SVĚTLÁ - DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ
Dnes je 27. listopadu 2022, svátek má Xenie, zítra René.
  • Také po setmění se lidé scházeli u stánků na náměstí a využívali také otevřené kluziště. Více foto na našem Facebooku.
  • V Hroznatíně se dnes konala každoroční  vzpomínková akce k uctění památky prezidenta gen. Ludvíka Svobody, od jehož narození uplynulo 127 let.
  • Dnes dopoledne bylo zahájeno bruslení na umělém kluzišti uprostřed náměstí.
  • Na Hornoměstské dnes zúžení kvůli malování nového přechodu.
  • Pojď hrát hokej! Na zimním stadionu se konala akce pro nejmenší děti.

Martina Sáblíková je velmi silná osobnost a Petr Novák je jí velkou oporou, říká primář NNMN

ZPRÁVY - OSTATNÍ ZPRÁVY - 11. 2. 2022 - komentářů 0

Na zahájení olympiády.
Na zahájení olympiády.
Na sjezdovce.
Olympijská vesnice.
Ambulance pro ošetření sportovců.

Dlouholetý doprovod reprezentačního týmu trenéra Petra Nováka, primář ortopedického oddělení novoměstské nemocnice doc. MUDr. Jaroslav Pilný Ph.D., se právě vrátil ze zimních olympijských her v čínském Pekingu.


Prvotní nervozitu a obavy, co ho tam čeká, vystřídalo postupné nadšení. „Dlouhodobě spolupracuji s rychlobruslařským týmem Petra Nováka a tím pádem i s největší osobností českého rychlobruslení, Martinou Sáblíkovou. Tým Petra Nováka, to ale není pouze Martina Sáblíková, ale i další, mladší a velmi nadějní závodníci. A spolupracuji i s mnohými jinými vrcholovými sportovci, kteří mou pomoc potřebují a ozvou se,“ vypráví novoměstský lékař.

 

Do Číny odletěl spolu s první vlnou sportovců 27. ledna. „Samozřejmě, že jako primář ortopedického oddělení Nemocnice Nové Město na Moravě si nemohu dovolit být čtyři až pět týdnů mimo pracoviště, přestože tu mám úžasné spolupracovníky, kteří se o všechno postarají. Proto jsem se domluvil, že se vystřídáme, a já se vrátím dříve,“ vysvětluje svůj časnější návrat.

 

Zpět se vrátil navečer ve středu 9. února. S sebou domů si přivezl spoustu nových zážitků. Na svou cestu vzpomíná s nadšením, a to i přesto, že odlétal s určitými obavami. „Obavy měli všichni. Už čtrnáct dní před odletem jsme si museli měřit teploty, evidovat kontakty a několik dní před odletem jsme si dělali pravidelně testy. Další testování bylo dopoledne před odletem. Bylo to i o určité vnitřní zodpovědnosti. Člověk se, ať chce nebo nechce, neustále pohybuje mezi pacienty, i když necovidovými. Ale nikdy není jisté, že se nemůže nakazit. Měl jsem obavy, abych nějakou nákazu nepřenesl na některého ze sportovců. Ti se na olympiádu připravují řadu let a to, že bych jim zkazil závod, bylo pro mě velice stresující,“ říká MUDr. Jaroslav Pilný Ph.D.

 

Další testování ho, stejně jako ostatní členy týmu, čekalo hned po příletu. Následně je rozdělili do pokojů, kde museli počkat na negativní výsledek testu. Teprve pak mohli své dočasné „vězení“ opustit. Přestože se hodně mluvilo o rektálním testování, které prý je v Číně běžné, čeští sportovci ani jejich doprovod se s něčím podobným nesetkali. „Rektální testování má větší mediální pozornost, než si zaslouží. Během našeho pobytu jsme se museli testovat pravidelnými výtěry z nosu nebo z krku. Co zvolíme, jsme si mohli sami určit, což bylo příjemné zjištění. Pokud jde o testování, pak se pořadatelům vůbec není co divit. Kdyby se tam rozjela epidemie, olympijské hry by tím hodně ztratily,“ míní primář novoměstské ortopedie.

 

Čína je lidmi vnímána jako velice kontroverzní země a mnozí jí takříkajíc nemohou přijít na jméno. Svět olympijských her je ovšem světem sám pro sebe. „Mým hlavním úkolem bylo postarat se o lidi v týmu. Tak, aby podali co největší výkon a mohli zúročit to, co natrénovali a mohli naši republiku dobře reprezentovat. Tohle jsem vnímal ze všeho nejvíce. Samozřejmě, že jsme museli dodržovat všechny striktní doporučení včetně nošení roušek, a to i ve venkovních prostorách. A všichni to respektovali. Nenechal jsem si ujít slavnostní zahájení. Bylo velice zajímavé a dokonale organizačně zvládnuté. Byla to velkolepá show, která k olympijským hrám patří, ať už je pořádá kdokoliv,“ popisuje lékař.

 

Na návštěvu samotných závodišť mu však mnoho času nezbývalo. „Vzhledem ke covidovým opatřením nám chyběl šéf výpravy. A chyběl i lékař hokejistů. Takže jsem řešil i některé další věci s tímto spojené a moc volného prostoru jsem neměl. Ale jeden den jsem si pro závody vyhradil. Byl jsem přítomný závodu ve sjezdovém lyžování. Musím říct, že sportoviště i sjezdové tratě byly perfektně připravené. A byl jsem také v rychlobruslařské hale, a to právě v den, kdy Martina Sáblíková získala úžasné čtvrté místo,“ vzpomíná.

 

Sportovci na olympijských hrách žijí podle jeho slov v určité bublině. Mimo vyhrazené prostory se takřka nedostanou. Přesto si město mohl trochu prohlédnout. Alespoň cestou z letiště. „Mám už hodně zemí procestovaných a rozhodně bych se neoznačil, za nějakého zastánce Číny či „čínofila“, ale tolik krásných, moderních staveb a mrakodrapů jako tam, jsem opravdu nikde jinde neviděl. Byly opravdu velmi pěkné,“ míní.

 

„Poznal jsem něco nového a zajímavého. Čína je země, do níž se zřejmě už nikdy nepodívám. Velice mile mě překvapila jak moderními stavbami v Pekingu, tak krajinou, kterou jsem jinde na světě neviděl,“ dodává.

 

Čeští sportovci si zatím na olympijských hrách vedou poměrně dobře. I když ne vždy jsou v dokonalém psychickém rozpoložení. Na Martinu Sáblíkovou například velmi dolehl skon další z našich rychlobruslařských osobností Jiřího Kyncla. „Původně chtěla jet s černou páskou na ruce, aby uctila jeho památku. Ale nebylo jí to umožněno. Ale i tak podává skvělé výkony. Martina je velmi silná osobnost a Petr Novák je jí velkou oporou,“ konstatuje MUDr. Jaroslav Pilný Ph.D.


Autor: Helena Zelená Křížová

Publikoval: -kas-

Čtěte také

12. 4. 2022 - Od února jezdí nový rychlý spoj VM - Třebíč

Od 1. února začal jezdit nový autobusový spoj na trase Třebíč - Velké Meziříčí a zpět.

30. 6. 2022 - Na Petrov přijde třetí Pavel

Po biskupovi Konzbulovi a generálním vikáři Kafkovi přijde na Petrov třetí Pavel. Biskupským vikářem pro pastoraci a vzdělávání se k 1. srpnu 2022 stane dosavadní velkomeziříčský farář a děkan R.D. Mgr. Pavel...

20. 4. 2022 - V sobotu 23. dubna proběhne jarní kolo Sbírky potravin. Připojit se může každý

V sobotu 23. dubna 2022 se koná jarní Sbírka potravin, kterou organizují potravinové banky. Zapojí se do ní stovky prodejen a také online obchody. Celonárodní charitativní akce pomůže lidem, kterým nezbývá dostatečné...

26. 7. 2022 - Víkendová výstava v Jéčku nabídla k obdivu nepřeberné množství modelů

Velká letní již třetí modelářská výstava byla k vidění o uplynulém víkendu v Jupiter clubu ve Velkém Meziříčí.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

ZDAR: Žďár nad Sázavou hledá řidiče
TOPlist