Dnes je 13. srpna 2022, svátek má Alena, zítra Alan.
  • V pátek večer hrála na náměstí hity známé americké kapely Red hot chili peppers revivalová skupina z Brna.
  • První fotbalové domácí utkání nové sezóny FCVM s Blanskem skončilo po 100 minutách prohrou domácích 0:2
  • Je po 18 hodině a stále platí uzavírka Oslavické ulice. Řidiči ovšem tuto zákazovou značku v hojné míře ignorují.
  • Nové šatní skříně pro žáky ZŠ Oslavická se již instalují.
  • Příkazová značka u okružní křižovatky na Karlově to nemá lehké.

Na silnicích Vysočiny se zvýšil počet tragických nehod

ZPRÁVY - KRIMI - 2. 6. 2022 - komentářů 0

Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
foto: HZS KrV

Policisté vyjížděli za prvních pět měsíců letošního roku k 1 942 dopravním nehodám


V průběhu prvních pěti měsíců letošního roku šetřili policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina v našem kraji celkem 1 942 dopravních nehod. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku se počet dopravních nehod mírně zvýšil, a to o jedenáct procent, což představuje nárůst o 190 dopravních nehod.

 

Letošní dopravní nehody si vyžádaly již čtrnáct obětí, když dvanáct účastníků zemřelo bezprostředně při dopravní nehodě a dvě osoby zemřely na následky zranění ve zdravotnickém zařízení. Za negativní jev dopravní policisté považují skutečnost, že se v našem kraji v letošním roce výrazně zvýšil počet dopravních nehod s tragickými následky. Celkem 33 účastníků se při letošních nehodách těžce zranilo, což představuje ve srovnání se stejným obdobím loňského roku také výrazný nárůst počtu těžce zraněných osob, a to o 94 procent. Dalších 426 účastníků utrpělo při letošních nehodách lehké zranění. Toto číslo je ve srovnání s počtem lehce zraněných za leden až květen roku 2021 o 18 procent vyšší.  Hmotná škoda na havarovaných vozidlech a ostatním majetku se vyšplhala na částku převyšující 117 325 000 korun a ve srovnání se stejným obdobím roku 2021 je o devět procent vyšší.

 

V 56 případech policisté při šetření nehody zjistili, že řidič před jízdou požil alkoholické nápoje a v jednom případě, že byl pod vlivem omamných a psychotropních látek. Počet podnapilých řidičů, kteří havarovali, se meziročně snížil, a to o osmnáct procent. Policisté v letošním roce ale dokumentují i několik dopravních nehod, kdy řidiči, kteří s vozidlem havarovali, usedli za volant v silně podnapilém stavu, kdy výjimkou nebyly hodnoty přesahující tři promile alkoholu. 

 

Když se podíváme na příčiny dopravních nehod, tak jednoznačně vede nesprávný způsob jízdy v kombinaci s nepřiměřenou rychlostí - tyto dvě příčiny stojí za většinou letošních nehod - konkrétně byly příčinou 508 dopravních nehod. Alarmující může být skutečnost, že na třetím místě v pořadí příčin je nedání přednosti v jízdě, což představuje ignorování základních dopravních značek - dej přednost v jízdě nebo stůj, dej přednost v jízdě - celkem 122 dopravních nehod.  Někteří také zbytečně riskují, což je patrné při předjíždění v zatáčkách, horizontech či zákazech předjíždění. Stejná bezohlednost u nich panuje, když se po předjetí zbrkle zařazují před předjížděné vozidlo, protože v protisměru se objevilo vozidlo, které tak svým riskantním manévrem bezprostředně ohrožují.

 

Celkem 852 nehod bylo nezaviněných ze strany řidiče. Ve většině případů (831 dopravních nehod) se jednalo o srážky vozidel s lesní zvěří.  Tyto nehody tak dlouhodobě tvoří více než třetinový podíl na celkovém počtu dopravních nehod - za prvních pět měsíců se konkrétně jedná o více než 43 procent z celkového počtu nehod.

 

Za prvních pět měsíců letošního roku jsme vyšetřovali také nehody, na nichž mělo účast celkem 42 motocyklistů, ve 26 případech motocyklisté nehodu zavinili. Dva motocyklisté při nehodě zemřeli, tři se těžce zranili, třiatřicet motocyklistů utrpělo lehké zranění a pouze čtyři vyvázli z nehody bez zranění. Ve dvou případech policisté u motocyklistů - viníků nehody - zjistili přítomnost alkoholu v krvi.

 

Za prvních pět měsíců letošního roku jsme vyšetřovali také nehody, na nichž mělo účast celkem 45 chodců, ve třinácti případech chodec nehodu zavinil. Dva chodci při nehodě zemřeli, osm chodců se při nehodě těžce zranilo a 33 chodců utrpělo při střetu s vozidlem lehké zranění. Pouze dva chodci vyvázli bez zranění. Ve dvou případech policisté u chodců - účastníků nehody - zjistili přítomnost alkoholu v krvi.

 

Od začátku roku do konce května vyjížděli policisté v našem kraji vyšetřovat nehody, na nichž mělo účast 39 cyklistů, když 30 cyklistů nehodu zavinilo. Jeden cyklista při nehodě zemřel, jeden se těžce zranil a dalších 34 cyklistů utrpělo lehké zranění a pouze tři cyklisté vyvázali z nehody bez zranění. V pěti případech policisté zjistili, že cyklista - viník dopravní nehody - byl v době nehody pod vlivem alkoholu.

 

Proto především dopravní policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina budou věnovat zvýšenou pozornost v rámci běžného výkonu služby i v rámci vyhlašovaných dopravně bezpečnostních akcích kontrolám řidičů, zda dodržují všechna ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích a zdali nejsou pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek. Policejní kontroly budou zaměřeny také na chování motocyklistů a cyklistů v silničním provozu, kteří patří mezi nejzranitelnější účastníky silničního provozu, protože s příchodem teplého počasí lze předpokládat, že se budou ve větší míře objevovat v silničním provozu.

 


Autor: mjr. JUDr. Dana Čírtková

Publikoval: -kas-

Čtěte také

24. 2. 2022 - Policisté vypátrali v Měříně hledaného muže

Policisté vypátrali pětačtyřicetiletého muže ze Středočeského kraje, po kterém bylo vyhlášeno celostátní pátrání.

7. 4. 2022 - Dva migranti se ukrývali v kamionu, třetí spal na lavičce

Policisté obvinili čtyřiačtyřicetiletého řidiče tureckého nákladního vozidla z přečinu.

26. 12. 2021 - Řidička havarovala

V pátek 24. prosince jela po poledni řidička vozidla Dacia po silnici ve směru od obce Rousměrov na Jívoví.

28. 4. 2022 - Muž měl téměř tři promile alkoholu

Ve středu 27. dubna přijali policisté po čtvrté hodině odpoledne oznámení o zjevně opilém muži, který se pohyboval v lokalitě obce Heřmanov.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
MINIBAGR - Malé stroje pro velké chlapy!
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist