STYLSTAV hledá zaměstnance
Dnes je 27. března 2023, svátek má Dita, zítra Soňa.
  • Nehoda na dálnici D1 na 155,5 km směr Praha. Na místě se střetla dvě osobní auta. Dálnice je neprůjezdná, na místě všechny složky IZS a přistál také vrtulník. Dvě zraněné osoby.
  • Úklid odpadků na některých místech ve městě už začala.
  • HHK VM v rozhodujícím zápase o udržení porazilo doma HC WIKOV Hronov 5:2.
  • Na 25 otužilců si přišlo zaplavat do rybníku pod hotelem Amerika. Voda měla krásných 10°C, akce proběhla v rámci  týDne vody.
  • Silnice do Mostišť je zavřená, probíhá kácení lesa. Objížďka vede přes Martinice. Více foto a video na našem Facebooku.

Milostivé léto II znovu pomáhá lidem z dluhů

SERIÁLY - PORADNA - 12. 10. 2022 - komentářů 0

Opatření tzv. milostivého léta II platné od 1. září 2022 do 30. listopadu 2022 dává mnoha lidem opět mimořádnou příležitost zbavit se exekucí a vymanit se z dluhové pasti vůči veřejným institucím. Tato akce se vztahuje na exekuce, které byly zahájeny před 28. říjnem 2021.


Milostivé léto spočívá v tom, že dlužník v exekučním řízení zaplatí jen jistinu, tedy původní dluh, a dále zaplatí 1815 Kč exekutorovi za ukončení exekuce. Vše ostatní - příslušenství, což jsou úroky, penále, pokuty, poplatky, a dále odměny advokátovi v nalézacím řízení a exekuční náklady jsou dlužníkovi ze zákona odpuštěny.

 

Opatření se vztahuje pouze na dluhy vůči veřejnoprávním subjektům, kterým jsou např. zdravotní pojišťovny, dopravní podniky, obce, města a kraje, jimi založené příspěvkové organizace, nemocnice, knihovny, městská policie, technické služby měst a obcí, Český rozhlas, Česká televize, ČEZ aj. (Přesné vymezení veřejnoprávních subjektů je v zákoně č. 214/2022 Sb., o zvláštních důvodech pro zastavení exekuce a o změně souvisejících zákonů). Jedná se tedy např. o exekuce vedené pro neplacení zdravotního pojištění, černé jízdy v hromadné dopravě, neuhrazené poplatky za televizi, rozhlas, místní poplatky za komunální odpad, za psy, nebo pokuty udělené ve správním řízení, dále pro neplacení dluhu za energie vůči společnosti ČEZ, či neplacení nájemného, kde pronajímatelem je město nebo obec.

 

Nad rámec zákona se do akce milostivého léta II zapojili soukromé společnosti UniCredit Bank, Air Bank, Home Credit a.s., Česká spořitelna, a.s. a Stavební spořitelna České spořitelny, a.s. , Raiffeisenbank a. s., MONETA Money Bank. Na detaily je potřeba se zeptat u konkrétní banky a postupovat podle jejích pokynů.

 

Odpouštění příslušenství v „milostivém létě“ se vztahuje jen k exekucím vymáhaných soudním exekutorem.  Nevztahuje se k exekucím daňovým a správním (např. finančního úřadu, ČSSZ, celního úřadu). Dlužník také nesmí být v insolvenci.

 

Jaký bude postup:

 

1. Dlužník zašle exekutorovi nejpozději do 15. listopadu 2022 doporučeně nebo datovou schránkou žádost o sdělení výše dlužné jistiny a čísla účtu, na který má peníze poslat. V žádosti uvede, že využívá institut milostivého léta II, dále spisovou značku exekučního řízení, a své kontaktní údaje.

2. Po zjištění výše jistiny dlužník zaplatí exekutorovi jednorázově jistinu a 1815 Kč na nákladech zastavení exekuce, to vše v době milostivého léta, tj. nejpozději do 30.11.2022. V poznámce dlužník uvede např. „Milostivé léto, úhrada jistiny, své jméno a příjmení“.

3. Po zaplacení exekutor sám exekuci zastaví a pošle dlužníku o tom písemné rozhodnutí.

 

Poznámka:

Když dlužník požádá exekutora o sdělení výše jistiny do 15. listopadu 2022 a exekutor do 15 dnů neodpoví, tak se lhůta k úhradě dluhu prodlužuje o počet dnů, o který soudní exekutor lhůtu 15 dnů překročil, a neskončí dříve než 5 dnů ode dne, kdy dlužník odpověď obdržel.

 

Jestliže dlužník institutu milostivého léta do 30. listopadu 2022 nevyužije, vymáhání celé dlužné částky včetně příslušenství bude v exekučním řízení pokračovat.

 

Více informací lze získat osobně v Občanské poradně na radnici ve Velkém Meziříčí ve středu v sudých týdnech od 11.30 do 15 hodin, nebo v Občanské poradně ve Žďáru nad Sázavou, ul. Dolní 165/1 v ostatních pracovních dnech, nebo telefonicky na č. 566 520 165, 728 518 290 a 721 137 458.  


Autor: JUDr. Dagmar Čížková, Občanská poradna Žďár nad Sázavou, z. s.

Publikoval: -kas-

Čtěte také

1. 11. 2022 - CNG je opět levnější než benzín. Ve srovnání s litrem Naturalu 95 průměrně téměř o 3 koruny

Cena CNG je oproti listopadu loňského roku téměř dvojnásobná. V průběhu října ale výrazně klesla z předchozích extrémů, zatímco benzín o několik korun na litru podražil. Metr krychlový stlačeného zemního plynu je...

7. 11. 2022 - Na 16. listopadu se chystá se webinář "Jak na drahé energie"

Hospodářská komora ČR (HK ČR) připravila na on-line seminář, který pomůže firmám a živnostníkům zorientovat se v přijatých nařízeních vlády a souvisejících opatřeních na podporu podnikatelů a živnostníků.

23. 3. 2023 - Termín pro výměnu kotle se opět blíží. Plyn má stále smysl, a to i tam, kde není přípojka

Plynové vytápění obecně - ať už jde o zemní plyn, či kapalný propan - má stále velký význam zejména při výměně starých ekologicky nevyhovujících kotlů na tuhá paliva. Povinnost odstávky kotlů 1...

21. 2. 2023 - Kde nakupovat plyn v láhvích? Levnější je přímý závoz, oblibu získává unikátní LPG e-shop

Tlakové láhve se zkapalněným propanem (LPG) představují zejména v současné energetické krizi například pro podnikatele v gastronomii ekonomicky zajímavou alternativu elektřiny.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

AUTOBATERIE KOPEČNÝ
TOPlist