Elektroopravna Raus je zde opět pro Vás!
Dnes je 10. června 2023, svátek má Gita, zítra Bruno.
  • Pumptracková dráha prošla drobnou opravou. Aktuálně na ní není možno jezdit.
  • Připomínáme, že v sobotu a neděli bude uzavřena silnice od Třebíčské k obchvatu z důvodu konání hasičských soutěží.
  • Krajské kolo hasičské hry Plamen mládeže dnes na stadionu u 3.ZŠ.
  • Čápi v Tasově mají 3 mláďata. Jak se čápům daří, můžete sledovat v pravém sloupci na portále www.NovinyVM.cz
  • Tento kačer a kačena již neodmyslitelně k náměstí ve Velkém Meziříčí patří.
  • Květnatá louka u Penny rozkvetla.

Grafomotorika - vrchol ledovce

- - 22. 4. 2023 - komentářů  0
ilustrační foto.
ilustrační foto.
foto: archiv SPC
Grafomotorika - vrchol ledovce
Grafomotorika - vrchol ledovce
Grafomotorika - vrchol ledovce

Ve Speciálně pedagogickém centru (dále SPC) se našim dětským klientům věnujeme, mimo jiné, také formou speciálně pedagogických intervencí.


Tato podpora si klade za cíl nejen všestranný rozvoj předškolních dovedností (zrakové a sluchové vnímání, předmatematické představy, prostorová orientace a grafomotorika), ale také intenzivní podporu oblastí, které mohou být výrazněji deficitní vlivem zdravotního postižení (smyslové, tělesné, vady řeči, mentální retardace).

 

V minulých článcích našeho SPC jste se seznámili s nejčastějšími vadami řeči. Proč tedy nyní právě grafomotorika? Vývoj grafomotoriky, jemné motoriky a hrubé motoriky je úzce propojen s vývojem řeči.

 

Co znamená slovo „grafomotorika“?

Jedná se o psychomotorickou činnost, kterou vykonáváme při kreslení a psaní. Její úroveň významně ovlivňuje kresbu a písemný projev dítěte. Ke zvládnutí psaní dítě potřebuje získat řadu schopností, dovedností, zkušeností a návyků. Dovednost psaní je pro představu viditelný vrcholek ledovce. Jak všichni víme, podstatně větší část ledovce se ukrývá pod hladinou. Mezi nedílnou součást rozvoje grafomotoriky patří především přirozený rozvoj oblasti hrubé a jemné motoriky. Člověk se přeci zdokonaluje od velkých pohybů k malým. Pokud má dítě problém s kreslením či psaním, jeho celkové pohybové dovednosti jsou obvykle první oblastí, na kterou je třeba se zaměřit.

 

Pohybem ke správnému psaní, aneb ať žije hrubá motorika

Hrubá motorika vychází z pohybu velkých kloubů, zahrnuje pohyblivost končetin a celého těla. Zdokonaluje se při chůzi, běhu, poskocích, při všech pohybových hrách. Nejrychleji se rozvíjí v prvních dvou letech života, ale nepřestává se zlepšovat a automatizovat až do dospělosti.

 

Dítě předškolního věku ke svému zdárnému vývoji potřebuje denně přirozený pohyb. Vůbec nevadí, není-li vaše dítě zrovna „sportovně nadané“ a pohyb příliš nevyhledává. Zvedněte jej od tabletu a jděte spolu do lesa nebo na hřiště. Vycházku můžete zpestřit chůzí po obrubníku, v rámci běhu např. zkusit slalom, přeskakovat kaluže, kameny, skákat po jedné noze, přes švihadlo, skákat v pytli, skákat panáka, chodit po chůdách…Děti milují také házení všeho a všude…Můžete se strefovat šiškami do stromů, házet klacík pejskovi, v zimě se navzájem koulovat. Fantazii se meze nekladou.

 

Skládám, skládáš, skládáme. Představuje se vám jemná motorika

Jemná motorika je řízena aktivitou drobných svalů, jedná se o postupné zdokonalování jemných pohybů rukou, uchopování a manipulace s drobnými předměty. Rozvoji jemné motoriky napomáhají každodenní činnosti, sebeobsluha, manipulační hry, tvořivé a rukodělné činnosti. Zkoušeli jste s dětmi navlékání korálků, těstovin, rozstříhaných slámek? Nechte dítě např. navléct si ponožky, zapnout suchý zip, knoflík, zavázat tkaničku, hrát si na Popelku přebíráním luštěnin, cvrnkat kuličky, namotávat vlnu … Námětů a činností, jak rozvíjet jemnou motoriku je na webu nespočet. Jde ale především o zapojení těchto činností do přirozeného denního rytmu. Děti všeobecně rády pomáhají v domácnosti, chtějí se cítit užitečné. Zapojujte proto své dítě do všech domácích prací i za cenu, že po něm v kuchyni zůstane větší nepořádek. Mimo jiné, každý předškolák by měl mít na starosti nějaké jednoduché domácí práce, aby si tak nenásilně přivykal na povinnosti ve škole.

 

A zpět ke grafomotorice

Pro stimulaci a rozvoj grafomotoriky dítěte předškolního věku je vhodné zvažovat pohybové cviky na uvolnění ramenního a loketního kloubu, zápěstí a prstů, dále uvolňovací grafomotorické cviky. Až poté by měl následovat nácvik jednotlivých grafických prvků. Ve své praxi se často setkáváme s napětím ruky a zvýšeným přítlakem na psaní náčiní. Vězte, že nejlepší přípravou na psaní ve škole je dobře motivované rytmické čmárání na velké ploše papíru.

 

Za Speciálně pedagogické centrum při ZŠ a SŠ Březejc

Mgr. Klára Dufková a Mgr. Marie Vondráčková  - speciální pedagožky

Publikoval: -kas-

Čtěte také

14. 2. 2023 - Školní zralost aneb co by měl umět a zvládat předškolák

Školní zralost aneb co by měl umět a zvládat předškolák
Milí rodiče, máte doma předškoláka? Možná tedy právě zvažujete, zda je Vaše dítě pro vstup do první třídy skutečně dobře připravené.

7. 11. 2022 - Na 16. listopadu se chystá se webinář "Jak na drahé energie"

Na 16. listopadu se chystá se webinář **2**Jak na drahé energie**2**
Hospodářská komora ČR (HK ČR) připravila na on-line seminář, který pomůže firmám a živnostníkům zorientovat se v přijatých nařízeních vlády a souvisejících opatřeních na podporu podnikatelů a živnostníků.

12. 10. 2022 - Milostivé léto II znovu pomáhá lidem z dluhů

Milostivé léto II znovu pomáhá lidem z dluhů
Opatření tzv. milostivého léta II platné od 1. září 2022 do 30. listopadu 2022 dává mnoha lidem opět mimořádnou příležitost zbavit se exekucí a vymanit se z dluhové pasti vůči veřejným...

17. 1. 2023 - Semináře pro seniory zdarma

Semináře pro seniory zdarma
Je vám 65 a více let? ZDARMA vás naučíme, jak správně ovládat tablet nebo chytrý telefon a jak se bezpečně pohybovat na internetu.


Komentáře ke článku


NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Vše pro ONLINE: webhosting - e-mail hosting - e-shopy - fakturační systém - SEO.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

KMÍNOVÝ FESTIVAL
TOPlist