PEPEHO točená zmrzlina Netín
Dnes je 28. května 2023, svátek má Vilém, zítra Maxim.
  • Jarda Krejčí za FC VM "C" na konci prvního poločasu otevřel skóre proti Měřínu "B".
  • MUZIKANTI DĚTEM 2023 na náměstí ve Velkém Meziříčí se pomalu rozjíždějí.
  • Pódium pro Muzikanti dětem je v pátek v 17 hodin téměř dokončeno.
  • Spodní část náměstí před radnicí bude dnes od 12 hodin uzavřena z důvodu konání akce MUZIKANTI DĚTEM.
  • V parčíku u brány byla zaseta tráva.
  • Jarní divadelní sezónu završily ve čtvrtek večer v Jupiter clubu Duety s Monikou Absolonovu a Filipem Blažkem.

Uběhlo 50 let od smrti Jabuba Demla

- - 22. 2. 2011 - komentářů 0
Pocta Jakubu Demlovi. V Tasově dne 20. února 2011.
Pocta Jakubu Demlovi. V Tasově dne 20. února 2011.
foto: -LN-
Pocta Jakubu Demlovi. V Tasově dne 20. února 2011. foto: -LN-
Pocta Jakubu Demlovi. V Tasově dne 20. února 2011. foto: -LN-
Pocta Jakubu Demlovi. V Tasově dne 20. února 2011. foto: -LN-

Od smrti básníka a tasovského rodáka Jakuba Demla uplynulo 50 let. Při této příležitosti uspořádala obec Tasov minulou neděli 20. února kulturní pásmo nazvané Pocta Jakubu Demlovi.


Ve 14 hodin v místním kostele sv. Petra a Pavla sloužil mši svatou biskup Mons. Pavel Posád.

 

Od 15.30 do 17.00 hodin měli hosté možnost navštívit hrob Jakuba Demla, dále výstavu jeho fotografií a dokumentů z jeho života, která byla k vidění v kapli sv. Michala.

 

V rámci pásma k poctě básníka Demla byla také prohlídka Literárního památníku Vysočiny, ukázka prací občanského sdružení SLEPÍŠI a zahrady při vile Jakuba Demla.

 

Po 17 hodině v místní sokolovně bylo k vidění kulturní pásmo nazvané "Pocta Jakubu Demlovi". Hudebně dramatické vystoupení na námět "Moji přátelé" připravila se svými spolupracovníky prof. K.Zezulová z Brněnské konzervatoře. Dramtické zpracování hry "Cesty na svatou horu" nastudovali na brněnském JAMU. Celý program zakončilo čtení s rozborem díla "Dopisy J.D. příteli Josefu Ševčíkovi do Babic" v přednesu akademika Filizofické fakulty Univerzity Karlovy.

 

Slavnost pořádala obec Tasov ve spolupráci s Římskokatolickou farností v Tasově a Biskupským gymnáziem v Třebíči. Akci také podpořil Kraj Vysočina.

 

 

 

O Jakubu Demlovi


Kněz, spisovatel a básník se narodil v Tasově 20 srpna 1878. Absolvoval třebíčské gymnázium a po studiích v brněnském semináři byl 1902 vysvěcen na kněze.

 

Ještě dlouho bude trvat, než si budou moci čtenáři sami udělat správný dojem o rozlehlosti a košatosti jeho osobnosti a díla.


Publikovat začal Jakub Deml ještě jako student třebíčského gymnázia ve školním časopise Sursum, pak v roce 1897 publikoval v ivančických Zájmech lidu. O dva roky později začal publikovat v Novém životě, Dvacátém věku a Museu.

 

První knihu, Slovo k Otčenáši Františka Bílka, věnovanou památce Františka Sušila, vydala roku 1904 revue Nový život s prologem Otokara Březiny. K této knize se Deml vrátil edičně znovu až v roce 1931, mohl ji však vydat pouze bez obrazového doprovodu a poznámek. Vynechal také závěrečnou kapitolu s názvem František Bílek - umělec.


Další dvě knihy, Homilie (1907) a básnický debut Notantur lumina (1907), vyšly jako osmý a devátý svazek staroříšské edice Studium, kterou Deml redigoval v letech 1905 - 1911. Do této edice převedl i sešitové vydání souborného díla Františka Bílka, které začal vydávat v Babicích a na kterém finančně vykrvácel. Česká kultura patrně hned tak nezaznamená druhý případ tak nezištné a bezvýhradné služby výtvarnému umění.


Výnos brněnské konsistoře roku 1908 zakazuje kooperátorovi v Bystrci veškeré spisování aneb překládání knih. Nepomohlo ani apoštolské požehnání Pia X., udělené za překlad dekretu papeže o každodenním přijímání. V té době je již přes rok na neplacené dovolené, tedy zcela bez prostředků. Pomoc a pochopení nachází především u lidí chudých. Teprve na zásah spolužáka z gymnázia, dr. Bohumíra Šmerala, je mu přiznán úhrnný roční příjem pět set dvacet korun. Na příkaz konzistoře pobývá na různých místech Moravy a Čech. První světovou válku prožívá v Jaroměřicích nad Rokytnou a u sestry v Jinošově.
V roce 1917 vydává první Šlépěje. Jejich poslední 26. svazek vychází v roce 1942.Tento občasník je literárně pozoruhodný.


Na přelomu let 1919/20 strávil J.Deml několik měsíců na Slovensku. Zde měl být správcem knihovny a sbírek letního prezidentského sídla, ale jeho nekompromisní povaha, vyvolávající odpor místní společenské smetánky, mu tento pobyt i zaměstnání znemožnila.


V roce 1921 zahajuje Deml stavbu domku v Tasově, na kterou získává státní subvenci a příspěvky T.G.Masaryka, Otokara Březiny a Pavly Kytlicové. V červnu 1922 se nastěhoval do dostavěné vilky, zřejmě první samostatné práce architekta Bohuslava Fuchse.


Ve dvacátých letech se Deml sbližuje se sokolskou myšlenkou a stává se vzdělavatelem Sokola v Tasově. V té době píše knihy Sokolská čítanka a Sestrám. Tou dobou je i tasovským kronikářem. Vzhledem k protikatolickým tendencím v Sokole z něj v roce 1924 vystupuje.


Období let 1929 až 1931 je pro Jakuba Demla velmi těžké a k objektivnímu pochopení tohoto období je třeba podrobných znalostí a vzájemných souvislostí.
Demlova kniha Zapomenuté světlo je pokládána některými literárními odborníky za nejtragičtější knihu české literatury. Byla vytištěna roku 1934 a hned byla nálezem krajského soudu ve Znojmě zkonfiskována pro závadný obsah, údajně porušující hned celou řadu paragrafů. Po soudních jednáních bylo nakonec dle rozhodnutí Vrchního soudu v Brně začerněno v knize několik desítek řádků na několika místech.


Blížící se světový konflikt vnímá Deml s předstihem, stejně jako řada citlivých osobností nejen z řad umělců.
Jakub Deml publikoval svoje názory bez ohledu na to, jestli jsou nebo nejsou vhod, bez ohledu na to, zda pro něj byly nebo nebyly osobně nebezpečné. Ve svých knihách nešetří nikoho, nejméně však sebe. Vhodně zvolenými citáty tedy lze snadno vyzvednout jeho "nenávist" vůči jednotlivým národům či osobnostem. Nelze souhlasit s jeho výlevy proti Židům ve Šlépějích, třebaže mají obvyklý tón pasáží některých jiných Demlových knih, vzhledem k tomu, že vyšly začátkem války. A přestože zdánlivě nahrávaly německé ideologii, byla Demlovi zastavena vydavatelská činnost roku 1942.


Po skončení války dochází k soudnímu procesu s Jakubem Demlem. Soud probíhal za úporné snahy státního žalobce o odsouzení Jakuba Demla bez ohledu na to, že vyslechnutá svědectví k tomu nenapomáhala. Nakonec byl Deml osvobozen s významnou pomocí svědectví Vítězslava Nezvala, který přijel na přelíčení. V roce 1948 končí ediční činnost, i když Nezval přesvědčil tehdejšího ministra financí Václava Kopeckého, aby financoval vydání některých Demlových knih.


I když byl lidový soud v r. 1948 předzamenán oslavou Demlových sedmdesátin, na nichž byla řada významných osobností, na oslavu vyhraného procesu již neměl sílu, unaven lidskou nízkostí a zlobou.


Jakub Deml zemřel 10.února 1961 ve své "vile" v Tasově. V den pohřbu 14.února byla jeho tělesná schránka uložena do hrobu na hřbitově u kostela sv. Petra a Pavla v Tasově.

 

Ing. Pavel Pavlíček,www.tasov-tr.cz


Autor: redakce

Publikoval: -kas-

Čtěte také

13. 5. 2023 - Druhá největší pouť v ČR probíhá o tomto víkendu ve Žďáře nad Sázavou

Druhá největší pouť v ČR probíhá o tomto víkendu ve Žďáře nad Sázavou
O tomto víkendu 13.-14. května můžete v areálu kolem zimního stadionu v dolní části Žďáru nad Sázavou navštívit pouťové atrakce.

17. 10. 2022 - V Křižanově létali draci

V Křižanově létali draci
V sobotu 15. října se na křižanovském letišti uskutečnila tradiční drakiáda.

22. 5. 2023 - Havíření na tři dny rozvíří Jihlavu

Havíření na tři dny rozvíří Jihlavu
Město ožije koncerty, divadlem, průvody, poutí a jarmarkem.

22. 4. 2023 - Do jarního úklidu obce se pustili v Petrávči

Do jarního úklidu obce se pustili v Petrávči
Občané a dobrovolní hasiči se dnes zapojili do akce Čistá Vysočina v Petrávči.


Komentáře ke článku

Prozatím nebyl vložen žádný komentář.

Diskuse uzavřena.

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Vše pro ONLINE: webhosting - e-mail hosting - e-shopy - fakturační systém - SEO.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist