CAFÉ GUSTO - BRZY OTEVÍRÁME!
Dnes je 21. dubna 2024, svátek má Alexandra, zítra Evžénie.
  • O mimořádné odměny pana starosty a místostarosty ve Velkém Meziříčí se zajímala také celostátní televize NOVA. Reportáž byla odvysílaná v pořadu Televizní noviny 21. 4. 2024 cca v čase 20:07.
  • Letní zahrádky restaurací se vrací. První roste před Jupiter clubem.
  • Část cesty Balinským údolím je nově vysypána štěrkovou drtí.
  • Dobrovolní hasiči v sobotu staví na Fajťáku hranici na pálení čarodějnic.
  • Stavba chodníku k dálnici pokračuje.
  • Vůbec první výstava v sýpce za Dózou. Ve dvou patrech vystavují své díla žáci výtvarného oboru ZUŠ.

Kde nakupovat plyn v láhvích? Levnější je přímý závoz, oblibu získává unikátní LPG e-shop

- - 21. 2. 2023 - komentářů  0
PB láhve
PB láhve
foto: Lukáš Pololáník

Tlakové láhve se zkapalněným propanem (LPG) představují zejména v současné energetické krizi například pro podnikatele v gastronomii ekonomicky zajímavou alternativu elektřiny.


Někteří živnostníci však stále zbytečně tratí čas i peníze nákupem plynu z klecí kupříkladu na čerpacích stanicích, kde může být LPG klidně o pětinu dražší. Dodavatelé přitom poskytují pravidelným odběratelům závoz LPG láhví až ke dveřím. U firem i domácností roste zájem o online nákup propanu s expresním doručením. Jen za leden se takto prodalo víc plynu než za loňský rok.

 

Propan-butan a dnes stále častěji čistý propan v tlakových láhvích využívají domácnosti, chataři, řemeslníci i kutilové nebo majitelé karavanů. Má význam zejména díky své nezávislosti na distribučních sítích, a proto se s LPG láhvemi setkáváme i při stavebních pracích nebo opravách silnic, ale i v gastronomii, a to zejména u provozoven, kde nebyla dostupná přípojka zemního plynu, u mobilních stánků s občerstvením a podobně.

 

Už před energetickou krizí zde LPG konkurovalo elektřině nejen užitnými vlastnostmi, ale i cenou. Díky nezávislosti na Rusku, a tím cenové stabilitě přitom LPG v posledním roce nezdražovalo tolik jako ostatní zdroje energie, proto je pro mnoho podnikatelů v gastronomii ještě více ekonomicky atraktivním zdrojem energie a zájem tak roste.

 

„V posledních letech jsme zaznamenali stovky nových zákazníků z řad pražíren kávy či občerstvení s kebabem. Propan totiž vyniká svou výhřevností, a proto se uplatňuje tam, kde je potřeba větší množství energie. Typickými provozy jsou tak dále například sklárny, sušičky obilí nebo pivovary,“ popisuje Jiří Karlík, odborník na LPG a generální ředitel společnosti Primagas. A dodává, že v gastro segmentu se stále častěji využívají LPG láhve v mobilních plynových topidlech, která zajišťují provoz restauračních zahrádek i v chladných měsících. Pro zpříjemnění atmosféry si pak získávají oblibu například různá venkovní ohniště spalující rovněž zkapalněný plyn.

 

Pravidelný závoz až ke dveřím

 

Menší firemní provozy stejně jako domácnosti nejčastěji využívají běžné 10kilogramové, případně větší 33kilogramové láhve. Novým trendem jsou láhve 5kilogramové, se kterými se dobře manipuluje a které se bez problémů vejdou například do plynových grilů. Přitom při plném výkonu při vaření vystačí jejich menší objem asi na 8 hodin. Hlavně 10kilogramové láhve jsou k dostání ve většině hobbymarketů či na benzinových pumpách. Při pravidelném odběru však dává největší ekonomický smysl nastavit si závoz přímo dodavatelem.

 

„Mnoho drobných podnikatelů stále řeší zásobování provozovny tím, že objíždějí lokální prodejce, typicky benzinky s klecí na tlakové láhve. Přitom závoz láhví přímo od dodavatele je levnější a výrazně pohodlnější. V případě vyšších odběrů ušetří zákazník až 20 procent ceny oproti nákupu v prodejní síti, šetří samozřejmě čas a vyhne se možným potížím s výměnou prázdné láhve,“ říká Jiří Karlík s tím, že to neplatí jen pro firmy. Závoz spojený s výměnou prázdných láhví za plné může využívat jakýkoliv pravidelný odběratel. Příkladem je zákazník, který využívá tlakové láhve pro vytápění objektu, jako je chatka či mobilheim. Jediným omezením je minimální odběr dvou láhví měsíčně, což lze uskutečňovat i sezónně.

 

Doručení do 3 hodin od objednávky

 

Zatím zcela unikátní novinkou je v Česku expresní doručení LPG láhve ve stejný den. Na takzvané same day delivery už si zákazníci zvykli zejména u objednávek jídla či květin. Od loňského podzimu nicméně spustil Primagas ve spolupráci s kurýrní společností DoDo jako první v tuzemsku online službu umožňující rychlé doručení nejběžnějších typů LPG láhví plněných převážně čistým propanem. Možné je nejen zapůjčení láhví oproti vratné záloze, ale i jejich zakoupení v případě láhví o objemu 5 kg. Kurýr samozřejmě při dalších nákupech převezme od zákazníka prázdné obaly.

 

Zákazník, ať už jde o firmu, nebo běžného spotřebitele, nemusí mít pro odběr plynu žádnou smlouvu. Objednané plynové láhve jsou doručeny ve stejný den, popřípadě expresně, a to do 3 hodin od zaplacení objednávky. „Zatím registrujeme srovnatelný zájem ze strany domácností i firem, který prudce roste. Letos v lednu jsme vyřídili stejně objednávek jako za loňský rok, kdy byl e-shop Primagas Express v provozu poslední dva měsíce roku,“ popisuje Jiří Karlík a dodává, že firmy oceňují možnost velmi rychle vykrýt nečekaný nedostatek, díky čemuž nejsou odkázány čekat na pravidelný závoz, případně nemusejí narychlo objíždět prodejce v okolí. Nehraje přitom roli, kdo je stávajícím dodavatelem LPG. Kurýr od zákazníka přijme k výměně jakékoliv láhve daného typu, pokud nejsou poškozené.

 

Pilotní projekt nyní běží na území Prahy. Konkrétně lze plynové láhve doručit na všechny adresy s PSČ začínajícím 1. Ve spolupráci s DoDo již společnost Primagas připravuje rozšíření služby v další fázi do Brna, a to ještě v tomto roce.


Autor: Lukáš Pololáník

Publikoval: -kas-

Čtěte také

8. 3. 2024 - Jste senior a nevíte si rady s tabletem či chytrým telefonem? Mámě bezplatný seminář pro vás

Jste senior a nevíte si rady s tabletem či chytrým telefonem? Mámě bezplatný seminář pro vás
V úterý 23. dubna se v budově DPS Zdenky Vorlové uskuteční bezplatný seminář Jak na chytrý telefon a tablet.

13. 10. 2023 - Kam na střední? Volbu usnadní veletrhy škol

Kam na střední? Volbu usnadní veletrhy škol
Žáci devátých ročníků před sebou mají nejen poslední rok na základní škole, ale především rozhodování, na kterou střední školu se vydají.


Komentáře ke článku


NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email [email protected].
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Vše pro ONLINE: webhosting - e-mail hosting - e-shopy - fakturační systém - SEO.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist