SLEVOVÁ SKIMÁNIE - SKI SPORT DRÁPELA
Dnes je 29. listopadu 2022, svátek má Zina, zítra Ondřej.
  • Přemístěný přechod pro chodce na Hornoměstské.
  • V parčíku za městskou bránou dochází ke kácení stromů.
  • Adventní světýlka rozzářily náměstí ve Velkém Meziříčí. Video blikajícího stromečku na našem Instagramu.
  • Adventní víkendy v Muzeu Kodet na náměstí začaly premiérou videoklipu Obrázky zpěvačky Michaely Šedivé. Příští sobotu se v 17 hodin můžete těšit na koledy v jejím podání. Vstupné je dobrovolné.
  • Také po setmění se lidé scházeli u stánků na náměstí a využívali také otevřené kluziště. Více foto na našem Facebooku.

Milostivé léto II znovu pomáhá lidem z dluhů

SERIÁLY - PORADNA - 12. 10. 2022 - komentářů 0

Opatření tzv. milostivého léta II platné od 1. září 2022 do 30. listopadu 2022 dává mnoha lidem opět mimořádnou příležitost zbavit se exekucí a vymanit se z dluhové pasti vůči veřejným institucím. Tato akce se vztahuje na exekuce, které byly zahájeny před 28. říjnem 2021.


Milostivé léto spočívá v tom, že dlužník v exekučním řízení zaplatí jen jistinu, tedy původní dluh, a dále zaplatí 1815 Kč exekutorovi za ukončení exekuce. Vše ostatní - příslušenství, což jsou úroky, penále, pokuty, poplatky, a dále odměny advokátovi v nalézacím řízení a exekuční náklady jsou dlužníkovi ze zákona odpuštěny.

 

Opatření se vztahuje pouze na dluhy vůči veřejnoprávním subjektům, kterým jsou např. zdravotní pojišťovny, dopravní podniky, obce, města a kraje, jimi založené příspěvkové organizace, nemocnice, knihovny, městská policie, technické služby měst a obcí, Český rozhlas, Česká televize, ČEZ aj. (Přesné vymezení veřejnoprávních subjektů je v zákoně č. 214/2022 Sb., o zvláštních důvodech pro zastavení exekuce a o změně souvisejících zákonů). Jedná se tedy např. o exekuce vedené pro neplacení zdravotního pojištění, černé jízdy v hromadné dopravě, neuhrazené poplatky za televizi, rozhlas, místní poplatky za komunální odpad, za psy, nebo pokuty udělené ve správním řízení, dále pro neplacení dluhu za energie vůči společnosti ČEZ, či neplacení nájemného, kde pronajímatelem je město nebo obec.

 

Nad rámec zákona se do akce milostivého léta II zapojili soukromé společnosti UniCredit Bank, Air Bank, Home Credit a.s., Česká spořitelna, a.s. a Stavební spořitelna České spořitelny, a.s. , Raiffeisenbank a. s., MONETA Money Bank. Na detaily je potřeba se zeptat u konkrétní banky a postupovat podle jejích pokynů.

 

Odpouštění příslušenství v „milostivém létě“ se vztahuje jen k exekucím vymáhaných soudním exekutorem.  Nevztahuje se k exekucím daňovým a správním (např. finančního úřadu, ČSSZ, celního úřadu). Dlužník také nesmí být v insolvenci.

 

Jaký bude postup:

 

1. Dlužník zašle exekutorovi nejpozději do 15. listopadu 2022 doporučeně nebo datovou schránkou žádost o sdělení výše dlužné jistiny a čísla účtu, na který má peníze poslat. V žádosti uvede, že využívá institut milostivého léta II, dále spisovou značku exekučního řízení, a své kontaktní údaje.

2. Po zjištění výše jistiny dlužník zaplatí exekutorovi jednorázově jistinu a 1815 Kč na nákladech zastavení exekuce, to vše v době milostivého léta, tj. nejpozději do 30.11.2022. V poznámce dlužník uvede např. „Milostivé léto, úhrada jistiny, své jméno a příjmení“.

3. Po zaplacení exekutor sám exekuci zastaví a pošle dlužníku o tom písemné rozhodnutí.

 

Poznámka:

Když dlužník požádá exekutora o sdělení výše jistiny do 15. listopadu 2022 a exekutor do 15 dnů neodpoví, tak se lhůta k úhradě dluhu prodlužuje o počet dnů, o který soudní exekutor lhůtu 15 dnů překročil, a neskončí dříve než 5 dnů ode dne, kdy dlužník odpověď obdržel.

 

Jestliže dlužník institutu milostivého léta do 30. listopadu 2022 nevyužije, vymáhání celé dlužné částky včetně příslušenství bude v exekučním řízení pokračovat.

 

Více informací lze získat osobně v Občanské poradně na radnici ve Velkém Meziříčí ve středu v sudých týdnech od 11.30 do 15 hodin, nebo v Občanské poradně ve Žďáru nad Sázavou, ul. Dolní 165/1 v ostatních pracovních dnech, nebo telefonicky na č. 566 520 165, 728 518 290 a 721 137 458.  


Autor: JUDr. Dagmar Čížková, Občanská poradna Žďár nad Sázavou, z. s.

Publikoval: -kas-

Čtěte také

22. 9. 2022 - Tuzemští zaměstnanci jsou častými oběťmi podvodných e-mailových útoků

Lidský faktor je pravděpodobně jedním z nejslabších článků bezpečnostního řetězce každé organizace.

19. 8. 2022 - Přechod ze zemního plynu na propan: Přitápíte nebo vaříte? Místo zásobníku využijte LPG láhve

V důsledku plynové krize hledá mnoho lidí i firem alternativu k zemnímu plynu.

5. 4. 2022 - Čím nahradit starý kotel a vyhnout se ruskému plynu?

Kromě tepelného čerpadla či biomasy je tu stále plyn – LPG.

7. 11. 2022 - Na 16. listopadu se chystá se webinář "Jak na drahé energie"

Hospodářská komora ČR (HK ČR) připravila na on-line seminář, který pomůže firmám a živnostníkům zorientovat se v přijatých nařízeních vlády a souvisejících opatřeních na podporu podnikatelů a živnostníků.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
Dámské KADEŘNICTVÍ - Daniela Pokorná - Měřín
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

NKT: Volné pozice
TOPlist