MILWAUKEE: Nová prodejna ve Velkém Meziříčí!
Dnes je 2. října 2023, svátek má Olívie / Oliver, zítra Bohumil.
  • V neděli 1. října 2023 začal 21. ročník městské ligy. Foto ze zápasu Vídeň - Bory.
  • Hudební festival Jakuba Pustiny v neděli večer v koncertním sále Jupiter clubu nabídl významného hosta, operní divu Gabrielu Beňačkovou.
  • Po nedělním fotbalovém derby slaví tým Velké Bíteše, který zvítězil 1:2. Zápas sledovalo více jak 400 diváků.
  • Nová brána dynamických vah na silnici II/602 byla vztyčena.
  • Ve Stránecké Zhoři se dnes konala za hojné účasti veřejnosti tradiční akce Svatováclavské ohně.
  • Podzimní zámecké nádvoří.

Milostivé léto II znovu pomáhá lidem z dluhů

- - 12. 10. 2022 - komentářů  0

Opatření tzv. milostivého léta II platné od 1. září 2022 do 30. listopadu 2022 dává mnoha lidem opět mimořádnou příležitost zbavit se exekucí a vymanit se z dluhové pasti vůči veřejným institucím. Tato akce se vztahuje na exekuce, které byly zahájeny před 28. říjnem 2021.


Milostivé léto spočívá v tom, že dlužník v exekučním řízení zaplatí jen jistinu, tedy původní dluh, a dále zaplatí 1815 Kč exekutorovi za ukončení exekuce. Vše ostatní - příslušenství, což jsou úroky, penále, pokuty, poplatky, a dále odměny advokátovi v nalézacím řízení a exekuční náklady jsou dlužníkovi ze zákona odpuštěny.

 

Opatření se vztahuje pouze na dluhy vůči veřejnoprávním subjektům, kterým jsou např. zdravotní pojišťovny, dopravní podniky, obce, města a kraje, jimi založené příspěvkové organizace, nemocnice, knihovny, městská policie, technické služby měst a obcí, Český rozhlas, Česká televize, ČEZ aj. (Přesné vymezení veřejnoprávních subjektů je v zákoně č. 214/2022 Sb., o zvláštních důvodech pro zastavení exekuce a o změně souvisejících zákonů). Jedná se tedy např. o exekuce vedené pro neplacení zdravotního pojištění, černé jízdy v hromadné dopravě, neuhrazené poplatky za televizi, rozhlas, místní poplatky za komunální odpad, za psy, nebo pokuty udělené ve správním řízení, dále pro neplacení dluhu za energie vůči společnosti ČEZ, či neplacení nájemného, kde pronajímatelem je město nebo obec.

 

Nad rámec zákona se do akce milostivého léta II zapojili soukromé společnosti UniCredit Bank, Air Bank, Home Credit a.s., Česká spořitelna, a.s. a Stavební spořitelna České spořitelny, a.s. , Raiffeisenbank a. s., MONETA Money Bank. Na detaily je potřeba se zeptat u konkrétní banky a postupovat podle jejích pokynů.

 

Odpouštění příslušenství v „milostivém létě“ se vztahuje jen k exekucím vymáhaných soudním exekutorem.  Nevztahuje se k exekucím daňovým a správním (např. finančního úřadu, ČSSZ, celního úřadu). Dlužník také nesmí být v insolvenci.

 

Jaký bude postup:

 

1. Dlužník zašle exekutorovi nejpozději do 15. listopadu 2022 doporučeně nebo datovou schránkou žádost o sdělení výše dlužné jistiny a čísla účtu, na který má peníze poslat. V žádosti uvede, že využívá institut milostivého léta II, dále spisovou značku exekučního řízení, a své kontaktní údaje.

2. Po zjištění výše jistiny dlužník zaplatí exekutorovi jednorázově jistinu a 1815 Kč na nákladech zastavení exekuce, to vše v době milostivého léta, tj. nejpozději do 30.11.2022. V poznámce dlužník uvede např. „Milostivé léto, úhrada jistiny, své jméno a příjmení“.

3. Po zaplacení exekutor sám exekuci zastaví a pošle dlužníku o tom písemné rozhodnutí.

 

Poznámka:

Když dlužník požádá exekutora o sdělení výše jistiny do 15. listopadu 2022 a exekutor do 15 dnů neodpoví, tak se lhůta k úhradě dluhu prodlužuje o počet dnů, o který soudní exekutor lhůtu 15 dnů překročil, a neskončí dříve než 5 dnů ode dne, kdy dlužník odpověď obdržel.

 

Jestliže dlužník institutu milostivého léta do 30. listopadu 2022 nevyužije, vymáhání celé dlužné částky včetně příslušenství bude v exekučním řízení pokračovat.

 

Více informací lze získat osobně v Občanské poradně na radnici ve Velkém Meziříčí ve středu v sudých týdnech od 11.30 do 15 hodin, nebo v Občanské poradně ve Žďáru nad Sázavou, ul. Dolní 165/1 v ostatních pracovních dnech, nebo telefonicky na č. 566 520 165, 728 518 290 a 721 137 458.  


Autor: JUDr. Dagmar Čížková, Občanská poradna Žďár nad Sázavou, z. s.

Publikoval: -kas-

Čtěte také

3. 8. 2023 - Elektrokoloběžky v Čechách - které frčí nejvíc, jak vybrat tu pravou a na kterou potřebujete řidičák

Elektrokoloběžky v Čechách - které frčí nejvíc, jak vybrat tu pravou a na kterou potřebujete řidičák
Součástí rozvoje elektromobility je i rostoucí zájem o elektrokoloběžky. První modely byly vyvinuty již v 90. letech minulého století, ale tehdy o jejich pořízení téměř nikdo neuvažoval. „Díky posunu technologií se pro...

14. 2. 2023 - Školní zralost aneb co by měl umět a zvládat předškolák

Školní zralost aneb co by měl umět a zvládat předškolák
Milí rodiče, máte doma předškoláka? Možná tedy právě zvažujete, zda je Vaše dítě pro vstup do první třídy skutečně dobře připravené.

14. 2. 2023 - Logopedie

Logopedie
Porucha artikulace hlásek - dyslálie a kdy navštívit logopeda?

23. 3. 2023 - Termín pro výměnu kotle se opět blíží. Plyn má stále smysl, a to i tam, kde není přípojka

Termín pro výměnu kotle se opět blíží. Plyn má stále smysl, a to i tam, kde není přípojka
Plynové vytápění obecně - ať už jde o zemní plyn, či kapalný propan - má stále velký význam zejména při výměně starých ekologicky nevyhovujících kotlů na tuhá paliva. Povinnost odstávky kotlů 1...


Komentáře ke článku


NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Vše pro ONLINE: webhosting - e-mail hosting - e-shopy - fakturační systém - SEO.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist