Dnes je 29. září 2022, svátek má Michal, zítra Jeroným.
  • O víkendu (vždy 13-18h) se otevře zámecká sýpka nad Jordánkem. Konají se tradiční dny otevřených ateliérů.
  • Ve středu večer začala nová divadelní sezóna. První představení Lordi nás vzalo do pánského klubu londýnských gentlemanů. V hlavních rolích se představili Martin Hofmann, Filip Rajmont, Peter Serge Butko.
  • Dětský den s Výchovným ústavem na hřišti Nad Sýpkami se vydařil.
  • Pozor v sobotu bude v Kotvičce z důvodu inventury zavřeno.
  • Některé obchody do 200m2 dnes na státní svátek mohly mít otevřeno, třeba ta u kostela.

V neděli 27. března se mění čas na letní

ŽIVOTNÍ STYL - PŘÍRODA - 25. 3. 2022 - komentářů 0

Tak se opět mění čas. Rafičky se přesunou o jednu hodinu dopředu a my budeme následující půlrok žít s letním časem.


Je to dobře nebo špatně? Těžko říci… Faktem je, že diskuze o střídání/nestřídání času je vždy jedna z nejvýživnějších, která se v průběhu kalendářního roku odehraje nejen na tomto místě. A tentokrát to bude bezesporu podobné.
 
V kontextu dění na evropském kontinentu se přetáčení hodinek samozřejmě jeví jako rychle vyprchávající pěna dní… Přesto bychom ji neměli ignorovat. Pokud věříme v budoucnost a zajímá nás kvalita lidských životů, není to bezvýznamná malichernost.
 
Zastánci letního času poukazují na změnu chování moderně žijících lidí a jednoduše chtějí více denního světla pro své večerní aktivity. Zastánci středoevropského času argumentují studiemi, které hovoří o zdravotních důsledcích takových skokových změn a nezbytnosti přirozeného denního světla pro ranní nastartování lidského organismu.
 
Je to vlastně podobné jako se světelným znečištěním. Co má prioritu? Pocit bezpečí na ulicích, naše bezmezné ponocování nebo biodiverzita rostlin a hmyzu, romantický výhled na hvězdnou oblohu či nerušená regenerace lidských těl v úplné tmě? Vyberte si sami.
 
Takže jak? Chceme naslouchat odborníkům? Hned se ale naskýtá otázka, kterým odborníkům? Chceme vypsat občanské referendum a následovat rozhodnutí, které je tak nějak aktuálně "sexy"? Budeme věřit selskému rozumu? Hodíme si korunou?
 
Jak se říká, tohle bývají otázky za miliony dolarů…
 
Respektive odpovědi na ně.
 
Faktem je, že mnohé státy zrušily nebo brzo zruší střídání času. Nově se k tomuto kroku rozhodly Spojené státy americké, kde by měl být od roku 2023 zaveden trvale letní čas. Uvidíme, jak to dopadne… Bez ohledu na současné pnutí, v Rusku se k podobnému rozhodnutí odhodlali již v roce 2011, aby se po třech rocích pod nátlakem veřejnosti přesunuli od trvale letního času (tedy +1 hodina) k trvale pásmovému času. Zhruba řečeno tomu, co ukazuje Slunce.
 
V našem případě byla před řadou roků zahájena diskuze v rámci členských států Evropské unie, avšak bez výsledku. Nyní je jasné, že ještě několik dalších roků budeme s časem hýbat sem a tam.
 
Nalézt správnou cestu nebývá jednoduché. Přesvědčili jsme se o tom v době covidové vichřice a oprávněně vyplašení můžeme být i z aktuálního dění na východě... Co je ale doopravdy dobře a co je skutečně špatně, které řešení bude nejméně bolet? Asi bychom měli odhadnout rizika našich rozhodnutí a vybrat to, které nám přinese nejvíc výhod.
 
Můj osobní názor ale je, že pravdu bude mít jako obvykle příroda. I když není dopředu jasné, co přesně zamýšlí, bude to po jejím. A jen na nás záleží, zda se trefíme do jejího vkusu.
 
Vzpomeňte si na to v neděli ráno, až budete kontrolovat, zda máte na všech hodinkách ten správný čas. A sami zkuste formulovat správné rozhodnutí.

 


Autor: Jiří Dušek, ředitele Hvězdárny a planetária Brno

Publikoval: -kas-

Čtěte také

19. 7. 2022 - Ve městě máme už dvě květnaté louky

Po loňském založení květnaté louky v lokalitě u „starého Penny“ byla v letošním roce zřízena květnatá louka i v lokalitě bývalého domova důchodců naproti Bille.

7. 9. 2022 - Lepové pásy proti hmyzu hubí ptáky i vzácné netopýry

Blíží se začátek podzimu a s ním vhodné období na instalaci tzv. lepových pásů, které mají zachytit hmyz žijící na okrasných a ovocných stromech. Oboustranná lepicí páska se však často stává osudná...

24. 6. 2022 - Rorýsi ve městě

Právě teď, v letních měsících, můžeme pozorovat a slyšet na několika lokalitách ve městě rorýse.

11. 3. 2022 - Kdy přilétli čápi? Zapojte se do sledování hnízd

Čápi bílí v Česku postupně obsazují svá hnízdiště, i když by dle známé pranostiky měli teprve zítra, na sv. Řehoře, přelétat přes moře. Jak ukazuje mapa čapích hnízd na www.birdlife.cz/capi, již 50...


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
Dámské KADEŘNICTVÍ - Daniela Pokorná - Měřín
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

AUTOCOLOR: OPERATIVNÍ LEASING
TOPlist