SVĚTLÁ: Praktické maturitní i učební obory
Dnes je 4. prosince 2023, svátek má Barbora, zítra Jitka.
  • Společným odpočítávám na náměstí jsme rozsvítili letošní vánoční strom a celou světelnou výzdobu. Video již nyní na našem Facebooku.
  • Krásný hudební zážitek mají za sebou ti, kteří navštívili v adventní neděli koncert kontrabasového orchestru v kostele.
  • Na Karlově náměstí v Třebíči bude jako hlavní atrakce adventu velké ruské kolo.
  • Děti v kostele potěšil svou návštěvou svatý Mikuláš. Děti pozdravil, požehnal jim a rozdal dárky v podobě perníčků. Ty mu na oplátku zazpívaly a společně se pomodlily.
  • Pódium na náměstí připraveno.
  • Letošní taneční zakončil sobotní barevný ples.

Logopedie - vývojová dysfázie

- - 6. 3. 2023 - komentářů  0

Nemluví Vaše dítě správně? Má chybný větný slovosled a neskloňuje podle pravidel? Je mu hůře rozumět? Má obtíže s verbálním vyjadřováním? Mohou to být obtíže spojené s neurovývojovou poruchou jazyka - vývojovou dysfázií.


Co je to vývojová dysfázie?

 

Specificky narušený vývoj řeči. Vzniká jako následek drobného organického poškození mozku v raných fázích vývoje, bývá i dědičná.

 

Jaké jsou typické znaky vývojové dysfázie?

 

Nejvýraznějším znakem je opožděný vývoj řeči - dítě zpravidla ještě ve třech letech při nástupu do MŠ komunikuje převážně neverbálně (ukazováním, gesty), případně ve zvucích a onomatopoiích (místo pes řekne haf…), má nízkou slovní zásobu. Řeč dítěte je velmi obtížně srozumitelná.

 

Starší dítě se nevyjadřuje gramaticky správně - má obtíže v časování a skloňování slov, nepoužívá předložky, ve větách vynechává slovesa (např. váza je stůl, máma hlad, pes kost…). Také slovosled vět bývá krkolomný (Na výlet pojedeš.) Děti některá slova komolí, zaměňují hlásky, delší slova zkracují. Často se nerady učí básničky a písničky, nedokáží převyprávět pohádku nebo příběh. Déle jim trvá, než si vybaví výstižný výraz pro určitou situaci, nebo si jej nevybaví vůbec.

 

K upřesnění diagnózy této poruchy je důležité provést psychologické vyšetření. Psychologové při vyšetření vždy odhalí výrazný rozdíl mezi neverbálními a verbálními schopnostmi dítěte. Neverbální schopnosti a úsudek dítěte bývá průměrný až nadprůměrný a verbální oblast výrazně podprůměrná. Mezi další znaky vývojové dysfázie patří i nezralost oblastí, které zdánlivě s řečí nesouvisí. Děti mají problémy v hrubé motorice (dítě bývá neobratné, pohyby jsou nepřesné a nekoordinované) a jemné motorice (motorika mluvidel,  ruky - kreslení, skládání, sestavování stavebnic). Narušeno bývá sluchové a zrakové vnímání, pravolevá orientace a krátkodobá sluchová paměť.

 

Vývojová dysfázie postihuje nejen expresivní složku jazyka, ale někdy také receptivní (je narušeno porozumění řeči).  Při této receptivní poruše děti nerozumí verbálním pokynům, neví, co po nich chceme, a pak se mohou jevit jako zlobivé, neposlušné.

 

Kdy navštívit logopeda?

 

Pokud Vaše dítě ve třech letech nemluví, jak by na svůj věk mělo, nebo je starší a má některé z výše uvedených příznaků, pak neváhejte a logopeda navštivte co nejdříve.

 

Včasným zachycením poruchy řeči a intenzivní terapií oslabených oblastí lze vývojovou dysfázii buď zcela eliminovat, nebo alespoň kompenzovat tak, aby se dítě mohlo dobře vzdělávat a neodlišovat se od svých vrstevníků. Jen systematickou prací s dítětem a jeho všestrannou podporou lze dosáhnout zlepšení.

 

Jaká je péče ze strany Speciálně pedagogického centra?

 

Dětem a žákům s vývojovou dysfázií nastavujeme do mateřské nebo základní školy podpůrná opatření. Na základě Doporučení školského poradenského zařízení přizpůsobují pedagogové svoji výchovnou a vzdělávací činnost individuálním potřebám dítěte nebo žáka, pracují dle doporučených metod a forem a výsledky jeho snahy hodnotí s ohledem na poruchu. Ve školním věku se mohou připojit potíže se čtenou a psanou formou jazyka - poruchy učení.

 

Každé dítě s vývojovou dysfázií má jiné symptomy a projevy a ke každému přistupujeme individuálně!

 

Za Speciálně pedagogické centrum při ZŠ a SŠ Březejc, U Tržiště 2191/3, Velké Meziříčí
Mgr. Radka Matušíková, Mgr. Lenka Maňkovská, Mgr. Jitka Hübnerová - logopedky


Autor: Speciálně pedagogické centrum při ZŠ a SŠ Březejc

Publikoval: -kas-

Čtěte také

12. 4. 2023 - DÓZA - středisko volného času Velké Meziříčí pořádalo obvodní kolo SÓLOVÉ RECIRACE

DÓZA - středisko volného času Velké Meziříčí pořádalo obvodní kolo SÓLOVÉ RECIRACE
Obvodní kolo soutěže se uskutečnilo ve 12. 4. 2023 v koncertním sále Jupiter Clubu.

29. 9. 2023 - Děti si hrály a soutěžily

Děti si hrály a soutěžily
Ve sváteční den ve čtvrtek 28. září se na hřišti VÚ na ulici Pod Kaštany uskutečnilo tradiční odpoledne plné her a zábavy.

11. 5. 2023 - Část muzejních expozic prošla obměnou

Část muzejních expozic prošla obměnou
V prostorách muzea byly před začátkem turistické sezony reinstalovány dvě místnosti, ve kterých jsou představeni hned dva významní velkomeziříčští rodáci.

4. 10. 2023 - Novoměstská nemocnice zve na Den otevřených dveří. Zájemci si prohlídnou patologii a dialýzu

Novoměstská nemocnice zve na Den otevřených dveří. Zájemci si prohlídnou patologii a dialýzu
V sobotu 14. října otevřeme pro veřejnost provozy, které jsou jindy nepřístupné. Zájemci si mohou prohlédnout oddělení patologie, centrální sterilizaci i dialýzu. V době od 9 do 13 hodin mohou postupně využít...


Komentáře ke článku


NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Vše pro ONLINE: webhosting - e-mail hosting - e-shopy - fakturační systém - SEO.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

LightSolar: Komplexní služby v oblasti fotovoltaických systémů
TOPlist