická připravenost, která se spolu s odolností trénuje.

 

San shou je velmi efektivní a účinné, proto začíná být o tento styl boje velký zájem i v Evropě. Měl jsem možnost užít si zápas se svým kamarádem Ing. Borisem Dziurou (vicemistrem Slovenska v kategorii nad 100 kg v roce 2008 ve stylu full contact sanda a vicemistr světa na světovém šampionátu ICKKF v Portugalsku 2010 Light contact, kick box, kategorie nad 95 kg) a zážitky jsou dost smíšené, takříkajíc „nadšení a hodně bolesti“.

Nicméně tento styl jistě stojí za pozornost.

 

Další týden vám představím HAPKIDO.

 

Více na: http://www.sebeobranavb.cz/


Autor: František Mejzlík, Ing. Boris Dziura

Publikoval: -kas-

Čtěte takéKomentáře ke článku

Prozatím nebyl vložen žádný komentář.

Diskuse uzavřena.

Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Farma Tasov hledá zaměstnance
TOPlist