CAFÉ GUSTO
Dnes je 16. června 2024, svátek má Zbyněk, zítra Adolf.
  • Na pouťových slavnostech vystupuje veselá kapela Kašpárek v rohlíku.
  • Legendární dechovková kapela Mistříňanka začala sobotní program pouťových slavností na náměstí
  • Až budu dospělý, chci být jako ty... Centrum Kopretina na sobotní odpoledne v zámeckém parku připravilo pro děti zábavný dětský den.
  • Divadlo Jaromír z Křižanova zahrálo dětem o pouti na nádvoří staré pošty vtipnou pohádku na motivy příběhu o Robinovi Hoodovi.
  • Z titulu mistryň republikové soutěže starších žákyň ve fotbale se na velkomeziřčském trávníku radovaly hráčky AC Sprata Praha, které porazily FC Baník Ostrava 3:0.
  • Závod historických vozidel 1000 mil československých projel v sobotu po poledni přes Velké Meziříčí. Více foto na našem Facebooku.

Jakou odrůdu tulipánů zvolit?

- - 19. 8. 2022 - komentářů  0
Jakou odrůdu tulipánů zvolit?
Jakou odrůdu tulipánů zvolit?

Tulipány patří k nejoblíbenějším odrůdám květin, které pěstujeme v našich zahradách na jaře. Jednotlivé odrůdy kvetou od prvních březnových dnů do konce května. Vypadají krásně na květinových záhonech a v květinových zahradách stejně jako vysazené ve skupinách na trávníku. Jestliže nemáme vlastní zahradu, můžeme je pěstovat v teple domova - je možné je sázet do květináče.


Tulipány původně pocházejí z Asie, přesněji z Blízkého východu, z čínsko-tibetského pohraničí. Dříve než si podmanili srdce pěstovatelů v Evropě, staly se jedním ze symbolů Turecka. Právě odtamtud pochází jejich název - od tureckého slova tulbent, což znamená turban. Aktuálně se za tulipánovou mocnost považuje Holandsko - Holanďané patří ke kvantitativně největším a nejlepším pěstovatelům v Evropě. Specializují se ve vzájemném křížení odrůd a zlepšování metod šlechtění. Díky jejich úspěchům máme dnes až patnáct skupin odrůd tulipánů. Obchody prodávající cibulky tulipánů nabízejí širokou nabídku odrůd, a můžete žasnout, když uvidíte tu variabilitu tvarů a barev. Je dobře se ihned na začátku seznámit s nejběžnějšími druhy tulipánů a zvolit druh, který nám bude nejlépe vyhovovat. Prověřené cibulky tulipánů můžete najít a koupit zde: gardenseedsmarket.com/tulipa-tulipan-cs/

 

Tulipány Triumph

Patří bezesporu k nejoblíbenějším odrůdám. Vyznačují se silným, dlouhým stonkem a velkým květem ve tvaru poháru. Jsou odolné proti nepříznivým povětrnostním podmínkám, mrazuvzdorné a díky dlouhému stonku jsou méně citlivé než většina odrůd. K této skupině patří populární tulipány Strong Gold — jejich květy se vyznačují intenzivní žlutou barvou.

 

Darwinovy tulipány

Darwinovy tulipány jsou ideální volbou pro okrasné zahradní záhony - vysoké, s mohutnými stonky o výšce až 70 centimetrů, pyšní se květy, které mají zakulacený pyramidální tvar a sytou barvu. Podobně jako tulipány Triumph se vyznačují dlouhými, pevnými stonky, díky kterým jsou odolné mimo jiné proti větrnému a deštivému počasí. Patří k nejodolnějším tulipánům, mohou se pěstovat na stejném stanovišti 2 až 3 roky. Kvetou v dubnu až květnu. K této skupině patří velmi ceněné cibulky tulipánů Apeldorn — odrůda, která se vyznačuje klasickými červenými okvětními lístky.

 

Botanické tulipány

Když budete plánovat jarní zahradu podle Vašich představ a rozhodovat, které rostliny ji budou zdobit v příští sezóně, je dobré věnovat pozornost botanickým tulipánům, které jsou často zahradníky opomíjené. Vyznačují se nenáročnou velikostí a výjimečnými květy s okvětnými lístky mandlového tvaru. Jsou ideální volbou na květinové záhony a skalky, budou též krásné zdobit i trávník. Jejich největší předností je, že patří k nejsilnějším představitelům rodu Tulip, jsou odolné proti chorobám a škůdcům, mnohem lépe něž ostatní tolerují nízké teploty a méně výživnou půdu. Botanické tulipány nemusíte každý rok vykopávat, můžete je nechat na stejném stanovišti 3 až 5 let. Tyto tulipány se doporučuje rovněž pro pěstování v květináčích a v truhlíkách.

 

Pokud se rozhodnete pro nákup cibulek botanických tulipánů, stojí za to zvážit nákup odrůdy Tarda. Tyto pozdní, nízké tulipány kvetou koncem dubna. Typické pro ně květy probarvené do bílé a žluté barvy jsou příznačné tím, že na každém stonku jich vzkvétá několik. K této skupině patří rovněž nejranější odrůda botanických tulipánů— tulipán Kaufmannův.

 

Ostatní odrůdy

Kromě výše popsaných odrůd je na trhu ještě mnoho jiných druhů tulipánů. Máme tradiční klasické s plnými jednotlivými květy, ale i odrůdy vyšlechtěné s úmyslem vytvoření specifického tvaru okvětních lístků. Stojí za to upozornit na třepenité tulipány a zejména zajímavou odrůdu „Lambada”, která se vyznačuje zajímavou oranžovo-červenou barvou připomínající plameny. Pozoruhodným doplňkem naší jarní zahrady budou rovněž papouščí tulipány, které mají plné květy s nepravidelnými, roztřepenými okraji okvětních lístků. Zajímavou volbou mohou být liliovité tulipány anebo bílo-zelené s květy doplněnými o zeleně zbarvené okvětní lístky.

 

Mnohočetnost a druhová pestrost dostupných cibulek tulipánů Vás může ohromit a dezorientovat. Na začátku je dobře si dovolit nějaký ten experiment a zjistit, které odrůdy budou Vaše oblíbené. Tulipány patří k nejkrásnějším okrasným květinám jarní zahrady a proto stojí za to seznámit se s širokou nabídkou cibulek tulipánů dostupnou na trhu.
Na rozmanité odrůdy se můžete podívat na webových stránkách: 

gardenseedsmarket.com/tulipa-tulipan-cs/


Autor: placená inzerce

Publikoval: -red-

Čtěte také

15. 4. 2024 - Kvalitní nábytek se stane klíčovým prvkem vaší pracovny

Kvalitní nábytek se stane klíčovým prvkem vaší pracovny
Domácí pracovny se v posledních letech staly klíčovým prvkem interiérů. Dnes je má doma každý druhý a mnoho lidí přemýšlí, jak je vybavit co nejlépe. Každý den tam trávíte hodně času a...

21. 2. 2024 - Velké Meziříčí se hýbe i v zimě

Velké Meziříčí se hýbe i v zimě
Ve fitness centru Panorama Fitness, kde je unikátní systém vstupů přes mobilní aplikaci se od začátku prosince do konce ledna registrovalo více než 100 lidí.

3. 1. 2024 - Chcete po Vánocích něco zhubnout a vlastně vůbec nevíte, jak se stravovat?

Chcete po Vánocích něco zhubnout a vlastně vůbec nevíte, jak se stravovat?
Zkusili jste už řadu diet, ale vysněné výsledky se nedostavily a vy stále bojujete s kily navíc?

22. 3. 2024 - Milwaukee: Den otevřených dveří 3.4.2024

Milwaukee: Den otevřených dveří 3.4.2024
Prodejna smart-zahrady s.r.o. a výrobce nářadí Milwaukee Vás srdečně zvou na Den otevřených dveří, který se bude konat ve středu 3.4.2024 na ulici Třebíčská 1362/85, ve Velkém Meziříčí, od 9:00 do 14:00.


Komentáře ke článku


NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email [email protected].
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Vše pro ONLINE: webhosting - e-mail hosting - e-shopy - fakturační systém - SEO.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

PBS Velká Bíteš - PŘISTAŇTE V PBS
TOPlist