Dnes je 13. srpna 2022, svátek má Alena, zítra Alan.
  • Zcela osamocený Eda Smejkal z FC VM "C" dává gól proti SK Transformátor Počítky "B" na hřišti v Oslavici.
  • Mimořádná uzavírka na Oslavické skončila. Výkop uprostřed silnice byl zaasfaltován.
  • V pátek večer hrála na náměstí hity známé americké kapely Red hot chili peppers revivalová skupina z Brna.
  • První fotbalové domácí utkání nové sezóny FCVM s Blanskem skončilo po 100 minutách prohrou domácích 0:2
  • Je po 18 hodině a stále platí uzavírka Oslavické ulice. Řidiči ovšem tuto zákazovou značku v hojné míře ignorují.

Vysokorychlostní trať má mít podle studie odbočku u Bíteše na elektrifikovanou trať do V. Meziříčí

ZPRÁVY - OSTATNÍ ZPRÁVY - 10. 2. 2022 - komentářů 0

Centrální komise Ministerstva dopravy v úterý schválila studii proveditelnosti dvou plánovaných vysokorychlostních tratí, které mají spojit Prahu s Brnem a Brno s Ostravou. Vedle terminálu v centru Jihlavy byl mimo jiné poprvé oficiálně přiznán i vznik nového terminálu u Pávova.


Schválením studie proveditelnosti tak došlo k ověření, že vybudování daných vysokorychlostních tras je ekonomicky efektivní a Správa železnic může pokračovat v přípravě daných úseků.

 

První úsek vysokorychlostních tratí má být zprovozněn v roce 2030, se začátkem výstavby se počítá v roce 2025, a to v úseku Praha-Běchovice – Poříčany. V roce 2027 má podle plánu začít budování úseků ve středních Čechách a v blízkosti Brna. V roce 2029 je v plánu začátek realizace tratě přes Vysočinu, která tak získá zásadní zlepšení dopravní obslužnosti.

 

V úseku Praha-Brno byla zvolena varianta, která spojuje českou a moravskou metropoli severním koridorem. U Jihlavy pak trať povede v souběhu s dálnicí D1 a dá vzniknout novému terminálu v Pávově mezi firmou Bosch Diesel a dálnicí. Zde bude možnost sjezdu na konvenční tratě, rychlé spojení a výrazné zkrácení jízdních dob tak získají i obyvatelé Havlíčkova Brodu nebo Žďáru nad Sázavou. Druhý terminál vznikne přímo v centru Jihlavy v místě současného městského nádraží. Místo zaústění jednoho ze sjezdů do terminálu ve Velkém Meziříčí je propojení do konvenční sítě navrženo až u Velké Bíteše.

 

 

Provozní koncepty, navržené na vysokorychlostní trati Praha – Brno – Břeclav, počítají s tzv. plošnou obsluhou území. To znamená, že kromě vlaků nejvyšší kvality, spojující Prahu, Brno a zahraniční metropole (tzv. sprintery a expresy), je na nové trati plánováno i nasazení vlaků nižších vrstev (rychlíky, spěšné vlaky), které umožní rychlou obsluhu regionu Vysočiny. Dalším příkladem je zavedení spěšného vlaku Brno – Velká Bíteš – Velké Meziříčí, což umožní napojení VRT u Velké Bíteše a elektrizace tratě do Velkého Meziříčí. Výrazný přínos ze zkrácení cestovních časů se tak netýká jen velkých měst, ale i těch menších ležících u stávajících tratí.

 

Součástí variant jsou také propojení na konvenční železniční síť a její modernizace napojení u Velké Bíteše pro obsluhu východní části Vysočiny od Brna vč. elektrizace části tratě 257 do Velkého Meziříčí.

 

Na připravovaných tratích budou vlaky jezdit maximální rychlostí až 320 km/h. Nejrychlejší vlaky pak stihnou cestu mezi Prahou a Brnem, respektive Brnem a Ostravou, za 1 hodinu. Z Prahy do Jihlavy by se pak lidé mohli dostat vlakem za 40 až 50 minut, z Jihlavy do Brna ještě o něco dříve. Cesta vlakem z Jihlavy do těchto měst teď trvá přes dvě hodiny.

 

Více zde:

https://www.spravazeleznic.cz/brozura.pdf

 


Autor: připravila redakce NovinyVM.cz

Publikoval: -kas-

Čtěte také

30. 6. 2022 - Na Petrov přijde třetí Pavel

Po biskupovi Konzbulovi a generálním vikáři Kafkovi přijde na Petrov třetí Pavel. Biskupským vikářem pro pastoraci a vzdělávání se k 1. srpnu 2022 stane dosavadní velkomeziříčský farář a děkan R.D. Mgr. Pavel...

27. 6. 2022 - (NE)BEZPEČNÉ LÉTO: Nejrizikovější období v roce začíná

Máme před sebou jedno z nejrizikovějších období v roce, letní prázdniny, které naplno startují už tento týden. Statistika mluví jasně - v červenci a v srpnu již tradičně evidujeme o několik stovek...

27. 6. 2022 - Podpořte místní Íčko v celostátní anketě Oblíbené informační centrum roku 2022

Asociace turistických informačních center České republiky (A.T.I.C. ČR) vyhlašuje anketu o nejoblíbenější turistické informační centrum letošního roku.

18. 1. 2022 - Vstup na zamrzlé hladiny vodních nádrží není bezpečný

Během tohoto týdne docházelo vlivem nízkých teplot k částečným zámrzům hladin na některých nádržích a jezových zdržích. V současnosti se tloušťky ledu na vodních nádržích pohybují maximálně v řádu jednotek centimetrů, proto...


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
MINIBAGR - Malé stroje pro velké chlapy!
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

CHYTKA s.r.o. - Přijmeme MONTÁŽNÍ DĚLNÍKY
TOPlist