Elektroopravna Raus je zde opět pro Vás!
Dnes je 5. června 2023, svátek má Dobroslav, zítra Norbert.
  • Po několika letech se pěvecký sbor Harmonie vrátil k oblíbenému muzikálu Johanka z Arku a sklidil velký úspěch.
  • Nedělní odpoledne v kinosále bylo ve znamení dvou pohledů na problémy českého zdravotnictví po pandemii. Přednášeli a později diskutovali lékařské kapacity doktoři Zdeněk Hostomský a Petr Smejkal.
  • Nedělní odpoledne nabídlo dětem v Jupiter clubu známou pohádku S čerty nejsou žádné žerty.
  • V Meziříčí v sobotu večer koncertoval Vlasta Redl s kapelou. Ke krásným písničkám také diváky bavil bodrým valašským humorem.
  • Kdy lokální architektura může mít globální dopad byla sobotní přednáška na Evropském filozofickém festivalu manželů Jiřího a Barbory Weinzettlových.
  • O víkendu můžete zavítat na sýpku u Jordánku. Koná se tam výstava absolventů výtvarných oborů ZUŠ. Otevřeno je v so-ne od 13-18 hodin.

Příprava rozpočtu Kraje Vysočina na rok 2023. Největší výzvou bude pokrýt vysoké náklady na energie

- - 2. 8. 2022 - komentářů 0

Pravidelně každý rok během letních prázdnin začíná proces, který vrcholí prosincovým zasedáním zastupitelstva kraje, na kterém probíhá schvalování rozpočtu na další rok.


„V současné době predikujeme pro rok 2023 sdílené daňové příjmy ve výši necelých 6,5 miliardy korun. Jde o zásadní údaj, od kterého se bude odvíjet i výše objemu výdajů,“ uvedl Miroslav Houška, náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast ekonomiky a dopravy. Spolu s dalšími příjmy, zejména účelově vázanými transfery ze státního rozpočtu, počítá kraj s příjmy přes 15 miliard korun.
 
 
 

Pro porovnání, schválený rozpočet kraje na letošní rok obsahoval v položce sdílených daňových příjmů hodnotu 5,5 miliardy korun. Podle Miroslava Houšky výrazný nárůst pro rok 2023 umožňuje letošní vývoj daňových příjmů, který je z tohoto pohledu pro kraj příznivý. S ohledem na dosavadní plnění příjmů rozpočtu je předpoklad, že na konci roku kraj na sdílených daňových příjmech obdrží více prostředků, než bylo původně plánováno. Nad očekávání se vyvíjí zejména inkaso z příjmů právnických osob a vysokou inflací posílené inkaso DPH. Současná data ukazují, že by kraj mohl letos obdržet o cca 15 % více daňových příjmů, než v roce 2021.

 

Co se týká výdajové stránky rozpočtu, podklady pro rozpočet zpracovávají a předkládají, na základě priorit kraje, příslušní správci rozpočtových kapitol. Tyto jsou pak v rámci rozpočtového procesu podrobně diskutovány a případně dále upravovány. „Pro rok 2023 bude největší výzvou pokrytí právě zvýšených objemů na energie, popř. dalších výdajů, mezi které patří například dopravní obslužnost, jejichž objem bude ovlivněn stávající vysokou inflací,“ upozorňuje hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek. Největší výdajovou kapitolou bývá pravidelně kapitola Školství, mládeže a sportu - předpokládaný objem se bude pohybovat  kolem 9 miliard korun (zde cca 8,3 miliardy korun z daného objemu činí výdaje na úhradu tzv. přímých výdajů na vzdělávání, které jsou kryty transferem ze státního rozpočtu). Druhou objemově nejvýznamnější kapitolou pak bývá kapitola Dopravy, jejíž výše je předpokládána v objemu cca 2,5 miliardy korun. „V této částce jsou jednak výdaje do krajské silniční sítě, zimní a letní údržba, významnou část tvoří pak výdaje, které kraj poskytuje provozovatelům veřejné osobní dopravy na dokrytí prokazatelných ztrát vznikajících ze smluv na zajištění dopravní obslužnosti,“ vysvětluje Miroslav Houška a dodává, že 1,2 miliardy korun bude rozpočtováno na kapitole Nemovitý majetek, kdy tyto finanční prostředky jsou určeny jak na opravy a údržbu nemovitého majetku kraje, tak samozřejmě do jeho dalšího rozvoje - jsou připravovány nové investiční akce napříč všemi oblastmi - tedy ve školství, zdravotnictví, kultuře nebo sociálních věcí. Významnou část výdajové strany rozpočtu pak tvoří kapitoly Evropské projekty a Dotační politika Kraje. Na kapitole Evropské projekty jsou soustředěny projekty, které jsou spolufinancovány z prostředků Evropské unie, se současným odhadem výdajů ve výši 1,7 miliardy korun. Kraj, i přes velmi složitou ekonomickou situaci, plánuje, že i nadále bude poskytovat dotace z tzv. Fondu Vysočiny. Na budoucí dotační programy by mohlo být vyčleněno více než 300 miliónů korun.

 

 


Autor: tiskové oddělení Krajského úřadu Vysočina

Publikoval: -kas-

Čtěte také

11. 3. 2023 - Silný vítr a sněžení působí komplikace v Kraji Vysočina

Silný vítr a sněžení působí komplikace v Kraji Vysočina
Silný vítr doprovázený sněžením působí v Kraji Vysočina problémy v dopravě a energetici hlásí výpadky elektřiny na Jihlavsku a Žďársku.

3. 4. 2023 - Do jarního úklidu Vysočiny se pustí 30 tis. účastníků akce Čistá Vysočina

Do jarního úklidu Vysočiny se pustí 30 tis. účastníků akce Čistá Vysočina
Mezi 10. dubnem a 23. dubnem bude probíhat na 1630 úsecích po celé Vysočině každoroční akce Čistá Vysočina.

22. 5. 2023 - Střední školy ve Velkém Meziříčí a v Havlíčkově Brodě budou mít od srpna nové vedení

Střední školy ve Velkém Meziříčí a v Havlíčkově Brodě budou mít od srpna nové vedení
Od 1. srpna letošního roku dojde ke změně na pozici ředitele gymnázia ve Velkém Meziříčí.

8. 3. 2023 - Na Vysočině podalo 5 182 deváťáků celkem 11 290 přihlášek na střední školy

Na Vysočině podalo 5 182 deváťáků celkem 11 290 přihlášek na střední školy
Na Vysočině podalo 5 182 deváťáků celkem 11 290 přihlášek k dennímu středoškolskému vzdělávání, připraveno je 6 500 volných míst.


Komentáře ke článku


NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Vše pro ONLINE: webhosting - e-mail hosting - e-shopy - fakturační systém - SEO.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist