Dnes je 13. srpna 2022, svátek má Alena, zítra Alan.
  • V pátek večer hrála na náměstí hity známé americké kapely Red hot chili peppers revivalová skupina z Brna.
  • První fotbalové domácí utkání nové sezóny FCVM s Blanskem skončilo po 100 minutách prohrou domácích 0:2
  • Je po 18 hodině a stále platí uzavírka Oslavické ulice. Řidiči ovšem tuto zákazovou značku v hojné míře ignorují.
  • Nové šatní skříně pro žáky ZŠ Oslavická se již instalují.
  • Příkazová značka u okružní křižovatky na Karlově to nemá lehké.

Řidič kamionu převrátil náklad se dřevem

ZPRÁVY - KRIMI - 31. 5. 2022 - komentářů 0

Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
foto: PČr


Kontroly vozidel převážejících dřevní hmotu budou pokračovat


Dnešní dopravní nehoda nákladního vozidla převážejícího dřevní kulatinu, ke které vyjížděli pelhřimovští dopravní policisté kolem půl desáté dopoledne, jasně ukázala, že intenzivní kontroly těchto vozidel z naší strany jsou nutností. Řidič nezvládl řízení a nákladní vozidlo převrátil i s nákladem dřeva mimo komunikaci.

 

Oznámení o dopravní nehodě jsme přijali na integrovaném operačním středisku Krajského ředitelství policie kraje Vysočina dnes dopoledne deset minut před půl desátou. Nehoda se stala na silnici I/34 ve směru od Humpolce na Pelhřimov. Sedmadvacetiletý řidič jízdní soupravy tvořené nákladním automobilem s přívěsem s rakouskou registrační značkou projížděl po silnici ve směru od obce Humpolce. V levotočivé zatáčce v klesání nepřizpůsobil rychlost jízdy stavu a povaze vozovky, vlastnostem vozidla a nákladu. Vlivem toho došlo k rozhoupání přívěsu, kdy řidič nezvládl řízení jízdní soupravy a vyjel vpravo mimo komunikaci, kde havaroval. Při vyjetí nákladního automobilu mimo vozovku se poškodila nezpevněna krajnice a směrový sloupek. Nákladní automobil se na poli převrátil na pravý bok a převážená dřevní kulatina se vysypala v prostoru pole a na místní komunikaci vedoucí směrem k tamnímu hotelu. Policisté u cizince provedli dechovou zkoušku, jejíž výsledek byl negativní.  Řidič nákladního automobilu utrpěl lehké zranění, se kterým byl převezen vozidlem rychlé záchranné služby do Nemocnice Pelhřimov, kde byl jednorázově ošetřen a bez nutnosti léčení propuštěn. Věc dopravní nehody vyřešili policisté s řidičem na místě uložením pokuty v příkazním řízení. Havarované vozidlo skončilo mimo hlavní komunikaci, proto nehoda v místě nijak výrazně neomezila provoz.

 

Nákladní vozidla a jízdní soupravy přepravující dřevní hmotu kontrolují policisté denně Za přetížená vozidla a jízdní soupravy padají přísné pokuty pro řidiče a sankce čeká i provozovatele vozidel. Každý motorista i běžný občan vnímá, že se v Kraji Vysočina na silnicích všech typů, včetně dálnice D1, stále projíždí vysoký počet nákladních vozidel, která převážejí dřevní kulatinu z lesů, kde probíhala nebo stále probíhá těžba a likvidace porostů, které byly napadeny kůrovcem. Vozidla, která dřevní kulatinu převážejí, jsou opatřena českými registračními značkami, ale také velmi často zahraničními registračními značkami.

 

„Ze zkušeností z našeho každodenního výkonu služby i z výsledků mimořádných dopravně bezpečnostních akcí víme, že se řidiči těchto jízdních souprav velice často dopouštějí protiprávního jednání a svoji jízdou ohrožují plynulost a bezpečnost silničního provozu. Vozidla přetěžují, mají nesprávně uložený náklad, který mají navíc nedostatečně zajištěný. Výjimkou nejsou ani náklady naložené vysoko nad právními předpisy povolenou mez,“ uvádí plk. Mgr. David Jirák, vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina. Navíc na integrovaném operačním středisku přijímají operační důstojníci občas oznámení na linku 158, kdy si ostatní občané stěžují, že po silnicích v Kraji Vysočina jezdí viditelně přetížené soupravy se dřevem a tyto náklady nejsou dobře zajištěny, neboť z nich při jízdě odlétávají kusy dřeva a kůry, které ohrožují ostatní účastníky silničního provozu.

 

Uplynulý čtvrtek (26. května) jsme v Kraji Vysočina realizovali dopravně-bezpečnostní akci zaměřenou na kontrolu vozidel převážejících dřevní hmotu. Při kontrolách policisté zjistili celkem 40 přestupků, když 35 jich vyřešili s řidičem na místě uložením pokuty v příkazním řízení. Pět porušení provozovatelů vozidel jsme oznámili k řešení správnímu orgánu. 

 

V průběhu akce jsme uskutečnili u 28 kontrolovaných jízdních souprav nízko rychlostní vážení a kontrolovali jsme, zdali řidiči dodrželi povolené rozměry převáženého nákladu. U těchto 28 kontrolovaných jízdních souprav jsme v 11 případech zjistili nějaké porušení - v šesti případech se jednalo o překročení hmotnosti nákladu, ve třech případech o překročení délky převáženého nákladu a ve dvou případech se řidič odmítl podrobit nízko rychlostnímu vážení. Za tato porušení jsme uložili řidičům deset pokut v příkazním řízení a za dvě odmítnutí podrobit se nízko rychlostnímu vážení jsme uložili pokuty ve výši 35 000 korun a 45 000 korun. Čtyři provozovatele vozidel jsme oznámili za překročení hodnot k řešení správnímu orgánu. Kontrolovaní řidiči porušili také ustanovení zákona o silniční dopravě. V jednom případě jsme uložili zahraničnímu dopravci převážející dřevní hmotu kauci ve výši 15 000 korun, protože dopravce nezajistil, aby řidič řádně vedl záznam o době řízení, bezpečnostních přestávkách a době odpočinku. V tomto konkrétním případě nebyl tachograf kalibrován v souladu s platnými předpisy. Policisté uložili v rámci akce také tři pokuty v příkazním řízení -  řidič nedodržoval stanovené bezpečnostní přestávky a dva řidiči dostali pokutu proto, že nevedli stanovených způsobem záznamy o době řízení, bezpečnostních přestávkách a době odpočinku.

 

Akce zaměřené na kontroly vozidel převážejících dřevní hmotu budou v našem kraji i v dalším období, a to v rámci běžného výkonu služby i v rámci mimořádných dopravně-bezpečnostních akcích.


Autor: mjr. JUDr. Dana Čírtková

Publikoval: -kas-

Čtěte také

25. 3. 2022 - Výsledek Speed marathonu: 107 řidičů překročilo povolenou rychlost

Policisté na Vysočině se zapojili do akce s názvem „SPEED MARATHON“.

11. 5. 2022 - Agresivního muže policisté zajistili

V úterý 10. května přijali policisté před jednou hodinou odpoledne oznámení o opilém muži, který byl v Křižanově v prodejně, kde se choval agresivně ke svému okolí.

10. 1. 2022 - V loňském roce zemřelo při dopravních nehodách pět chodců

Bezpečnost chodců se řadí v Kraji Vysočina mezi priority dopravních policistů.

4. 5. 2022 - V Čechákách ležel na lavičce muž s 4,19 promile alkoholu

Nebezpečné množství alkoholu požil muž ukrajinské národnosti, který ležel na lavičce v Čechových sadech.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
MINIBAGR - Malé stroje pro velké chlapy!
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist