Hotelová škola Světlá a SOŠŘ Velké Meziříčí
Dnes je 2. února 2023, svátek má Nela, zítra Blažej.
  • Do poslední vteřiny napínavé utkání. Hokejisté HHK doma vydřeli výhru nad Vyškovem 4:3. Marcel Juráň vstřelil čtvrtý  rozhodující gól v závěrečné třetině.
  • Odpoledne otevřených dveří nechalo nahlédnout do všech zákoutí gymnázia. Třeba i na chemické pokusy studentů.
  • Ceny nafty a benzínu jsou na všech čerpacích stanicích totožné.
  • Na silnicích s maximální opatrností.
  • Zvrat v posledním okamžiku. Sobotní zápas hokejistů HHK s Kopřivnicí se během pár okamžiků změnil od vedení na prohru gólem 8 sekund před koncem třetí třetiny.

Nejoblíbenejší alejí na Vysočině je Lipka v Telči, meziříčská dubová alej v zámeckém parku je druhá

ŽIVOTNÍ STYL - PŘÍRODA - 17. 1. 2023 - komentářů 0

Vítězná alej Lipky v Telči.
Vítězná alej Lipky v Telči.
foto: Věra Mikešová.

Spolek Arnika vyhlašuje anketu Alej roku již 12. rokem. Do letošního ročníku ankety Alej roku nominovali lidé 93 alejí a stromořadí ze všech 14 krajů v České republice.


V kraji Vysočina lidé přihlásili 5 alejí. Titul Alej roku 2022 kraje Vysočina vyhrává památná alej Lipky v Telči z 18. století měřící skoro 1400 metrů. Celkově se umístila na 5. místě.

 

Památné stromořadí pocházející z 18.století a tvoří ho téměř 400 stromů. Alej je dlouhá 1400m a přestože se nachází na okraji města, rozhodně nestojí stranou. Naopak. Je vyhledávaným cílem nedělních procházek a vstupní branou pro aktivní trávení volného času,” píše Věra Mikešová, autorka nominace. Fotku na vyžádání zašleme.

 

Celorepublikovou vítězku vyhlásí herečka Petra Vojtková, která je i patronkou ankety. Podívejte se na video: Herečka Petra Vojtková vyhlašuje vítěze Alej roku 2022

 

Výhercům gratuluje herečka a patronka ankety Alej roku Petra Vojtková.

 

 

A která alej za rok 2022 se stala tou nejoblíbenější? Na prvním místě se umístil Moravskoslezský kraj s Lipovou aleji na Uhlířském vrchu s počtem hlasů 1041. Gratuluji všem regionálním vítězům. Gratuluji všem hlavním vítězům. Mějte se krásně a těším se už teď na další ročník.”

 

Chtěla bych za celý tým Alej roku i za všechny patrony poděkovat letošnímu ročníku. Chtěla bych poděkovat všem, kteří jste hlasovali, bylo vás 7391, což je úplně nádherné číslo. A chtěla bych poděkovat především všem, kteří poslali svoje nádherné fotografie do naší ankety, protože naše fotosoutěž se koná každý rok a je čím dál oblíbenější,“ děkuje Petra Vojtková, herečka a patronka ankety Alej roku.

 

Vítězkou za celou Českou republiku, tedy nejoblíbenější alejí za rok 2022, s 1041 hlasy se stává Lipová alej na Uhlířském vrchu v Bruntále. Titul se vrací po 8 letech do Moravskoslezského kraje. Kompletní výsledky ankety v roce 2022 k nahlédnutí na webu alejroku.cz.

 

NOMINOVANÉ ALEJE/STROMOŘADÍ V KRAJI VYSOČINA V ROCE 2022

 

 

Pořadí v kraji

Název aleje/stromořadí

Počet hlasů

1.

Alej Lipky v Telči 5. MÍSTO*

350

2.

Dubová alej v zámeckém parku Velké Meziříčí

128

3.

Lipová alej ke kapli sv. Jana Nepomuckého

102

4.

Kališťská alej

46

5.

Alej k Mirošovu

19

 

*Celkové umístění v anketě

 

Velké gratulace k získání titulu nejoblíbenější Alej roku 2022 posílám do Bruntálu, nominujícím vítězné Aleje na Uhlířském vrchu. Pokud vím, je to první alej v soutěži, která vévodí sopce. V průběhu celé soutěže jsem sledovala, jak bruntálští nadšeně sbírali hlasy a teď je vidět, že jejich zanícení stálo za to! Už od začátku si vytvořili velký náskok před ostatními soutěžícími. Přesto poslední hlas přišel v 11 hodin 59 minut 27 vteřin. Také gratuluji nominujícím Aleje Lipky v Telči za vítězství v kraji. Už se těším na Alejovou slavnost, která proběhne ve vítězné Aleji na Uhlířském vrchu. Bude to velké a všechny srdečně zvu. Děkuji všem za čas, který jste anketě, a tedy stromům věnovali. Moc si toho vážím. Pomáháte Arnice šířit povědomí o významů stromů a alejí v krajině,“ říká koordinátorka ankety Denisa Hronová.

 

Anketa Alej roku vyhlášením vítězů nekončí. Patroni ankety ještě vyberou 3 nejkrásnější fotografie, které vyhlásíme ve čtvrtek 26.1. Na jaře nás čeká Alejová slavnost.

 

Autor, který nominoval absolutní vítězku, obdrží jako hlavní cenu let balónem od HaBalon a světelný obraz od rodinné firmy Li-Go. Nominující 14 regionálních vítězek obdrží poukazy od FotoŠkoda nebo vstupenky do filmového Muzea Karla Zemana v Praze, poukaz na zmrzlinu od Crème de la Crème, čaje Sonnetor a mnoho dalších cen. Děkujeme všem našim sponzorům.

 

Cílem ankety je přitáhnout pozornost veřejnosti k alejím, které patří ke zdravé a fungující krajině. Vzrostlé stromy přinášejí užitek přírodě i lidem. Nám pomáhají, např. tím, že omezují hluk ze silnice, nebo omezují odnos zeminy z polí, také pomáhají řidičům v orientaci při snížené viditelnosti. Ochranou stromů podporujeme přírodní rozmanitost, tedy i živočichy, kteří ve stromech žijí. Zapojením do ankety nám pomáháte šířit povědomí o významu alejí a stromořadí v krajině. Hledejte s námi nejkrásnější vznosná stromořadí, upozorněte na ty, kterým hrozí zánik, a představte nám mladé aleje, které jste sami nebo společně vysadili, a o které budete pečovat i v příštích letech.

 

Krajina bez alejí je jako obraz bez rámu.


Autor: Kamil Repeš, Arnika

Publikoval: -kas-

Čtěte také

6. 1. 2023 - Začíná Ptačí hodinka! Celé Česko bude sčítat ptáky na krmítkách

Zítra začíná pátý ročník Ptačí hodinky, programu občanské vědy České společnosti ornitologické (ČSO).

7. 9. 2022 - Lepové pásy proti hmyzu hubí ptáky i vzácné netopýry

Blíží se začátek podzimu a s ním vhodné období na instalaci tzv. lepových pásů, které mají zachytit hmyz žijící na okrasných a ovocných stromech. Oboustranná lepicí páska se však často stává osudná...

27. 10. 2022 - V neděli 30. října se mění čas na zimní

O hodinu déle si přispíme od neděle 30. října, kdy se mění letní čas na zimní.

5. 1. 2023 - Hlasování o nejoblíbenější Alej roku 2022 končí ve středu 11. ledna

Anketu Alej roku pořádá spolek Arnika již 12. rokem a zapojuje se do ní široká veřejnost.


Komentáře ke článku


Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist