PRYSMIAN - 30. let
Dnes je 22. května 2024, svátek má Emil, zítra Vladimír.
  • Kašna po zimní pauze opět v provozu.
  • Výdejní box u pošty je již bez části pro Rohlík.cz.
  • Kašna se po zimní pauze napouští.
  • Probíhá demontáž výdejního boxu firmy Rohlík.cz u pošty.
  • Bazény na koupališti zatím ke koupání nelákají.
  • Na pozemku před čistírnou odpadních vod na Františkově se chystá výstavba fotovoltaické elektrárny. Vodohospodářský svazek se tak chystá snižovat provozní náklady.

Záchranné složky cvičily zásah při pádu vojenského vrtulníku

- - 27. 4. 2023 - komentářů  0
Cvičení při simulovaném pádu vrtlníku.
Cvičení při simulovaném pádu vrtlníku.
foto: HZS
Záchranné složky cvičily zásah při pádu vojenského vrtulníku
Záchranné složky cvičily zásah při pádu vojenského vrtulníku
Záchranné složky cvičily zásah při pádu vojenského vrtulníku
Záchranné složky cvičily zásah při pádu vojenského vrtulníku

Pád vojenského vrtulníku s lehkou municí do obydlené zóny a záchranu velkého počtu různě těžce zraněných simulovalo dnešní cvičení hasičů, policistů, vojáků a zdravotníků ve vojenském prostoru Vícenice u Náměště nad Oslavou. Do akce se zapojilo více než 160 členů integrovaného záchranného systému, figurantů, armádních i policejních vyšetřovatelů, pozorovatelů a další desítky lidí cvičily aktivaci traumaplánů v třebíčské nemocnici.


V lokalitě Vícenice museli 26. dubna 2023 záchranáři cvičně řešit vážnou situaci, která si vyžádala vyhlášení druhého stupně poplachu složek integrovaného záchranného systému. Při cvičném letu a nácviku bojové činnosti došlo k pádu vojenského vrtulníku Mi-24V/35 do fiktivní obytné civilní zóny. Při pádu vrtulníku došlo k poškození budovy a požáru trosek vrtulníku, který v době svého zřícení nesl zhruba jednu tunu paliva, pyrotechnická a tlaková zařízení a na palubě se nacházelo sedm členů osádky. Dva z nich pád nepřežili.

 

Cvičení se zúčastnilo 20 zdravotnických záchranářů, 4 lékaři, 4 technici a 1 intervent pro poskytování psychické pomoci. Událost si vyžádala nasazení 10 sanitních vozidel, technického vozidla a stanu pro hromadné neštěstí. „Celkem naši zdravotníci ošetřili 16 osob, z nichž 4 utrpěly velmi těžká zranění. Čtyři osoby nehodu nepřežily. Lehce a středně těžce poraněné osoby byly transportovány k definitivnímu ošetření do nemocnice Třebíč,“ říká náměstek LPP Petr Novotný.

 

„Souběžně se záchranou osob probíhalo i intenzivní hašení trosek vrtulníku a budovy, na kterou se vrtulník zřítil. Na místě mimořádné události zasahovalo 62 hasičů z 12 jednotek. V rámci cvičení byla na krajském ředitelství HZS Kraje Vysočina aktivována informační linka pro veřejnost“, uvedl za HZS Kraje Vysočina krajský ředitel plk. Mgr. Jiří Němec.

 

Policisté museli neprodleně po přijetí oznámení a příjezdu na místo uzavřít celý prostor, kde k události došlo. Poté bylo nezbytné regulovat dopravu v okolí tak, aby k místu mimořádné události mohly bez problémů přijíždět zasahující vozidla složek IZS.

 

Pro nás bylo velice důležité prověřit efektivitu a součinnost při vzájemné komunikaci mezi jednotlivými operačními středisky v podmínkách řešení mimořádné události, kdy je předpoklad, že budou z důvodu vysokého počtu volajících přetížené tísňové linky a tyto linky budou z toho důvodu přetíženy,“ uvedl za Policii ČR plk. Mgr. Jiří Lysák, zástupce ředitele územního odboru Třebíč.

 

Úkolem zasahujících policistů na místě bylo propátrání okolí místa, kde k pádu vrtulníku došlo. Pátrací činnost probíhala se zapojením a v úzké spolupráci s leteckou službou Policie České republiky. Hlavním úkolem pátracího týmu bylo nalézt další případné osoby, které byly mimořádnou událostí zasaženy. Po ukončení záchranných prací se na místo dostavila kompletní výjezdová skupina služby kriminální policie a vyšetřování. Kriminalisté museli důkladně místo ohledat a případ zadokumentovat. Tato činnost probíhala v úzké součinnosti s Vojenskou policií, která si případ převzala v rámci svých kompetenci k dalšímu prověřování.

 

Každé vojenské letiště má zpracovaný plán "Plán reakce na události v letovém provozu", který počítá se všemi možnými scénáři letecké havárie. Armáda ČR a složky IZS podobná cvičení pořádá každé tři roky.

 

V případě havárie vojenského vrtulníku či letounu k místu nehody vždy vyjíždí profesionální vojenská hasičská jednotka, pracující v režimu 24/7. Nicméně vždy se počítá se zapojením všech základních složek integrovaného záchranného systému a Záchranného koordinačního střediska Praha se svými vrtulníky pátrání a záchrany (SAR - Search and Rescue).

 

V Nemocnici Třebíč byl aktivován traumatologický plán. Sanitky s označením „cvičné“ přivezly dvanáct lehce a středně zraněných osob. Třídění a prvotní ošetření pacientů zajistilo oddělení urgentního příjmu a posléze byli pacienti přeloženi na příslušná oddělení dle typu zranění. Čtyři pacienti byli odesláni k operačnímu zákroku. Cvičení bylo ukončeno oznámením ze strany ZZS v čase 11:41. „Cvičná aktivace traumatologického plánu prověřila kompletní funkčnost a nastavení systému při hromadné havárii, jsou to pro nás cenné informace a praktické zkušenosti,“ komentuje přínos cvičení ředitelka třebíčské nemocnice Eva Tomášová.

 

„Cvičení jako to dnešní ve vojenském prostoru Vícenice u Náměště nad Oslavou, prověřuje připravenost a koordinovanost složek krajského integrovaného systému i dalších klíčových partnerů nejen při přímých záchranných pracích. Důvod, proč záchranáři, hasiči, policisté i armáda cvičí řešení události tak zásadního rozsahu je fakt, že ji nemůžeme vyloučit v běžném životě. V reálné situaci samozřejmě může nastat celá řada variant komplikací. Cvičení má upozornit na případná slabá místa nebo umožnit záchranným týmům odzkoušet navržená řešení a stanovené postupy. Měl jsem možnost přesvědčit se přímo na místě, že složky IZS jsou připraveny jednat rychle, efektivně, jsou adekvátně technicky vybaveny a jsou schopny operativně přizpůsobovat způsob své práce měnícím se podmínkám a situaci. Na místě je poděkovat všem zasahujícím, komisařům i figurantům za nasazení a profesionalitu,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.

 

Činnost zasahujících na místě události sledovali pozorovatelé z řad jednotlivých složek integrovaného záchranného systému. Vyhodnocení cvičení proběhne v následujících dnech. Podle prvotního hodnocení na místě události však cvičení neodhalilo žádná výrazná pochybení či nedostatky.

 

kpt. Ing. Petra Musilová - tisková mluvčí HZS Kraje Vysočina

mjr. JUDr. Dana Čírtková - tisková mluvčí Krajského ředitelství policie kraje Vysočina

Petr Janáček - mluvčí ZZS Kraje Vysočina

Ing. Jitka Svatošová - mluvčí Krajského úřadu Kraje Vysočina

kpt. Mgr. Jindřiška Budiková - tisková a informační důstojnice 22. zVrL

Mgr. Jitka Mácová - tisková mluvčí Nemocnice Třebíč, o.p.s.


Autor: kolektiv tiskových mluvčí

Publikoval: -kas-

Fotogalerie

343469530-541803801468420-9185149820388248158-n.jpg  343470712-2236968783153360-1179691631520079-n.jpg  343593729-548859617401731-881939142411219298-n.jpg  343606493-540922151571858-8845674249481583786-n.jpg  

Čtěte také

5. 4. 2024 - Hlavní silnici u Rudíkova čeká rozšíření

Hlavní silnici u Rudíkova čeká rozšíření
Od dubna začala rekonstrukce silnice II/360 od Rudíkova po odbočku na Nárameč.

21. 2. 2024 - Ve Velké Bíteši znají sportovce roku 2023

Ve Velké Bíteši znají sportovce roku 2023
V sobotu 17. února se ve Velké Bíteši na sportovním plese konalo tradiční vyhlášení nejlepších sportovců z Velké Bíteše za uplynulý rok 2023.

21. 5. 2024 - Žďár rozjel bikesharing, přidal se tak k Praze a Brnu

Žďár rozjel bikesharing, přidal se tak k Praze a Brnu
Půjčit si kolo na půl hodiny zdarma a dostat se kam potřebuji. Od května v sousedním Žďáru nad Sázavou není problém.

5. 12. 2023 - Vánoční strom v Oslavici

Vánoční strom v Oslavici
Při příležitosti první adventní neděle jsme v Oslavici rozsvítili vánoční stromeček. Všechny přítomné přivítala Marie Šoukalová a starosta obce Pavel Janoušek.


Komentáře ke článku


NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email [email protected].
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Vše pro ONLINE: webhosting - e-mail hosting - e-shopy - fakturační systém - SEO.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist