STYLSTAV hledá zaměstnance
Dnes je 24. března 2023, svátek má Gabriel, zítra Marián.
  • Ještě před týdnem na svahu Fajtova kopce probíhal Krajský přebor škol, o týden později už je zde jen poslední zbytek sněhu.
  • Na rozhledně probíhala údržba vstupního turniketu.
  • Areál pro agility na Františkově se rozšířil.
  • Po městě už se chystá dopravní značení uzavírky mezi Zásekou a Zahradištěmi, které startuje 1. dubna a bude trvat až do konce letních prázdnin.
  • Do města zavítá cirkus Bob Navarro King. Představení se budou konat na Hliništích od čtvrtka 30. března do neděle 2. dubna.

Pouťové zvyky v Rudě

ZPRÁVY - Z OKOLÍ - 9. 9. 2022 - komentářů 0

Minulý víkend proběhla v Rudě pouť sv. Jiljí. Pouťové oslavy trvaly celý víkend.


Mohli jsme se zúčastnit páteční taneční zábavy se skupinou Sqost nebo v sobotu fotbalového utkání Svobodní versus Ženatí a večerního posezení před kulturním domem nebo nedělní odpolední vyhrávky s dechovou kapelou Muzikanti Ladislava Prudíka. Vrcholem pouti je ale nedělní dopolední krojovaný průvod spojený se slavnostní mší svatou a pouťovými tradicemi.

 

Dovolte nám tedy, abychom vám představily dva krásné pouťové zvyky, které se v Rudě, Jabloňově a Březejci dodržují, a to výroba dožínkového věnce a kytiček, a pečení buchet.

 

S určitým časovým předstihem před poutí vyrábíme dožínkové kytičky dvojího druhu, větší slouží jako základ pro výrobu dožínkového věnce a malé jsou dekorativním dárkem pro všechny účastníky pouti. Kytičky tvoří každá obec společně, zapojuje se zejména mládež a ženy z obce. Výrobu věnce mají v Rudě na starost mladí muži, umění se předává z generace na generaci.

 

Každá vesnice z naší farnosti má svoji typickou podobu kytičky. Jak má správně vypadat ta z Rudy?

 

Základem je obilí - nejprve 3-4 klasy ovsa, kolem ovsa 3-4 klasy (od každého) ječmene, žita a pšenice (v tomto pořadí). Před obilí patří krušpánek a vřes, dále zlatobýl a len. Celá kytička se pevně sváže provázkem a převáže trikolórou.

 

Velká kytička se váže tak, aby vypadala dobře shora ve věnci, na jeho výrobu jich je třeba asi 80 kusů. Tvoří je karafiáty afrikány, slaměnky (několik květů), krušpánek, vřes, zlatobýl, len, makovice, u velkých kytek může být tvůrce kreativnější, nemusí použít vše. Lem kolem kytek tvoří oves, ječmen, žito a pšenice. Dále se vyrábějí kytky pouze z obilí, které se vážou po vnějším i vnitřním okraji věnce, střed tvoří květinové svazky.

 

V sobotu o pouťovém víkendu pečou místní ženy buchty - drobné plněné koláčky z kynutého těsta, které známe třeba jako svatební, posvícenské apod. Náplně můžou být různé, jak je v dané rodině zvykem. Část buchtiček vyhradí každá pekařka pro společnou obecní tradici, stačí jeden talíř, v brzkých odpoledních hodinách obejdou děti vesnici a od všech je vyberou, následně je skupinka děvčat plní po čtyřech kusech do pytlíčků tak, aby v každém byly různé druhy k ochutnání. Pytlíky se pak také rozdávají spolu s kytičkami o pouťové neděli po slavnostní mši svaté před kostelem a každý tak může vyzkoušet, jak dobré a chuťově pestré buchty se pečou v našem sousedství.

 

Poslední hezkou pozorností, kterou si odnesete od kostela, jsou svaté obrázky, které mají z jedné strany výjevy různých světců a z druhé upomínku na pouť na Rudě toho roku.

 

Celá tradice má kořeny ve svátku dožínek - slavnosti sklizně slavené na konci žní a pouťová mše svatá je poděkováním za letošní úrodu. Hlavním důvodem konání pouti je ale svátek sv. Jiljí, který je patronem našeho v kostela, a dle církevního kalendáře je slavený 1. září. Mši zahajuje slavnostní průvod od školy do kostela, v jehož čele jde malé dítě v kroji nesoucí znak obce a krojovaný pár s věncem (každá obec ve farnosti má svůj s typickým vzhledem), dále kráčí děvčata, která nesou koše s kytičkami a buchtami a pan farář s ministranty, průvod doplňuje dechová kapela a občané.

 

Pro vaši představu, jak to v Rudě vypadalo, zveřejňujeme zde několik fotografií z průvodu a jak takové dožínkové kytičky z Rudy vypadají. Další fotografie z pouti můžete najít na webových stránkách Rudy, Jabloňova anebo Březejce.

 

Touto cestou děkujeme všem, kteří jakoukoliv měrou pomohli k uspořádání letošní pouti a výrobě dožínkových věnců a kytiček.

 

 

Za obyvatele

 

Karel Dvořák, starosta Obce Ruda


Autor: Karel Dvořák, starosta Obce Ruda

Publikoval: -kas-

Fotogalerie

6.jpg  7.jpg  8.jpg  9.jpg  10.jpg  11.jpg  

Čtěte také

21. 9. 2022 - V Bíteši byl slavnostně otevřen nový severozápadní obchvat

Před týdnem ve čtvrtek 15. září byl slavnostně otevřen severozápadní obchvat města Velká Bíteš.

2. 3. 2023 - Železniční stanici v Osové Bítýšce čeká proměna, přibude nadchod

Pokud rádi cestujete vlakem, máme pro vás dobrou zprávu.

23. 1. 2023 - Masopust v Oslavici nabídne bohatý program

Již v sobotu 11. února zve obec Oslavice na masopustní veselí.

25. 12. 2022 - Na Štědrý den se v Osové Bítýšce odehrál živý betlém

Opravdu velmi milé bylo představení místních ochotníků ve sváteční odpoledne na Štědrý den v Osové Bítýšce.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
MUZEUM Velké Meziříčí
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

AUTOBATERIE KOPEČNÝ
TOPlist