V této oblasti (Filipíny, Jáva, Sumatra atd.)existuje snad přes 300 různých stylů!!! Které se liší mezi sebou pouze názvem, a detaily. Které se spíše vztahují k tradici školy, rodiny, než k nějakému jinému významu. Toto množství vzniklo tím, že oblast je obrovská a zároveň tento styl nebyl veřejný, ale pouze velmi uzavřený, předávaný z generace na generaci.
Proto byl název Pencak Silat vybrán v roce 1948 jako jednotící termín pro indonéské bojové styly. Byla to směs ze dvou nejčastěji používaných slov pro bojová umění v oblasti. Pencak je termín používaný v zemích střední a východní Jávy, zatímco Silat je používán na Sumatře. Termínem Pencak se označovaly styly, které byly spíš bojové umění. Silat to byly styly k boji, jen tvrdé a efektivní techniky sloužící k likvidaci.
Historické informace o Pencak Silat jsou velmi omezené. Při absenci písemných záznamů, je hlavně jeho historie známa z mýtu a archeologický důkazů.
Indie a Čína byly první civilizace mimo jihovýchodní Asii, s nimiž Indonésie navázala kontakt. Obě země ovlivnily místní kulturu, náboženství a bojová umění. Během tohoto období se Silat začíná formulovat. Zajímavostí je, že nejstarší školy o Silat učí, že zakladatelkou byla žena jménem Rama Sukana, která byla svědkem boje mezi tygrem a velký ptákem. Pomocí pohybů zvířat, byla schopná odražet skupinky opilých mužů, kteří prý jí často napadali!! Těžko říci, co je na tom pravdy, ani jestli žena Rama Sukana, byla taková krasavice, že se na ní vrhali hloučky chlípných domorodců, nebo jestli to byla nějaká zfeminizovaná mužatka. Ale zřejmě dokázala zaujmout. Existuje několik variant tohoto příběhu v závislosti na regionu. Nutno dodat, že tento příběh se datuje okolo 11. století!!
Od této doby, byl pencak silat vylepšován a zdokonalován. Byl velmi často zakázaný, a proto se vzniklo tolik stylů.
Základem tohoto stylu jsou údery, kopy, strhy, páky a hlavně použivání rozličných typů zbraní, které jsou nenápadné. V kombinaci s tímto bojovým uměním se ovšem proměňují v mlýnek na maso. Celkově je Pencak Silat velmi rafinový, nemilosrdní styl, který se snaží zlikvidovat nepřítele, bolestivě a bez šance na přežití.
Zvláště techniky s nožem a krisem jsou velmi velmi brutální.
Nejznámější zbraně jsou kris (dlouhá vlnitá dýka), karambit ( nenápadný nůž, v některých zemích zakázaný), samping (šátek, škrcení, obrana). Ostatní zbraně je zbytečné jmenovat, protože jich je obrovské množství, jak dřevěných tak ocelových. Od různých srpů, trojzubců, tyčí, palic až třeba po využití čínských mečů atd.
V Indonesii je povině vyučovaný na vojenských a policejních školách. Hlavně jeho tvrdá verze Silat. V současné době se nejvíce vyučuje mimo Asii v USA, v Evropě si myslím, že je celkem populární ve Francii, kde žije i pár mistrů, kteří se učili v Indonesii. Ale vzhledem, k tomu, že se ho jezdí v součastné době učit vojenští specialisté z celého světa (Izrael, Francie, USA atd.). Bude zřejmě velmi účinný.
Více na: http://www.sebeobranavb.cz/
Videa:
PENCAK SILAT - Le guerrier de la jungle by martialartsvideo
Hra:
Pozvánka:
Autor: František Mejzlík
Publikoval: -kas-