ROTANA: Hledáme nové posily do týmu
Dnes je 4. října 2023, svátek má František, zítra Eliška.
  • Most mezi Netínem a Olší nad Oslavou je opraven a silnice opět průjezdná.
  • V Mostištích začala stavba další třídy mateřské školy.
  • Pozor na výkop kolem cyklostezky do Mostišť.
  • Dopravní nehoda osobního a nákladního auta na křižovatce Uhřínovská - Hornoměstská.
  • Zápas slunce na obcí Mostiště.
  • Foto od čtenáře. Ulice Třebíčská. K fotografii připsal "... tak nám úklid z minulého týdne moc dlouho nevydržel".

Náměstí sv. Šebestiána za dolní bránou se začne v listopadu měnit

- - 6. 10. 2022 - komentářů  0
Náměstí sv. Šebestiána za městskými hradbami.
Náměstí sv. Šebestiána za městskými hradbami.
foto: -kaš-

Radní na svém zasedání 21. září odsouhlasili úpravu veřejného prostranství před městskými hradbami.


Při výjezdu z Náměstí se v prostoru za branou nachází území historicky nazývané jako náměstí sv. Šebestiána. Po levé straně od komunikace směrem k hradbám rostou stromy a keře, část prostoru je zatravněna a na části se nacházejí záhony s každoročně obnovovanými výsadbami květin. V prostoru u hradeb jsou umístěny lavičky přistíněné vegetací. V této části Městská policie dlouhodobě a opakovaně řeší skupinky občanů, kteří zde příležitostně konzumují alkoholické nápoje a narušují veřejný pořádek. Celý prostor dlouhodobě volá po úpravě odpovídající společenskému významu a elementárním požadavkům na estetiku a bezpečnost.


Předmětné území nebylo začleněno do veřejného prostoru centra města, na které byla uspořádána architektonická soutěž a není součástí navazujících projekčních prací, které nyní probíhají. V návaznosti na uvedené problémy a s přihlédnutím ke skutečnosti, že zájmový prostor není řešen jako součást úprav centra, vypracovala Ing. Martina Drápelová předloženou dokumentaci, podle které může být lokalita upravena, pokud bude kladně projednána s příslušným orgánem památkové péče a příslušným orgánem ochrany přírody. Komise životního prostředí jakožto poradní orgán rady města po projednání dne 19.9.2022 dospěla k závěru, že návrh Ind. Drápelové nedoporučuje a usnesením č. 2/3/kžp/22 doporučuje změnu stávajícího zadání na "komplexní úpravu prostranství před hradbami a prostoru před řeznictvím Malec".

 

Vzhledem k tomu, že stávající návrh Ing. Drápelové sleduje dílčí a naléhavou úpravu prostoru a nepředstavuje zásadní omezení pro jakékoli další dopracování i pro případ rozšíření zájmového území, doporučujeme v případě schválení financování akci realizovat v předloženém rozsahu.

 

Rozfázování regenerace: V první fázi projektu bude přistoupeno ke kácení dřevin. Ihned je možné odstranění stávajícího mobiliáře, ale k jeho nahrazení novým dojde až po odstranění liniové výsadby taxonu Buxus sempervirens, který na ploše vytváří skrytá místa bez dostatečné sociální kontroly. Následně bude přistoupeno k náhradní výsadbě dvou stromů a mechanizované výsadbě cibulovin.


Regenerace je definována jako dočasná. V současné chvíli je třeba zajistit provozní bezpečnost plochy od přestárlých jedinců se sníženou vitalitou. Do budoucna bude třeba celková obnova plochy, která bude řešena komplexně s ohledem na historický vývoj místa. Nové výsadby taxonu Platanus x acerifolia "Pyramidalis" v počtu 2 ks a stávající červenolistý javor budou na plochách trvalé, tato skutečnost bude součástí zadání celkové obnovy. U mechanizované výsadby cibulovin jde o prvek dočasný, s životností je počítáno na úsek šest až osmi let a budoucí celková obnova plochy jej zahrnovat nebude, pakliže to nebude kompoziční záměr projektanta.

 

Při první fázi regenerace dojce k odstranění 6 ks jehličnatých stromů a 62,9m2 keřů. Výsadba stromů byla definována citlivě k zachované památce, na kterou navazuje. Platan, který nahradí Pinus mugo, doprovází návštěvníka při průchodu po navazujícím chodníku. Úzká koruna zvoleného kultivaru zároveň nezastíní památkový objekt za ním, pouze ho při pohledu na baštu z hlavní komunikace orámuje. Další platan bude vysazen u obvodového chodníku nedaleko východu z dolní brány. Úzká koruna opět poskytne rám historickému objektu za ním, zároveň se jedná o strom s konečnou výškou kolem 15 m, takže bez problémů poskytne náhradu ekosystémových služeb za vykácené jedince. Do budoucna by bylo vhodné počítat s navrácením sochy sv. Šebestiána do této lokality. Jeho původní umístění dle historických fotografií bylo asi téměř ve středu oblouku, po kterém vede chodník pro pěší na cca trojúhelníkové travnaté ploše, která by dnes zhruba navázala na stávající přechod. U sochy sv. Šebestiána byly vysazeny dva stromy s korunou pěstovanou hlavovým řezem. Zbytek plochy byl zastavěn. V 5o. letech minulého století zde vznikla nová parková úprava po zbourání staveb, navazujících na hradby. V případě, že by se projektant při celkové regeneraci plochy rozhodl tento stav, tedy prostor kolem sochy sv. Šebestiána, obnovit, nové výsadby stromů nejsou v kolizi s tímto záměrem. Pro výsadbu stromů budou použity jednotné velikosti výpěstků, tj. alejové stromy, 3x přesazované s balem.

 

Na plochy budou zpět vráceny 4 kusy laviček s opěrkou a 4 nové kusy odpadkových kosů.

 

Předpokládané zahájení je listopad 2022. Předpokládané ukončení listopad 2022. Instalace mobiliáře je možné odsunout na jaro 2023.


Autor: z materiálů pro RM připravila redakce NVM

Publikoval: -kas-

Čtěte také

17. 8. 2023 - Vysílací stožár, který slouží Vodafone na Karlově prý stíní fotovoltaické elektrárně, věc je u soudu

Vysílací stožár, který slouží Vodafone na Karlově prý stíní fotovoltaické elektrárně, věc je u soudu
Na jaře v roce 2021 postavila společnost Vantage Towers na pozemku v jihovýchodní části města vysílací stožár, který pronajmula společnosti Vodafone. Stožár ovšem prý stíní nedaleké fotovoltaické elektrárně a je předmětem soudních...

24. 3. 2023 - Tento víkend do Mostišť jen přes objížďku

Tento víkend do Mostišť jen přes objížďku
Již v sobotu v 8.00 bude z důvodů kácení lesa zcela uzavřena silnice III/36049 naproti Výtahy s.r.o.

24. 3. 2023 - V Meziříčí ve čtvrtek padl 49 let starý teplotní rekord

V Meziříčí ve čtvrtek padl 49 let starý teplotní rekord
Rekordní teplo bylo ve čtvrtek 23. března ve Velkém Meziříčí. Padl rekord z roku 1974.

31. 7. 2023 - O víkendu Jupiter club obsadili modeláři

O víkendu Jupiter club obsadili modeláři
O uplynulém víkendu jste měli možnost navštívit jednu z největších výstav papírových a plastových modelů s ukázkou rádiem řízených modelů a modelové železnice.


Komentáře ke článku


NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Vše pro ONLINE: webhosting - e-mail hosting - e-shopy - fakturační systém - SEO.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

MATRIGO: Hledáme technika datových sítí
TOPlist