Hotelová škola Světlá a SOŠŘ Velké Meziříčí
Dnes je 28. ledna 2023, svátek má Otýlie, zítra Zdislava.
  • Zvrat v posledním okamžiku. Sobotní zápas hokejistů HHK s Kopřivnicí se během pár okamžiků změnil od vedení na prohru gólem 8 sekund před koncem třetí třetiny.
  • Fotbalisté A týmu FCVM v sobotu dopoledne sehráli první přípravné utkání.
  • Proč celý den svítí světlo na parkovišti ve Svitu je záhadou?
  • Kolem netradičního popelníku u Depa je velký binec.
  • Mezi Měřínem a Stráneckou Zhoří došlo k nehodě nákladního auta.

Výsadba a náhrada mobiliáře na náměstí sv. Šebestiána

ZPRÁVY - VELMEZOVKY - 8. 12. 2022 - komentářů 0

Náměstí sv. Šebestiána za městskými hradbami.
Náměstí sv. Šebestiána za městskými hradbami.
foto: -mk-
Po jehličnanech zbyly pouze pařezy.
Po jehličnanech zbyly pouze pařezy.
Po jehličnanech zbyly pouze pařezy.
Po jehličnanech zbyly pouze pařezy.

Jak už od nás víte, v parku za bránou došlo k odstranění dřevin. Z původních zde zbyl pouze jeden červenolistý javor. Jak to bude s prostranstvím dále? Na místo plánují vysadit dva menší platany a spoustu jarních cibulovin. Vrátí se čtyři lavičky a koše.


Napoví nám dokument Dočasná regenerace Šebestiánova náměstí vypracovaný Ing. Martinou Drápalovou z oddělení investorské činnosti města Velké Meziříčí pro Radu města 21.9.2022. Nutno podoktnout, že Komise pro životní prostředí po jeho projednání 19.9.2022 dospěla k závěru, že by byla nutná komplexní úprava prostranství před hradbami a prostoru před řeznictvím Malec. Ale vzhledem k naléhavosti úpravy nepředstavoval její návrh zásadní omezení pro jakékoliv další rozšíření zájmového území.

 

NÁHRADNÍ VÝSADBY

Na ploše bude provedena výsadba 2 ks stromů (platanů) a mechanizovaná výsadba 43,2 m2 cibulovin. Tyto výsadby byly definovány jako nezbytné k náhradě ekosystémových služeb na ploše.

 

Výsadba stromů byla definována citlivě k zachované památce, na kterou navazuje. Platan, který nahradí Pinus mugo, doprovází návštěvníka při průchodu po navazujícím chodníku. Úzká koruna zvoleného kultivaru zároveň nezastíní památkový objekt za ním, pouze ho při pohledu na baštu z hlavní komunikace orámuje. Další platan bude vysazen u obvodového chodníku nedaleko východu z dolní brány. Úzká koruna opět poskytne rám historickému objektu za ním, zároveň se jedná o strom s konečnou výškou kolem 15 m, takže bez problémů poskytne náhradu ekosystémových služeb za vykácené jedince. Do budoucna by bylo vhodné počítat s navrácením sochy sv. Šebestiána do této lokality. Jeho původní umístění dle historických fotografií bylo asi téměř ve středu oblouku, po kterém vede chodník pro pěší na cca trojúhelníkové travnaté ploše, která by dnes zhruba navázala na stávající přechod. U sochy sv. Šebestiána byly vysazeny dva stromy s korunou pěstovanou hlavovým řezem. Zbytek plochy byl zastavěn. V 50. letech minulého století zde vznikla nová parková úprava po zbourání staveb, navazujících na hradby. V případě, že by se projektant při celkové regeneraci plochy rozhodl tento stav, tedy prostor kolem sochy sv. Šebestiána, obnovit, nové výsadby stromů nejsou v kolizi s tímto záměrem. Pro výsadbu stromů budou použity jednotné velikosti výpěstků, tj. alejové stromy, 3x přesazované s balem. Druhové určení je dané osazovacím plánem. Postup výsadeb je platný dle výkazu výměr a daný výše zmíněnými normami. Výsadby respektují ochranná pásma sítí technické vybavenosti. Před zahájením výsadeb je nutné nechat sítě vytyčit.


Při provádění mechanizovaného sázení cibulovin je třeba dbát zvýšené opatrnosti při průjezdu v blízkosti na stanovišti ponechaného červenolistého javoru a je třeba vyloučit pohyb s mechanizací přímo v prostorech kořenového systému jedince. Další ochranu jedince definuje orgán ochrany přírody a krajiny, projektem je doporučeno dodržet ČSN DIN 18 920 Ochrana stromů, porostů a ploch pro vegetaci při stavebních činnostech.


Výsadby cibulí byly definovány pro svou dočasnost a hlavně také pro potřebu dopinit plochu prvkem, který z ekosystémových služeb hlavně podporuje biodiverzitu a zasakování vody. Pro návštěvníka plochy bude znamenat příjemný prožitek z květů velice brzy po zimě, kdy ještě většina z ostatních rostlin v městském prostředí do fáze vegetace vůbec nenastupuje. Pro výsadbu cibulí byl definován tvar vinovky. Jednak výsadby není možné provést v prostoru mezi červenolistým javorem a cestou pro pěší s živičným povrchem, kvůli kořenovému systému javoru. Dále zatím zůstane v nezměněném stavu cestní síť. Obrubníky stávající sítě nejsou usazeny v ideální rovině, výsadba cibulovin v rovné lince by na tuto skutečnost nepřiměřeně poukazovala. Pro výsadby bude zvolena některá ze směsí cibulovin velmi časně kvetoucích (doporučuji např. od firmy Verver Export směs Terschelling), z toho důvodu, že nejpozději na počátku května jsou cibuloviny již po odkvětu, nadzemní část se zatáhne (projevuje se zežloutnutím listů) a teprve v této fázi je možné celý prostor pokosit.

 

Mobiliář

Na plochy budou zpět vráceny 4 ks nových laviček s opěrkou, doporučuji i s područkou a 4 nové kusy odpadkových košů. Provedení mobiliáře ocelový nosný systém lavice s povrchovou úpravou pozinkováním s komaxitem RAL 7016. Odpadkové koše ocelové tělo s dřevěnými prvky, povrch ocelového těla bude pozinkován, opatřen vrchní vrstvou komaxitu RAL 7016. Dřevo doporučuji modřín s povrchovou úpravou bezbarvým venkovním olejem.

 

 

Proměna náměstí svatého Šebestiána - Velké Meziříčí - 8. 12. 2022


Autor: připravila redakce NovinyVM.cz

Publikoval: -kas-

Fotogalerie

001.jpg  002.jpg  003.jpg  004.jpg  005.jpg  006.jpg  007.jpg  008.jpg  009.jpg  

Čtěte také

25. 9. 2022 - Koroner zasahoval pod dálničním mostem

V neděli 25. 9. 2022 došlo před 18 hodinou pod dálničním mostem ve Velkém Meziříčí k tragické události. Na místě události zasahovat i koroner.

3. 10. 2022 - Jedenáct borců se utkalo o titul nejtvrdšího hasiče

V neděli 2. října dopoledne se na hřišti u hasičky uskutečnil první ročník soutěže TFA (Toughest Firefighter Alive), tedy nejtvrdší hasič přežije.

13. 12. 2022 - Místostarosta města informuje o aktuálním dění ve městě

Místostarosta města Martin Kaman informuje o kulturních a investičních akcích. Ve videu se dozvíte, kam můžete zavítat během adventního období nebo například o postupu při vybírání pokut od cizinců na dálnici D1...

25. 11. 2022 - Nový silniční radar v Křižanově plní svůj účel na 99 procent, dozvěděli se starostové

Ve čtvrtek 24. listopadu se konalo v Jupiter clubu setkání starostů sdružených v Mikroregionu Velkomeziříčsko Bítešsko.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Jelínkova vila: Hledáme číšníka/servírku
TOPlist