SVĚTLÁ: Praktické maturitní i učební obory
Dnes je 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš, zítra Ambrož.
  • U vjezdu do bývalého areálu Svit uvízl kamion napříč příjezdovou komunikací...? Video naleznete na našem FB.
  • Čerti řádili na Dóze, polepšené děti Mikuláš s anděly odměnil.
  • Vlastivědná a genealogická společnost měla v úterý výroční schůzi. Zvolila si nové funkcionáře, přednesena byla zpráva o činnosti. Kolik měla přednášek, jaké byly nejnavštěvovanější a co chystá v synagoze přístí rok? To se brzy dozvíte.
  • Po městě chodí Mikuláš s čerty a anděly.
  • Dnes (5.12.) se na náměstí ve Velkém Meziříčí konají Vánoční trhy. Při této příležitosti můžete navštívit tradiční vánoční výstavu ve velkém sále Jupiter Clubu (5.-7.12. 9-17 hodin).
  • Vánoční náměstí v Třebíči. Dětský kolotoč a ruské kolo.

Školy pomáhají dětem uprchlíků

- - 21. 3. 2022 - komentářů  0

Jedna z činností, která pomůže ukrajinské děti ukotvit v novém prostředí, je školní docházka a vhodně zvolená volnočasová aktivita. Ukrajinské děti si potřebují v co nejkratší době znovu obnovit denní řád a svoje denní povinnosti.


Námětem začlenění nových žáků do škol se v současné době zabývá vláda. Je připravován „Vládní návrh zákona o opatřeních v oblasti školství v souvislosti s ozbrojeným konfliktem na území Ukrajiny, vyvolaným invazí vojsk Ruské federace“. Zákon řeší možnosti nejjednodušších způsobů začlenění dětí uprchlíků do školního systému a jejich vzdělávání.

 

Dnes má většina ředitelů mateřských a základních škol již stanoven termín Zápisu dětí do svých MŠ a ZŠ pro školní rok 2022/2023. Nový zákon ředitelům ukládá stanovit další termín Zápisu. Tento nový termín se vztahuje výhradně na cizince. Další zápis k předškolnímu nebo k základnímu vzdělávání ve školním roce 2022/2023 má být v rozmezí od 1. června 2022 do 15. července 2022. Školská předloha dále umožní uprchlíkům z Ukrajiny podat přihlášku na maturitní obory středních škol až do 5. dubna. Do nematuritních oborů by se mohly hlásit do 8. dubna. Zabývá se také podmínkami s umísťováním ukrajinských dětí do základních uměleckých škol a středisek volného času.

 

Jistým omezením pro žáky bude jazyková bariéra, ta má být zprvu řešena ze strany ředitelů škol uzavřením pracovních smluv na dobu určitou s pedagogickým pracovníkem mluvícím ukrajinským jazykem. Dále může ředitel zčásti upravit nebo zcela nahradit obsah vzdělávání, a to na dobu nezbytně nutnou. Co se týká hygienických požadavků na počty žáků ve školních zařízeních, i zde bude umožněná jistá výjimka. A týkat se bude i počtu lůžek či stravování.

 

Vážení spoluobčané, složitá situace, kterou prochází celá Ukrajina, se jistě dotkne i nás. Solidarita, ústupky z našich nadměrných požadavků a schopnost obětovat něco málo ze svého pohodlí, bude i nadále velmi ceněna. Děkuji Vám všem, kteří jste, jakkoliv pomohli.


Autor: Ing. Josef Klement, Váš senátor

Publikoval: -red-

Čtěte také

19. 7. 2023 - A tak přijde předžalobní výzva…

A tak přijde předžalobní výzva…
Když jsem šel podepsat smlouvu o pronájmu bytu na další tři měsíce a již nebyl upozorněn na to, že by rada města další prodloužení pronájmu něčím podmiňovala, či přímo zamítla, dospěl jsem...

4. 5. 2023 - Nenávist

Nenávist
Kdysi bylo na naší planetě více druhů, jež měli šanci vyvinout se během evoluce ve „vládce“ Země. Na neštěstí se tím, kdo tuto soutěž vyhrál, byl předchůdce člověka. Těžko spekulovat, ale nebyl...

14. 4. 2023 - Pomoc Martinovi

Pomoc Martinovi
Je mi velkou ctí i radostí osobně znát pana Martina Klementa a těšit se z jeho kamarádství i osobitého humoru. Jako nesympatizující nestraník jsem se nikdy nezajímal o jeho stranickou příslušnost, ale...

31. 7. 2023 - Promýšlíme pečlivě naši společnou budoucnost

Promýšlíme pečlivě naši společnou budoucnost
KDU-ČSL je stranou, která hledí do budoucnosti. Dnes odchází z celkových výdajů státního rozpočtu 1/3 peněz na důchody. Chceme zajistit dostatek financí i do dalších oblastí, do školství, zdravotnictví, zemědělství, na dopravu...


Komentáře ke článku


NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Vše pro ONLINE: webhosting - e-mail hosting - e-shopy - fakturační systém - SEO.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist