Kraj Vysočina bude mít novou digitální technickou mapu (DTM). Díky ní bude už zhruba za rok možné dohledávat například vedení inženýrských sítí v území (vodovodu, kanalizace, plynu...), a to v rámci veřejně dostupné a neustále aktualizované aplikace. Technická mapa bude nepostradatelným pomocníkem mapujícím skutečný stav dopravní a technické infrastruktury, umístění důležitých staveb, ale i dalších technických nebo přírodních objektů. Současně bude důležitým podkladem pro plánování investičních záměrů kraje, měst a obcí, ale poslouží i projektantům, firmám, správcům sítí, integrovanému záchrannému systému a stane se užitečným pomocníkem pro širokou veřejnost.
Spuštění nové technické mapy předchází její naplnění daty. „V prvé řadě dojde k využití části už dříve pořízených dat obcemi, správci sítí a dalšími subjekty. Nutné je doplnění také nových dat - tedy velmi podrobných leteckých snímků celého kraje, ze kterých budou odvozeny konkrétní jevy, např. umístění budovy, plotu, parkoviště, hřiště, příkopu nebo vodní nádrže,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast informatiky a školství, mládeže a sportu Jan Břížďala. K pořízení dat budou využity běžné geodetické metody nebo speciální mobilní mapovací zařízení umístěná na vozidlech. Mobilnímu mapování předchází umístění takzvaných vlícovacích a kontrolních bodů resp. značek na silnici, jejichž polohu je nutné předem přesně zaměřit. Značky lze již spatřit na většině krajských silnic.
Kromě dat je nutné pořídit odpovídající počítačové vybavení a naprogramování informačního systému, který umožní uživatelům jednoduchý přístup k datům. Kraj Vysočina zajistí provoz tohoto informačního systému ve svém technologickém centru a umožní jej používat dalším pěti krajům.
Správnost pořízení dat a informačního systému je zajištěna k tomu vybraným nezávislým kontrolním dozorem.
Co digitální technická mapa řeší:
- zásadní zjednodušení získávání údajů o dopravní a technické infrastruktuře správců sítí (nutné pro stavební činnost)
- přístup k datům skutečného zaměření stavu území (doplňují přesně daným způsobem data katastru nemovitostí ), která jsou využitelná především pro plánování investic a stavební činnost, územní plánování, krizové řízení či správu majetku (pasporty)
- zásadní zrychlení a digitalizaci stavebního řízení
Jak Jan Břížďala upozorňuje, přístup k digitální technické mapě bude veřejný, bezplatný, data budou navíc poskytována formou opendat.
Pořízení digitální technické mapy je podpořeno z evropských dotací, konkrétně z operačního programu Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost a to v případě Kraje Vysočina částkou 230 milionů korun. Kraje budou DTM provozovat v rámci přenesené působnosti na základě ustanovení zákona č. 47/2020 Sb., kterým se mění mj. zákon č. 200/1994 Sb., o zeměměřictví.
Podobným způsobem řeší digitální technické mapy ostatní kraje, cílový stav předpokládá spojení krajských map do jednotné DTM ČR a vznik bezešvé digitální technické mapy celé republiky.
Více o realizacikrajské DTM najdete na stránkách https://dtm.kr-vysocina.cz
Autor: Martin Tejkal, odbor informatiky - Krajský úřad Kraje Vysočina
Publikoval: -red-