SVĚTLÁ - DEN OTEVŘENÝCH DVEŘÍ
Dnes je 27. listopadu 2022, svátek má Xenie, zítra René.
 • Také po setmění se lidé scházeli u stánků na náměstí a využívali také otevřené kluziště. Více foto na našem Facebooku.
 • V Hroznatíně se dnes konala každoroční vzpomínková akce k uctění památky prezidenta gen. Ludvíka Svobody, od jehož narození uplynulo 127 let.
 • Dnes dopoledne bylo zahájeno bruslení na umělém kluzišti uprostřed náměstí.
 • Na Hornoměstské dnes zúžení kvůli malování nového přechodu.
 • Pojď hrát hokej! Na zimním stadionu se konala akce pro nejmenší děti.

Policisté řeší denně internetové podvody

ZPRÁVY - KRIMI - 21. 7. 2022 - komentářů 0

Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
foto: free Pexels pic

„Zpětný podvod“ aneb jak na Internetu prodávat za 100 korun a přijít o 200 000 korun


Policisté Krajského ředitelství policie kraje Vysočina řeší denně i několik internetových podvodů. K těmto případům by ale nemuselo vůbec docházet, kdyby lidé byli opatrní a dodržovali několik jednoduchých zásad. Kybernetická kriminalita tvoří v současné době více než třináct procent z celkové kriminality, ke které dochází v Kraji Vysočina. V rámci celé České republiky je to zhruba 9,5 procenta z celkové kriminality, kdy znepokojující je však stálý nárůst tohoto poměru.

 

V poslední době se v internetovém obchodě objevuje zcela nový fenomén. Jde o podvody, které postihují lidi, kteří prodávají různé zboží na bazarových portálech, nejčastěji Vinted nebo Bazoš a podobně. Jak je to možné? Může za to nástroj, který se odborně nazývá „sociální inženýrství“, přiléhavější je ale hovorové slovo „ukecání“. Principem celého jednání ze strany pachatele je za pomoci pestré komunikace ukolébat oběť - prodávajícího, a ten v dobré víře předá kupujícímu (pachateli) údaje potřebné k provedení platby platební kartou, a to včetně přeposlání autorizačního kódu, nebo mu sdělí přístupové údaje ke svému elektronickému bankovnictví, opět včetně autorizačního kódu přístupu a potvrzujících kódů plateb.

 

„To, o čem tady hovoříme, mám z vlastní zkušenosti, protože se s těmito případy denně potkávám. Snažíme se sice tento jev eliminovat, ale bez spolupráce veřejnosti to nepůjde,“ upozorňuje mjr. Mgr. Martin Vaněček, vedoucí odboru analytiky a kybernetické kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina a upřesňuje, jak to probíhá prakticky.

 

„Prodávající na Vinted, Bazoš,…. vystaví zboží. Pokud uvede telefonní číslo, ozve se mu kupující přímo na telefonu, pokud ne, snaží se pachatel komunikovat na platformě bazarového portálu a vylákat telefonní číslo nebo e-mail. Kolikrát to schválně neběží rychle. Oběť je třeba uklidnit, uchlácholit. Poté projeví zájem o zboží a uvede, že pošle odkaz (proto telefonní číslo, e-mail) na platební bránu kam on (kupující/pachatel) složí peníze a ty přijdou rovnou na účet prodávajícího, nebo variantně na přepravní společnost, která kromě platby zajistí i přepravu zboží. Již v tomto okamžiku pozor! Například Vinted ve svých pravidlech důrazně upozorňuje, aby prodávající komunikoval s kupujícím výhradně přímo na Vinted. Proč? Protože jakmile prodávající přistoupí na komunikaci mimo Vinted (WhatsApp, Messenger, E-mail,…), stává se pomalu obětí,“ popisuje scénář podvodníků mjr. Mgr. Martin Vaněček.

 

V příštím kroku zasílá kupující, nyní již pachatel, odkaz komunikátoru (WhatsApp, Messenger, E-mail,…), na který prodávající, nyní oběť - přesněji poškozený „klikne“ pro zadání údajů potřebných pro provedení platby ze strany kupujícího/pachatele. Po otevření odkazu se objeví platební brána nebo stránky přepravní společnosti. Upozorňujeme, že stránky vypadají často velmi podobně, jako skutečné stránky této společnosti, přičemž je prodávající/oběť vyzvána k vyplnění tam uvedených údajů.

 

„Těmito údaji jsou údaje potřebné k provedení platby platební kartou nebo údaje k elektronickému bankovnictví, které prodávající - poškozený v dobré víře vyplní. Ale ouha! Není totiž na oficiální platformě Vinted, není to osvědčená platební brána, ty se neotvírají ze zaslaném odkazu, ale přímo z prostředí e-shopu. Proto ono vyvedení mimo oficiální platformu bazarového portálu. A protože odkaz zaslal kupující - pachatel, má po odeslání odkazu potřebné údaje pro přístup k vašemu účtu a dveře k vaším financím otevřeny. Kupující - pachatel má klíče k vašemu trezoru a vy u něj nestojíte! Pak záleží na tom, kolik peněz je na účtu, včetně spořícího, a jak rychlý a šikovný je pachatel. Musí z vás ale ještě vymámit potvrzující kód platby/převodu, a proto komunikuje a komunikuje. Pak najednou komunikace utichne, někdy přijde další odkaz „platební brána má poruchu, zkuste to za hodinu, dvě, tři.“ A pak přijde ten nepříjemný objev. Použiji slang: účet je vybílen,“ nastoluje tvrdou realitu, kterou tyto podvody končí mjr. Mgr. Martin Vaněček.

 

A pozor. Záludná varianta. Někdy peníze skutečně přijdou, jsou to peníze od jiného poškozeného. Ale pak stejně zmizí i s vašimi penězi.

 

Jak omezovat riziko:

 1. Dbát pravidel příslušného bazarového portálu a komunikovat s prodávajícím pouze na jeho platformě
 2. Pokud to bazarový portál neumožňuje, předat prodávajícímu jediný údaj, který k zaplacení potřebuje, a to je číslo vašeho účtu a banku.
 3. Pro obchody na internetu si zřídit zvláštní účet (další účet i u jiné banky, kreditní účet, pozor na výši kontokorentu) a tam mít pouze potřebnou částku k provedení platby.
 4. Při platbách na platebních bránách si ve stavovém řádku vlevo nahoře kontrolovat na kterých stránkách ve skutečnosti jsem. A stačí malá odlišnost, změna čísla, písmena (např. 3 za 8), předání nepatrného znaku a zcela určitě nejste tam, kde jste chtěli být). Prostě Abank.cz  není A-bank.cz.
 5. A poslední a zásadní rada: při jakýchkoliv pochybnostech obchod okamžitě přerušte a vše ukončete. Až do doby odeslání údajů se nic neděje a pachatel má smůlu. Po odeslání údajů okamžitě informujte banku, ať platbu zastaví. A nenechte se odbýt. Úřední šiml funguje. Rovněž vše oznamte na policii. Připravte se na to, že vám pachatel - pachatelé budou třeba nadávat, hrozit vymáháním způsobené škody, vymáhat pokutu. A komunikovat s vámi nemusí jeden člověk. Zavolá vám osoba, která se vydává třeba za právníka, policistu.

Autor: mjr. JUDr. Dana Čírtková

Publikoval: -kas-

Čtěte také

30. 9. 2022 - Muž řídil auto přes uložený zákaz

Ve středu 28. září jel řidič vozidla VW Golf ve Velkém Meziříčí po ulici Sokolovská, kde ho kolem deváté hodiny večer zastavila policejní hlídka.

18. 7. 2022 - Muž v Měříně usedl za volant, i když má řízení zakázáno

V neděli 17. července kolem deváté hodiny ráno jel v obci Měřín na ulici Za Hřbitovem řidič s osobním vozidlem Škoda Octavia.

26. 10. 2022 - Blíží se den věnovaný památce zesnulých. Buďme na silnicích opatrní a ohleduplní

Koncem října a začátkem listopadu se na hřbitovy začne sjíždět mnoho lidí, aby uctili památku svých blízkých zesnulých. Vyšší hustota provozu může vést k problémům v dopravě. Den památky zesnulých tzv. „Dušičky“...

1. 7. 2022 - Muži přijeli v dodávkovém vozidle do České republiky z Maďarska

Devět migrantů z Turecka zadrželi v úterý 28. června půl hodiny po poledni policisté z dálničního oddělení Velký Beranov.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
Dámské KADEŘNICTVÍ - Daniela Pokorná - Měřín
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

EXIM TOURS: LÉTO 2023
TOPlist