STYLSTAV hledá zaměstnance
Dnes je 26. března 2023, svátek má Emanuel, zítra Dita.
  • Nehoda na dálnici D1 na 155,5 km směr Praha. Na místě se střetla dvě osobní auta. Dálnice je neprůjezdná, na místě všechny složky IZS a přistál také vrtulník. Dvě zraněné osoby.
  • Úklid odpadků na některých místech ve městě už začala.
  • HHK VM v rozhodujícím zápase o udržení porazilo doma HC WIKOV Hronov 5:2.
  • Na 25 otužilců si přišlo zaplavat do rybníku pod hotelem Amerika. Voda měla krásných 10°C, akce proběhla v rámci  týDne vody.
  • Silnice do Mostišť je zavřená, probíhá kácení lesa. Objížďka vede přes Martinice. Více foto a video na našem Facebooku.

Svatovavřinecká kamenná sloupková boží muka na Karlově jsou po opravě zpět

ZPRÁVY - VELMEZOVKY - 7. 9. 2022 - komentářů 0

Po opravě a před opravou.
Po opravě a před opravou.
foto: -kaš-/NPÚ
Před opravou
V srpnu během rekonstrukce.
V září po opravě.

Ve třetím čtvrtletí roku 2021 byla v Kraji Vysočina prohlášena nová kulturní památka - Svatovavřinecká kamenná sloupková boží muka ve Velkém Meziříčí.


Na konci května 2022 město uzavřelo smlouvu s akademickým sochařem Vlastou Doušou z Nesovic na  generální opravu této památky. Hlavním poškozením je úbytek originální hmoty kamene. V dříve upravované horní části byl zřetelný výskyt vertikálních prasklin. Muka byla pobyta nečistotami, usazenými prachovými depozity a biologickým napadením. Restaurátorsky zásah povedl k doplnění a sjednocení vizuálního vzhledu díla a zajištění jeho materiálové podstaty. Hodnota zakázky je 166 750 korun. Přičemž nejdražší položkou je doplnění defektů a modelace hmotových úbytků za 58 tisíc korun. Čištění povrchu mokrým procesem vyšlo na 23 tisíc korun, biocidní ošetření mikrovegetace stálo 16 tisíc korun.

 

O opravě

 

Zásah spočívá v očištění, biocidním ošetření, odstranění nevhodných doplňků a vysprávek, revize stavu doplňku v horní části a jeho obnovu či případnou náhradu výduskem z umělého kamene, konsolidaci materiálu, doplnění minerálním tmelem, lokální barevné retuši, obnově spárování a závěrečnému baarevnému sjednocení povrchu díla. Kovový křížek být antikorozně ošetřen a opatřen nátěrem.


Raně barokní boží muka z žuly (durbachit) jsou tvořena čtvercovou kamennou základnou, na které je posazen krychlový sokl s dekorem tzv. diamantovým řezem, zakončený profilovanou římsou. Na římse je čtvercová základna s vysekaným letopočtem „l 705" na přední straně, na pohledově pravé straně iniciály „L. R. W. ". Ze základny vyrůstá dřík sloupu s mírnou entazí.

 

Dřík je zakončen čtyřbokou hlavicí s volutami a florálním dekorem vytvořeným technikou sekání. Kaplici prolomují segmentově zaklenuté niky na čelní a zadní straně, na vrcholu kaplice je kovový křížek. Boží muka jsou pokryta mikrovegetací a dalším biologickým znečištěním, včetně prachových depozitů. Soklová část je obklopena hustými keři, které tento stav umocňují. Objekt vykazuje úbytek modelace a zřetelný je výskyt prasklin v horní části dříku v části, která byla v minulosti masivně vyspravována. Hlavice nejeví při vizuálním průzkumu takovou míru narušení stavu jako část sloupu pod ní. Stav objektu je lokálně značně narušený a vyžaduje odborný restaurátorský zásah. Provedením úkonů navrhovaných v předloženém restaurátorském záměru dojde ke zlepšení prezentační kvality a zejména k umožnění další existence muk i jako součásti historie místa. Požadavek na provádění prací restaurátorskými kapacitami se speciálními znalostmi a schopnostmi plyne z výšeuvedených hodnot a faktu, že jde o kvalitní dílo dobového uměleckého řemesla.


Autor: připravila redakce NovinyVM.cz

Publikoval: -kas-

Čtěte také

27. 7. 2022 - Muzeum rodiny Kodetů bylo slavnostně otevřeno

Ve středu 27. července došlo na slavnostní otevření muzea rodiny Kodetů v renesančním paláci bývalého luteránského gymnázia ve Velkém Meziříčí.

4. 11. 2022 - Základní škola Oslavická oslavila 35 let

Ve čtvrtek 3. listopadu Základní škola Oslavická připravila pro veřejnost oslavu svých 35. narozenin.

19. 8. 2022 - Večerní bouřka posrážela několik stromů v okolí

Hasiči měli ve čtvrtek večer plné ruce práce s popadanými stromy.

14. 12. 2022 - Opilou ženu policisté zajistili

V úterý 13. prosince byli policisté z obvodního oddělení Velké Meziříčí před polednem přivoláni na ulici Karlov, kde se nacházela značně opilá žena, která se chovala nevyzpytatelně.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
Oblastní charita Žďár nad Sázavou. Hledáme: Zdravotní sestry
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

PASSAGE RESTAURANT hledá kuchaře/ kuchařku
TOPlist