Cílem týmové soutěže probíhající celý květen, je omezit zbytečné cesty autem a zkusit to co nejčastěji tak zvaně na vlastní pohon. Nejde ani tak o počty kilometrů, ale hlavně o pravidelnost bezmotorových cest a snahu o změnu pohledu na dopravu ve městech a vlastní dopravní návyky. „Smyslem výzvy je zamyslet se nad tím, jak náš každodenní výběr dopravního prostředku ovlivňuje nejen naši fyzickou i psychickou kondici, ale samozřejmě i životní prostředí, kvalitu života ve městech a veřejný prostor,“ říká náměstek hejtmana pro oblast cestovního ruchu Roman Fabeš.
Zaregistrovat svůj 2-5členný tým můžete na webu www.dopracenakole.cz. Ve startovním balíčku pak obdržíte tričko s originálním motivem soutěže. Během soutěžního měsíce můžete také využít některý z benefitů nebo akcí ve svém účastnickém městě. A co je důležité, v Kraji Vysočina jsou zapojena, stejně jako vloni, všechna bývalá okresní města, tedy Jihlava, Třebíč, Žďár nad Sázavou, Havlíčkův Brod i Pelhřimov. „A pokud se vám podaří za květen dosáhnout pravidelnosti 66 % všech cest do práce na kole nebo pěšky, pak můžete mimo jiné vyhrát některou z pěti koloběžek, každou v hodnotě 12 tisíc korun, které do soutěže věnuje Kraj Vysočina,“ připomíná Roman Fabeš.
Podpora obdobných akcí zvyšuje zájem o aktivní mobilitu a vhodně doplňuje finanční prostředky, které kraj směřuje k obcím prostřednictvím Fondu Vysočiny na obnovu a výstavby cyklotras a cyklostezek. Aktuálně bylo v rámci další výzvy programu „Cyklodoprava a cykloturistika“ navržena podpora 28 žádostem v celkové výši 20 miliónů korun.
Pro středoškoláky se nově nabízí možnost přijmout obdobnou výzvu Do školy na kole za výrazně zvýhodněných podmínek, více na www.doskolynakole.cz. „Kraj Vysočina jako zřizovatel převážné většiny středních škol vnímá potřebu zlepšovat zde doprovodnou infrastrukturu a umožnit tak studentům i zaměstnancům své kolo bezpečně a pohodlně odstavit. Proto jsme se rozhodli i v propojení s květnovou kampaní stav tohoto mobiliáře v podobě přístřešků a stojanů na kola postupně u našich škol zlepšovat,“ doplňuje krajský radní pro oblast školství Jan Břížďala a dodává: „Volba způsobu dopravy je právo každého jednotlivce, mnohdy ani jiný způsob nemáme. Ale pokud se žáci naučí preferovat kolo před autem a budou to považovat za cool způsob dopravy, je pravděpodobné, že takto budou uvažovat i v dospělosti.“
Kompletní informace na www.dopracenakole.cz, www.doskolynakole.cz
Autor: tiskové oddělení Krajského úřadu Vysočina
Publikoval: -kas-