SVĚTLÁ: Praktické maturitní i učební obory
Dnes je 4. prosince 2023, svátek má Barbora, zítra Jitka.
  • Společným odpočítávám na náměstí jsme rozsvítili letošní vánoční strom a celou světelnou výzdobu. Video již nyní na našem Facebooku.
  • Krásný hudební zážitek mají za sebou ti, kteří navštívili v adventní neděli koncert kontrabasového orchestru v kostele.
  • Na Karlově náměstí v Třebíči bude jako hlavní atrakce adventu velké ruské kolo.
  • Děti v kostele potěšil svou návštěvou svatý Mikuláš. Děti pozdravil, požehnal jim a rozdal dárky v podobě perníčků. Ty mu na oplátku zazpívaly a společně se pomodlily.
  • Pódium na náměstí připraveno.
  • Letošní taneční zakončil sobotní barevný ples.

Školní zralost aneb co by měl umět a zvládat předškolák

- - 14. 2. 2023 - komentářů  0
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Milí rodiče, máte doma předškoláka? Možná tedy právě zvažujete, zda je Vaše dítě pro vstup do první třídy skutečně dobře připravené.


Školní zralost totiž není jen o věku, a ne každé dítě, které dovrší 6 let, odpovídá takovému stupni vývoje, jež mu umožní se bez významnějších obtíží účastnit výchovně-vzdělávacího procesu, adaptovat se na nové podmínky, učit se číst, psát, počítat. Nástup do školy je přitom důležitým mezníkem. Škola významně ovlivní další směřování dítěte, jeho prožívání i sebehodnocení. Vážné potíže hned ze začátku školní docházky mohou vést k pocitům selhání a celkovému negativnímu nastavení dítěte. Správné načasování je proto klíčové.

 

Diagnostika školní připravenosti probíhá většinou v posledním ročníku mateřské školy. Často již sami pedagogové v MŠ rodiče upozorní na případné pochybnosti o připravenosti dítěte na první třídu, a v takovém případě doporučí návštěvu poradenského zařízení (pedagogicko-psychologická poradna, případně speciálně pedagogické centrum u dětí se zdravotním postižením). Do poradenského zařízení může dítě odeslat také jeho pediatr. V neposlední řadě se rodiče mohou objednat sami na základě vlastního uvážení.

 

Při posuzování způsobilosti dítěte pro zahájení školní docházky si musíme všímat celé řady aspektů, kterými jsou:

  • odpovídající úroveň zralosti osobnosti v oblasti emocionální a sociální
  • odpovídající úroveň kognitivních funkcí a motoriky
  • odpovídající úroveň duševní práceschopnosti (motivace, soustředění, vůle)
  • odpovídající tělesný vývoj a zdravotní stav

 

Co všechno by měl dobře připravený předškolák zvládat v rámci jednotlivých oblastí?

Emocionální a sociální zralost - dítě se bezproblémově odloučí od rodičů, dokáže pracovat samostatně bez jejich přítomnosti, začlenit se do kolektivu vrstevníků, navazovat komunikaci. Respektuje autority, má osvojeny základy slušného chování, dodržuje pravidla. Zvládne ustát i neúspěch, dokáže vyjádřit svůj názor.

Fyzická zralost a sebeobsluha - dítě je přiměřeně obratné a zdatné, je samostatné v sebeobsluze, samo se obleče a obuje, zvládne základní osobní hygienu, umí si udržovat ve svých věcech pořádek.

Řečové a komunikační dovednosti - dítě nemá problém vyslovovat správně všechny hlásky, hovoří ve větách, dovede vyprávět příběh a popsat situaci. Má přiměřenou slovní zásobu a většině běžných slov a výrazů rozumí.

Pozornost a práceschopnost - dítě zvládne udržet pozornost po cca 10-15 minut, soustředí se i na činnosti, které jsou pro něj aktuálně nezajímavé, úkol dokončí. Dokáže již pracovat kratší dobu samostatně, bez individuální pomoci dospělého.

Jemná motorika a grafomotorika - dítě správně drží tužku, zvládne s ní obkreslovat, vybarvovat a vést její stopu. Dále by měl předškolák umět stříhat nůžkami a lepit věci k sobě.

Zrakové vnímání - dítě rozezná barvy, zrakem odliší nestejné obrázky (dle velikosti, tvaru, případně natočení v prostoru), vyhledá dvojici stejných obrázků, najde rozdíly, zvládne hrát pexeso.

Sluchové rozlišování - dítě dokáže vytleskat slovo na slabiky, správně určí první písmeno ve slově, případně i poslední u jednodušších slov. Rozpozná rozdíly mezi hláskami ve slovech, vyhledá a vytvoří rým. Je schopno si zapamatovat řadu slov, krátkou básničku, doplnit vyprávěnou pohádku.

Rozumové předpoklady - jde zejména o vědomosti, znalosti, intelektové schopnosti. Dítě umí tvořit protiklady, kategorizovat. Chápe posloupnost dnů, rozumí základním časovým pojmům, orientuje se v prostoru a na vlastním těle. Má osvojeny základní předmatematické představy (posoudí množství, velikost, pořadí, odpočítá předměty do pěti až deseti).

 

Za Speciálně pedagogické centrum při ZŠ a SŠ Březejc, U Tržiště 2191/3, Velké Meziříčí

Mgr. Jitka Budínová a Mgr. Michaela Navrátilová, psycholožky


Autor: Mgr. Jitka Budínová a Mgr. Michaela Navrátilová, psycholožky

Publikoval: -kas-

Čtěte také

22. 4. 2023 - Grafomotorika - vrchol ledovce

Grafomotorika - vrchol ledovce
Ve Speciálně pedagogickém centru (dále SPC) se našim dětským klientům věnujeme, mimo jiné, také formou speciálně pedagogických intervencí.

13. 10. 2023 - Kam na střední? Volbu usnadní veletrhy škol

Kam na střední? Volbu usnadní veletrhy škol
Žáci devátých ročníků před sebou mají nejen poslední rok na základní škole, ale především rozhodování, na kterou střední školu se vydají.

3. 8. 2023 - Elektrokoloběžky v Čechách - které frčí nejvíc, jak vybrat tu pravou a na kterou potřebujete řidičák

Elektrokoloběžky v Čechách - které frčí nejvíc, jak vybrat tu pravou a na kterou potřebujete řidičák
Součástí rozvoje elektromobility je i rostoucí zájem o elektrokoloběžky. První modely byly vyvinuty již v 90. letech minulého století, ale tehdy o jejich pořízení téměř nikdo neuvažoval. „Díky posunu technologií se pro...


Komentáře ke článku


NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Vše pro ONLINE: webhosting - e-mail hosting - e-shopy - fakturační systém - SEO.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

ShopAC - SLEVY NA PRODEJNĚ!
TOPlist