Policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina vyšetřovali v lednu a v únoru letošního roku 687 dopravních nehod, což je o 45 dopravních nehod více než za první dva měsíce roku loňského – vyjádřeno procenty jde o mírný nárůst o čtyři procenta. Zvýšený počet dopravních nehod měl také vyšší počet obětí, ale nižší počet těžce zraněných osob. Vyšší byl počet lehce zraněných osob.
Při letošních dopravních nehodách čtyři lidé zemřeli. Čtyři osoby se při letošních nehodách zranili těžce a 137 dalších účastníků utrpělo lehké zranění. V případě těžkých zranění jde o výrazný meziroční pokles o padesát procent. V případě lehkých zranění o nárůst p čtyři procenta. Hmotná škoda vzniklá při dopravních nehodách na vozidlech a ostatním majetku dosáhla částky 38 207 000 korun, což představuje pokles o deset procent ve srovnání s lednem a únorem roku předešlého.
V měsíci lednu a únoru jsme při vyšetřování 22 dopravních nehod zjistili, že řidič byl pod vlivem alkoholu. Ve většině případů se jednalo o hladiny vyšší než jedno promile, v některých případech dokonce o hladiny vyšší než dvě promile alkoholu v dechu. Mezi nejčastější příčiny dopravních nehod patřil způsob jízdy (262 nehod), nepřiměřená rychlost (122 nehod) a nedání přednosti v jízdě (35 nehod). V 263 případech se jednalo o dopravní nehodu nezaviněnou řidičem - většinou šlo o střety vozidel s lesní zvěří (252 dopravních nehod).
V lednu a únoru letošního roku jsme v našem kraji zadokumentovali celkem 17 dopravních nehod, na kterých měli účast chodci. Jeden chodec se při dopravní nehodě zemřel, jeden se těžce zranil a dalších čtrnáct chodců bylo zraněno lehce. Pouze v jednom případě se nehoda s chodcem obešla bez zranění. V průběhu prvních dvou měsíců roku jsme vyjížděli ke čtyřem dopravním nehodám, na nichž měli účast cyklisté. Všichni čtyři cyklisté se při nehodě lehce zranili. V průběhu prvních dvou měsíců roku jsme šetřili okolnosti dvou dopravních nehod motocyklistů. Oba se při nehodě lehce zranili.
Řidiči musí počítat v nadcházejícím období s mnohem častějšími policejními kontrolami, a to na silnicích všech tříd. Policisté se v rámci běžného výkonu služby a při mimořádných dopravně bezpečnostních akcích budou zaměřovat na kontroly zejména motorizovaných účastníků silničního provozu, zda neusedají za volant pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných a psychotropních látek.
Autor: mjr. JUDr. Dana Čírtková, tisková mluvčí
Publikoval: -kas-