SVĚTLÁ - DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ
Dnes je 26. listopadu 2022, svátek má Artur, zítra Xenie.
  • V Hroznatíně se dnes konala každoroční  vzpomínková akce k uctění památky prezidenta gen. Ludvíka Svobody, od jehož narození uplynulo 127 let.
  • Dnes dopoledne bylo zahájeno bruslení na umělém kluzišti uprostřed náměstí.
  • Na Hornoměstské dnes zúžení kvůli malování nového přechodu.
  • Pojď hrát hokej! Na zimním stadionu se konala akce pro nejmenší děti.
  • Umělé kluziště pro bruslení uprostřed náměstí je již postavené.

Vysokorychlostní trať má mít podle studie odbočku u Bíteše na elektrifikovanou trať do V. Meziříčí

ZPRÁVY - OSTATNÍ ZPRÁVY - 10. 2. 2022 - komentářů 0

Centrální komise Ministerstva dopravy v úterý schválila studii proveditelnosti dvou plánovaných vysokorychlostních tratí, které mají spojit Prahu s Brnem a Brno s Ostravou. Vedle terminálu v centru Jihlavy byl mimo jiné poprvé oficiálně přiznán i vznik nového terminálu u Pávova.


Schválením studie proveditelnosti tak došlo k ověření, že vybudování daných vysokorychlostních tras je ekonomicky efektivní a Správa železnic může pokračovat v přípravě daných úseků.

 

První úsek vysokorychlostních tratí má být zprovozněn v roce 2030, se začátkem výstavby se počítá v roce 2025, a to v úseku Praha-Běchovice – Poříčany. V roce 2027 má podle plánu začít budování úseků ve středních Čechách a v blízkosti Brna. V roce 2029 je v plánu začátek realizace tratě přes Vysočinu, která tak získá zásadní zlepšení dopravní obslužnosti.

 

V úseku Praha-Brno byla zvolena varianta, která spojuje českou a moravskou metropoli severním koridorem. U Jihlavy pak trať povede v souběhu s dálnicí D1 a dá vzniknout novému terminálu v Pávově mezi firmou Bosch Diesel a dálnicí. Zde bude možnost sjezdu na konvenční tratě, rychlé spojení a výrazné zkrácení jízdních dob tak získají i obyvatelé Havlíčkova Brodu nebo Žďáru nad Sázavou. Druhý terminál vznikne přímo v centru Jihlavy v místě současného městského nádraží. Místo zaústění jednoho ze sjezdů do terminálu ve Velkém Meziříčí je propojení do konvenční sítě navrženo až u Velké Bíteše.

 

 

Provozní koncepty, navržené na vysokorychlostní trati Praha – Brno – Břeclav, počítají s tzv. plošnou obsluhou území. To znamená, že kromě vlaků nejvyšší kvality, spojující Prahu, Brno a zahraniční metropole (tzv. sprintery a expresy), je na nové trati plánováno i nasazení vlaků nižších vrstev (rychlíky, spěšné vlaky), které umožní rychlou obsluhu regionu Vysočiny. Dalším příkladem je zavedení spěšného vlaku Brno – Velká Bíteš – Velké Meziříčí, což umožní napojení VRT u Velké Bíteše a elektrizace tratě do Velkého Meziříčí. Výrazný přínos ze zkrácení cestovních časů se tak netýká jen velkých měst, ale i těch menších ležících u stávajících tratí.

 

Součástí variant jsou také propojení na konvenční železniční síť a její modernizace napojení u Velké Bíteše pro obsluhu východní části Vysočiny od Brna vč. elektrizace části tratě 257 do Velkého Meziříčí.

 

Na připravovaných tratích budou vlaky jezdit maximální rychlostí až 320 km/h. Nejrychlejší vlaky pak stihnou cestu mezi Prahou a Brnem, respektive Brnem a Ostravou, za 1 hodinu. Z Prahy do Jihlavy by se pak lidé mohli dostat vlakem za 40 až 50 minut, z Jihlavy do Brna ještě o něco dříve. Cesta vlakem z Jihlavy do těchto měst teď trvá přes dvě hodiny.

 

Více zde:

https://www.spravazeleznic.cz/brozura.pdf

 


Autor: připravila redakce NovinyVM.cz

Publikoval: -kas-

Čtěte také

22. 4. 2022 - Učni ze Světlé úspěšní v Jazykové soutěži JUNIOR LINGUA 2022

Ve čtvrtek 7. dubna 2022 se konala v Třebíči „na hotelové škole“ tradiční jazyková soutěž (krajské kolo) Junior Lingua 2022.

12. 10. 2022 - Vyjádření Nemocnice Mostiště k podvodné stránce s nabídkou výživového doplňku jménem MUDr. Tvarůžka

Nemocnice Mostiště a MUDr. Jaroslav Tvarůžek se důrazně ohrazují proti obsahu uveřejněnému na stránce Překlad lékařské zprávy | uLékaře.cz (adultbliss.pro).

23. 6. 2022 - Sobotní Burger beer fest se překládá až na prázdniny

Již tuto sobotu 25. června se na náměstí od 12 hodin měl konat již 3. ročník oblíbeného Burger beer festivalu. Bohužel tomu tak nebude.

29. 8. 2022 - Rybářské závody v Šeborově letos vyhrál Lambert Doležal ze Žďáru

V sobotu 27.srpna se na okrouhlém rybníku pod šeborovským sportovním letištěm uskutečnil již IV.ročník populární soutěže pro všechny příslušníky a příznivce mokrého Petrova cechu.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
Dámské KADEŘNICTVÍ - Daniela Pokorná - Měřín
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

EXIM TOURS: LÉTO 2023
TOPlist