Dnes je 16. září 2021, svátek má Ludmila, zítra Naděžda.
  • V Radnické ulici dochází k opravě kanalizace.
  • Čerpací stanice Benzina ve Velkém Meziříčí prochází kompletní rekonstrukcí až do 12. října.
  • Další část mostu na Třebíčské byla dnes zalita betonem.
  • Strom na Nádražní byl zbaven suchých větví.
  • Strážníci čistí kamery dohledového systému.

Bojové umění – 4.díl : Muay Boran – SIAMSKÁ DESTRUKCE

SERIÁLY - BOJOVÉ UMĚNÍ - 15. 4. 2011 - komentářů 0
Tento nesmírně tvrdý a efektivní styl je předchůdce mnohem „civilizovanějšího“ Muay Thai (Thajský box). Už slovo Boran znamená starobylý, vznik tohoto stylu je prý před několika tisíci lety, což by mu dávalo titul, nestaršího bojového umění. Problém je, že to není nikde zdokumentované a tvrdí to převážně občané Siamského poloostrova. Nicméně fakt je, že na některých stavbách v Kambodži jsou vyryti bojovníci, ve stylu Muay Boran, a tyto stavby jsou ze začátku prvního tisiciletí.


Muay Boran vznikl jako systém sebeobrany proti barmským nájezdníkům. Toto dávné bojové umění, obsahuje spoustu technik z různých národních stylů z rozličných oblastí Siamu. Hlavním úkolem tohoto umění je rozvoj návyků pro boj s ozbrojeným protivníkem. Bojovníci Muay Boran mohli pokračovat v boji i když přišli o zbraň. Staří thajští vojáci, praktikující toto umění byli buddhisty. Proto byla důležitou součástí jejich tréninků meditace a příprava k duchovnímu ceremoniálnímu rituálu nazývanému RAM. Tento rituál znamenal vyšší formu koncentrace rozumu a takto vyjadřoval úctu k bohům a duchům předků všech vojáků. Mimo využití Muay Boran ve válkách, tento systém existoval jako metodika silové přípravy a jako soutěžní druh bojových umění.

 

Co se týká „soutěžení „ byla to spíše jatka, protože během éry Ayuthaya, přišlo zavedení Muay Kaad Chuek (bandáže na rukou). Přibližně 20m  provazu z nerafinovaného konopí, ponořeného do vody, aby pěkně ztvrdlo, udělá z pěsti kladivo. Někteří pořadatelé šli ještě dále, že bojovníci nořili ruce do lepidla a broušeného skla. Takový zápas byl jistě krásná soutěž ! Z tohoto nám zůstala fajnová slavnost, konající se k Thajskému Novému roku (12.-14. duben slavnosti). Je pravda, že už domorodci ubrali, nepoužívají žádné „ ochranné bandáže“, mlátí se natvrdo. Pravidla jsou jednoduchá, nesmí se bojovat na zemi, nejsou přestávky, prohrává se pouze na k.o.. , pokud oba zůstanou stát do časového limitu (příjemných 30minut), je remíza. Nutno podotknout, že remíza, je velmi ojedinělé rozhodnutí. Tato tradice se udržuje v blízkosti hranic s Laosem NE, na thajské straně řeky Mekong. Viz. video 

 

 

 

Počátkem dvacátých let minulého století thajská vláda zakázala (mimo zmiňovaných domorodců) mnoho technik a tradic Muay Boran. Tato nová omezující pravidla zápasů Muay Thai byly zavedena proto, aby se ochránilo zdraví bojovníků během sportovních utkání. Od této doby se začal rodit sportovní Muay Thai. Začalo se zápasit v boxerských rukavicích. Tento soutěžní druh bojového umění se postupně stal národním thajským sportem. Od těch dob, kdy se zrodil sportovní Muay Thai, se na některé staré styly zapomnělo. Dnes žijí jen díky pár mistrům tradičního Muay Boran, kteří ho vyučují. V současnosti fanoušci a milovníci Muay Thai v Thajsku přijímají aktivní kroky na záchranu tradic Muay Boran, tak se možná rozšíří i do světa.

 

Podstatou stylu Muay Boran, je co nejrychlejší likvidace protivníka, v tomto stylu nejsou žádné páky, ani boj na zemi. Pro to je jednoduché pravidlo, kdo je na zemi, je mrtvý. Pouze velmi tvrdé údery a kopy, používají se i různé strhy jak protivníka dostat na zem a tam ho prostě ukopat.

 

To, že tento styl, přežil takovou dobu a civilní stránka stylu je Muay Thai. Svědčí o nesmírné efektivitě,tento styl si určitě zaslouží veliký respekt.

 

Videa:

 

 

 

 

 

 


Autor: František Mejzlík

Publikoval: -kas-

Čtěte takéKomentáře ke článku

Prozatím nebyl vložen žádný komentář.

Diskuse uzavřena.

Facebook Twitter INSTAGRAM Youtube
Nejnovější Nejdiskutovanější Nejčtenější

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Prodávejte on-line na kvalitním a responzivním e-shopu.

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

VEZEKO: Hledáme zaměstnance...
TOPlist