Je to dobře nebo špatně? Těžko říci… Faktem je, že diskuze o střídání/nestřídání času je vždy jedna z nejvýživnějších, která se v průběhu kalendářního roku odehraje nejen na tomto místě. A tentokrát to bude bezesporu podobné.
V kontextu dění na evropském kontinentu se přetáčení hodinek samozřejmě jeví jako rychle vyprchávající pěna dní… Přesto bychom ji neměli ignorovat. Pokud věříme v budoucnost a zajímá nás kvalita lidských životů, není to bezvýznamná malichernost.
Zastánci letního času poukazují na změnu chování moderně žijících lidí a jednoduše chtějí více denního světla pro své večerní aktivity. Zastánci středoevropského času argumentují studiemi, které hovoří o zdravotních důsledcích takových skokových změn a nezbytnosti přirozeného denního světla pro ranní nastartování lidského organismu.
Je to vlastně podobné jako se světelným znečištěním. Co má prioritu? Pocit bezpečí na ulicích, naše bezmezné ponocování nebo biodiverzita rostlin a hmyzu, romantický výhled na hvězdnou oblohu či nerušená regenerace lidských těl v úplné tmě? Vyberte si sami.
Takže jak? Chceme naslouchat odborníkům? Hned se ale naskýtá otázka, kterým odborníkům? Chceme vypsat občanské referendum a následovat rozhodnutí, které je tak nějak aktuálně "sexy"? Budeme věřit selskému rozumu? Hodíme si korunou?
Jak se říká, tohle bývají otázky za miliony dolarů…
Respektive odpovědi na ně.
Faktem je, že mnohé státy zrušily nebo brzo zruší střídání času. Nově se k tomuto kroku rozhodly Spojené státy americké, kde by měl být od roku 2023 zaveden trvale letní čas. Uvidíme, jak to dopadne… Bez ohledu na současné pnutí, v Rusku se k podobnému rozhodnutí odhodlali již v roce 2011, aby se po třech rocích pod nátlakem veřejnosti přesunuli od trvale letního času (tedy +1 hodina) k trvale pásmovému času. Zhruba řečeno tomu, co ukazuje Slunce.
V našem případě byla před řadou roků zahájena diskuze v rámci členských států Evropské unie, avšak bez výsledku. Nyní je jasné, že ještě několik dalších roků budeme s časem hýbat sem a tam.
Nalézt správnou cestu nebývá jednoduché. Přesvědčili jsme se o tom v době covidové vichřice a oprávněně vyplašení můžeme být i z aktuálního dění na východě... Co je ale doopravdy dobře a co je skutečně špatně, které řešení bude nejméně bolet? Asi bychom měli odhadnout rizika našich rozhodnutí a vybrat to, které nám přinese nejvíc výhod.
Můj osobní názor ale je, že pravdu bude mít jako obvykle příroda. I když není dopředu jasné, co přesně zamýšlí, bude to po jejím. A jen na nás záleží, zda se trefíme do jejího vkusu.
Vzpomeňte si na to v neděli ráno, až budete kontrolovat, zda máte na všech hodinkách ten správný čas. A sami zkuste formulovat správné rozhodnutí.