EURO BAGGING: Hledáme SERVISNÍHO DĚLNÍKA
Dnes je 3. března 2024, svátek má Kamil, zítra Stela.
  • Pozor hráz rybníka Lalůvky je dočasně uzavřena z důvodu rekonstrukce betonových částí přepadu.
  • Novou lokalitu na Hliništích lemují nově vysazené stromky.
  • Výtěžek z plesu ZUŠ 56.400 korun poputuje na doboru věc Oblastní charity Žďár nad Sázavou.
  • V sobotu 2. března proběhl v Jupiter clubu ples Základní umělecké školy Velké Meziříčí. K vidění byla parádní hudební i taneční vystoupení.
  • Čtyři valašské branky zmařily naděje na cenné body do horácké tabulky. Sobotní zápas sledovalo takřka 600 diváků.
  • Známé místo nyní vypadá úplně jinak.

Rozloučili jsme se s Jiřím Michlíčkem

- - 22. 2. 2022 - komentářů  0
Poslední rozhloučení s Jiřím Michlíčkem.
Poslední rozhloučení s Jiřím Michlíčkem.
Rozloučili jsme se s Jiřím Michlíčkem
Rozloučili jsme se s Jiřím Michlíčkem
Rozloučili jsme se s Jiřím Michlíčkem
Rozloučili jsme se s Jiřím Michlíčkem

Vážená zarmoucená rodino, vážení přátelé a kamarádi, vážení sousedé, obyvatelé Velkého Meziříčí, dovolte mi, abych jménem města Velké Meziříčí naposledy veřejně oslovil našeho drahého a milého spoluobčana, hrdého velkomeziříčského patriota, a hlavně přítele Jiřího Michlíčka.


Milý Jirko, Velké Meziříčí v Tobě ztratilo jednu z největších současných osobností a také pevnou oporu veřejného a společenského života, jakou jsme v posledních desetiletích měli. Byl jsi po dobu 12 let platným a užitečným zastupitelem, z toho sedm let ještě platnějším a užitečnějším radním našeho města. Tvoje práce ale daleko přesáhla tento politický rámec. Milan Dufek a Petros Martakidis ve svém textu přesně popisují, co všechno jsi pro Velké Meziříčí znamenal a udělal. Dovol mi tedy, abych Ti jménem všech obyvatel našeho města poděkoval. Jirko, drahý příteli, děkujeme Ti.

 

Zarmoucená rodino, jménem Velkého Meziříčí vám vyjadřuji naši hlubokou a upřímnou soustrast. Cítíme s vaší obrovskou ztrátou.

 

Vážení čtenáři, chci ještě připojit několik osobnějších sdělení. Jiří Michlíček mi vstoupil do života před dvěma lety, když sám přišel, aby mi nabídnul pomoc při práci na věcech, které dělají naše město lepším místem pro život, a za jejichž zrodem často sám stál. Stal se tak velmi rychle jedním z mých nejbližších spolupracovníků, a ještě rychleji jedním z mých nejbližších přátel. Obdivoval jsem na něm hlavně jeho lásku k našemu městu. Nikdy o Velkém Meziříčí nemluvil nijak neuctivě. Naopak, miloval město se všemi jeho chybami a slabinami, a vždy o něm smýšlel jako o nejlepším místu k životu.

 

Obdivoval jsem jeho nebývalou laskavost, která mu otevírala dveře i srdce lidí kolem něj. Uměl najít společnou řeč s protivníky a přivést je k dohodě. Vždy se skutečnou důvěrou v dobro. Jirka měl také nezaměnitelný smysl pro humor. Důkazem je i dveřní klika, kterou mi zhruba před dvěma lety věnoval – prý proto, abych měl kliku. Obdivoval jsem i to, jak vždy a za všech okolností stavěl na první místo prospěch a užitečnost dané věci pro město. A to i za cenu větší námahy pro sebe samého. Obdivoval jsem jeho schopnost tvrdě se postavit tomu, o čem byl přesvědčen, že není správné a následně to se ctí ustát.

 

Jirka Michlíček byl schopný svým charismatem přirozeně, nenásilně a srozumitelně předávat životní zkušenost, která byla pravdivá. I po tu relativně krátkou dobu, po kterou jsem měl tu čest trávit vedle Jirky mnoho chvil jsem k němu, jako k jednomu z mála, skutečně vzhlížel, učil se od něho a nesmírně si ho vážil. Pro jeho morální hodnoty, pro pravdivou a vytrvalou snahu o dobro a konečně proto, že byl člověkem s krásnou duší.

 

Vážení, přál bych si, abychom toto všechno vnímali jako cestu, kterou nám Jiří Michlíček nejen ukázal, ale hlavně sám prošlapal. Abychom se po ní, s láskou a úctou k jeho odkazu, vydali.

 

Čest památce Jiřího Michlíčka!

Alexandros Kaminaras
starosta města

 

Jiří Michlíček je nenahraditelný

 

Náhlý a nečekaný odchod našeho spoluobčana, kamaráda a souseda Jirky Michlíčka a veřejné rozloučení s ním, byly pro společnost, lépe řečeno obec Velké Meziříčí, provázeny nebývalým sepjetím lidí z různých míst, různých povolání, různých životů i různých vyznání. Je to dokladem toho, jakým životem Jiří Michlíček žil a co po sobě na světě zanechal.

 

V uplynulých dnech se úmrtí Jiřího Michlíčka stalo v našem městě a do jisté míry i regionu tématem číslo jedna nejrůznějších smutných a emotivních setkání i rozhovorů. V desítkách případů zaznělo slovo nenahraditelný. Tohle slovo přesně vystihuje Jirkův život, a to život rodinný i veřejný, společenský.

 

Ve své rodině byl Jiří skutečným patriarchou v tom nejlepším slova smyslu. Mnozí z nás byli svědky toho, jak neuvěřitelně miloval svoji ženu a jakým byl báječným tatínkem. Víme a viděli jsme, jakým byl skvělým dědečkem. On byl kořeny i kmen pomyslného stromu Michlíčkovy rodiny. On byl středobodem i vůdcem, iniciátorem i vykonavatelem rodinného života. Jestliže byste chtěli popsat vztah Jiřího Michlíčka k jeho úzké i širší rodině jednotlivými slovy, našli byste tři: Péče, láska, zastání. Hluboce s rodinou soucítíme.

 

Jiří Michlíček byl měšťanem a starousedlíkem. Narodil se na velkomeziříčském náměstí. Vyrostl na velkomeziříčském náměstí. Svoji ženu poznal na velkomeziříčském náměstí. Svůj život prožil i skončil na velkomeziříčském náměstí.

 

Už v mládí se stal nedílnou součástí veřejného a společenského života našeho města a postupně se stal jedním z jeho pilířů, sloupů nakonec i úhelným kamenem. V novodobé historii Velkého Meziříčí asi nenajdeme srovnatelné jméno. Rozhlédněme se po náměstí i ulicích Velkého Meziříčí, zamysleme se nad společenským děním. Všude najdeme něco, co Jiří buď sám vymyslel a uskutečnil, nebo při té realizaci byl a slovem i skutkem pomohl.

 

Jeho práce v kulturním životě je skutečně nenahraditelná. Kolik jen jsme všichni viděli jeho fotografií a dokumentárních filmů. Jak moc jsme si zvykli své město vnímat hledáčkem Jirkova fotoaparátu či kamery. Kolik jsme viděli a navštívili společenských večerů, výstav, koncertů, na kterých se jakýmkoliv způsobem podílel. Jak obrovskou stopu zanechal ve velkomeziříčském kulturním létě, které vymyslel. Jaký jeho otisk nese Evropský festival filozofie, na kterém od počátku spolupracoval. Kolik práce udělal v Jupiter clubu, v muzeu a v řadě dalších místních veřejných institucí.

 

Jiří byl jedním z nejvýznamnějších místních novodobých politiků. Vždycky byl tím, kdo hledal a našel společnou řeč mezi soupeři, kdo uměl najít kompromis a východisko. Místní politická scéna na něj spoléhala jako na někoho, kdo zvládne vyjednat cokoliv. Protože byl dobrý chlap, otevřený a férový diskutér a laskavý člověk, získal si důvěru všech. Byl skutečným tmelem veřejné správy a samosprávy našeho města a v této roli je nenahraditelný.

 

Připomeňme si také, že spojoval nejen jednotlivé lidi a zájmové skupiny, ale celá města a v nich i národy. Je jen jeho zásluhou, že mezi chorvatským Tisnem a naším městem vzniklo pevné a hluboké partnerství, přátelství a spolupráce, která je konkrétní, velice neformální a hlavně užitečná. I naši chorvatští přátelé na Jiřího s láskou i úctou vzpomínají.

 

Jirku Michlíčka jsme všichni znali také v jeho roli chodce a poutníka. I do ní šel svým nenahraditelným způsobem. Od nápadu až po naprosté dotažení věcí do konce. Asi nemusíme připomínat jeho velkou několikaletou pouť do Santiaga de Compostella, kterou uskutečnil po svém – po michlíčkovsku. Když už se na ni vydal, ušel poctivě opravdu každý centimetr z našeho města až k Atlantiku. Došel také do Vídně, na Říp, prošel údolí Dyje. V okolí našeho města i na Vysočině je jen málo cest, které s holí a foťákem neprochodil. Byl obdivuhodný v tom, jakou poutnickou pokoru i tiché štěstí z těchto cest přinášel a šířil je pak do celého města. Víme všichni, o čem je řeč.

 

Jirku si budeme také navždy pamatovat v jeho pruhovaném vodáckém tričku. Břehy českých i moravských řek, a hlavně jeho milované Vltavy, jej vítaly i poznávaly. A opět je dokladem jeho neuvěřitelného charismatu, že si z vodáckých výprav vždy přivážel nová a nová jména známých, z nichž se pak mnozí stali jeho kamarády, a nakonec i přáteli.

 

Jirka byl kromě toho všeho také nenahraditelný kamarád a přítel. Nikdy nečekal na přímou žádost či prosbu o pomoc. Vždycky tím svým šestým smyslem laskavosti poznal, co je třeba říct či udělat a pak to řekl či udělal. S humorem, nadšením a precizností.

 

V uplynulých desítkách let byl Jirka Michlíček nejdůležitějším člověkem našich životů a my všichni to cítíme. Jako je naše místo ve vesmíru heliocentrické, Velké Meziříčí bylo jaksi michlíčkocentrické. Naše ztráta je nenahraditelná.

 

Jiří byl pro nás všechny vzorem a naším vzorem zůstal i dnes, kdy mezi námi není. Protože nám vlastně vzkázal: opravdový, smysluplný život je takový, po jehož skončení lidé kolem vás použijí slovo nenahraditelný.

 

Jiří, Jirko, kamaráde a příteli, dovol nám naposledy říct: Děkujeme ti za všechno.

 

Za přátele, kamarády sousedy a známé
Milan Dufek a Petros Martakidis

 Autor: Ing. arch. Alexandros Kaminaras, starosta města Velké Meziříčí, Milan Dufek a Petros Martakidis

Publikoval: -kas-

Čtěte také

13. 9. 2023 - Více peněz z grantů dostanou příští rok sportovci, kultura, zdravé město i soc. služby

Více peněz z grantů dostanou příští rok sportovci, kultura, zdravé město i soc. služby
Na zasedání zastupitelstva města Velké Meziříčí došlo na rozdělení peněz v programech grantového systému na příští rok.

19. 9. 2023 - V Jéčku začaly taneční pro mládež

V Jéčku začaly taneční pro mládež
V pondělí 18. května odstartovaly první lekcí letošní taneční kurzy pro mládež.

15. 1. 2024 - V centru Velkého Meziříčí auto srazilo chodce

V centru Velkého Meziříčí auto srazilo chodce
V pondělí ráno srazilo na náměstí osobní auto chodce. Na místě zasahují hasiči i policie.

6. 10. 2023 - Koláč pro hospic vynesl 389 840 korun, jen v Meziříčí úžasných 71 594 korun

Koláč pro hospic vynesl 389 840 korun, jen v Meziříčí úžasných 71 594 korun
Koláče pro hospic Charitě přinesly 389 840 korun. Sbírka pokračuje online.


Komentáře ke článku


NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email [email protected].
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Vše pro ONLINE: webhosting - e-mail hosting - e-shopy - fakturační systém - SEO.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

MATRIGO: Hledáme technika datových sítí
TOPlist