SVĚTLÁ: Praktické maturitní i učební obory
Dnes je 6. prosince 2023, svátek má Mikuláš, zítra Ambrož.
  • U vjezdu do bývalého areálu Svit uvízl kamion napříč příjezdovou komunikací...? Video naleznete na našem FB.
  • Čerti řádili na Dóze, polepšené děti Mikuláš s anděly odměnil.
  • Vlastivědná a genealogická společnost měla v úterý výroční schůzi. Zvolila si nové funkcionáře, přednesena byla zpráva o činnosti. Kolik měla přednášek, jaké byly nejnavštěvovanější a co chystá v synagoze přístí rok? To se brzy dozvíte.
  • Po městě chodí Mikuláš s čerty a anděly.
  • Dnes (5.12.) se na náměstí ve Velkém Meziříčí konají Vánoční trhy. Při této příležitosti můžete navštívit tradiční vánoční výstavu ve velkém sále Jupiter Clubu (5.-7.12. 9-17 hodin).
  • Vánoční náměstí v Třebíči. Dětský kolotoč a ruské kolo.

Sondy do historie - 2. díl: Smrt pražského kata

- - 24. 5. 2023 - komentářů  0
Atentát na Heydricha - Operace Anthropoid.
Atentát na Heydricha - Operace Anthropoid.
foto: Zdroj: youtube.com

Sobota, 27. září 1941. Do Prahy přilétá vrcholný nacista - SS-Obergruppenfuehrer a generál policie, šéf Hlavního úřadu Říšské bezpečnosti a Bezpečnostní služby Reinhard Tristan Eugen Heydrich.


S ním do Protektorátu Čechy a Morava přichází do té doby nepředstavitelný teror. Již 28. září 1942 je vyhlášeno tzv. 1. stanné právo. A až do jeho ukončení 20. 1. 1942 mu padne za oběť 486 osob a 2242 osob bylo posláno do koncentračních táborů. Mezi prvními popravenými - 28.září 1941 - jsou generálové Josef Bílý a Hugo Vojta. Jinak generálové patřící k elitě prvorepublikové československé armády. Generál Bílý při popravě v ruzyňské jízdárně odmítne pásku přes oči a těsně před zazněním popravčí salvy zvolá: Ať žije Československá republika. Psi, palte! A aniž to Heydrich tuší, zřejmě již tímto aktem si podepisuje svůj ortel smrti… Generál Bílý má totiž v emigraci v Londýně za přítele velmi vlivného člověka. Není jím nikdo jiný než šéf československých armádních zpravodajců v exilu plukovník (později brigádní generál) František Moravec. A zřejmě je to tento muž, který má zásadní zásluhu na plánování bojové operace skupiny Anthropoid.

 

Heydrich přijíždí do Prahy proto, aby nahradil - dle Hitlera - slabého protektora Konstantina von Neuratha. A volí - pro renomé okupované republiky - velmi nebezpečnou metodu. Metodu „cukru a biče“. Protektorát je totiž pro Říši nenahraditelnou obrovskou zbrojnicí. A český dělník se svým umem je nenahraditelnou pracovní silou pro protektorátní zbrojovky… A tak, zatímco decimuje bezpříkladným terorem český protinacistický odboj, posílá výkonné české dělníky na rekreace, zavádí závodní jídelny, zvyšuje jim příděl tuků… Jeho dlouhodobý cíl - rozuměj po vyhrané válce - je však naprosto jasný… a „Čech v tomhle prostotu už nemá koneckonců co pohledávat“… Na toto řešení české otázky je však v roce 1941 ještě příliš brzo, Češi musí pro říši makat…

 

Reinhard Heydrich však není žádný lokální břídil. V lednu 1942, cca 3 měsíce před svým odchodem z tohoto světa, stačí iniciovat konferenci u jezera Wannsee u Berlína. Vysocí nacističtí funkcionáři si vyslechnou projev Heydricha, který je prakticky svým obsahem plánem na konečné řešení židovské otázky, rozuměj na likvidaci židovského národa…

 

Ale kola času se točí neúprosně dál. Londýnská vláda, v čele s prezidentem Eduardem Benešem, potřebuje světu dokázat, že Češi nepřijali německý diktát, že Češi jsou ochotni za svoji svobodu bojovat. A tak zjevně z iniciativy prezidenta Beneše a s profesionalitou plukovníka generálního štábu čs. armády a šéfa zpravodajců Františka Moravce a za pomoci Oddělení pro zvláštní operace SOE - zvláštní sekce britské zpravodajské služby MI6 - jsou ve Velké Británii cvičeni výsadkáři - čeští vojáci, určení ke zvláštním účelům.

 

29. 12. 1941 ve 2 hodiny 24 minut tak do tmavé, studené prosincové propasti pod letounem značky Handley Page Halifax MkII skáče Slovák rtm. pěchoty Jozef Gabčik a Čech taktéž rotmistr pěchoty Josef Kubiš. Právě začíná operace ANTHROPOID. Cíl: likvidace Reinharda Heydricha…

 

27. květen 1942 - 10:31. Prudká zatáčka v Praze - Libni pod Vychovatelnou. V limuzíně Mercedes - Benz 320B Cabriolet, řízené SS-Oberscharfuerem Johannesem Kleinem, osobním strážcem a řidičem postavy, sedící napravo od něho. Tím není nikdo jiný, než SS-Oberguppenfuehrer a generál policie, sám Zastupující říšský protektor Reinhard Tristan Eugen Heydrich.

 

Je 10 hodin 31 minut, krásný květnový den a právě se začínají psát dějiny….

 

Do cesty Mercedesu s poznávací značkou SS-3 náhle vstupuje muž a… Heydrich nevěří svým očím - v ruce má automat. Místo série výstřelů se však ozvy Heydrichův výkřik - Anhalten, sofort anhalten a řidič Klein, poslušen svého šéfa, udělá největší blbost, kterou mohl v tomto okamžiku udělat. Šlápne na brzdu. Gabčík odhazuje svůj - nyní již nepotřebný - Sten-Gun na zem a utíká. Nesmyslný Heydrichův příkaz na zastavení dává dostatek času bombě Jana Kubiše. Ta dopadá vedle pravých zadních dveří kabrioletu, rozbíjí pravé zdaní dveře, proráží pneumatiku pravého zadního kola a - jak se později ukáže - pro Heydricha tragicky - rve polstrování zadního sedadla a i se zbytky tohoto polstru končí v Heydrichově pravém boku…

 

Je 27. květen 1942, 10 hodin, 31. minuta. Právě byl spáchán atentát na Zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

 

Česko - slovenští vojáci v rámci operace Anthropoid právě splnili svůj úkol.

 

Právě teď byl proveden jeden z největších činů evropského protinacistického odboje…

 

A právě teď nastává největší kapitola hrdinství a zrady, odporu a kolaborace, lásky k vlasti versus lásky k rodině.


Ale o tom až příště…

 

PŘEDCHOZÍ DÍLY SERIÁLU:
Sondy do historie - 1. díl: Konec hnědé totality - začátek rudé

 


Autor: -JK-

Publikoval: -red-

Čtěte také

11. 8. 2023 - Podjezd pod mostem u Penny se stal místem nebezpečného střetu cyklisty a dítěte

Podjezd pod mostem u Penny se stal místem nebezpečného střetu cyklisty a dítěte
Máme tu další varování před neohleduplnými řidiči, tentokrát cyklisty.

2. 10. 2023 - Sondy do historie - 5. díl: Noc, která zničila Československu přítomnost i budoucnost

Sondy do historie - 5. díl: Noc, která zničila Československu přítomnost i budoucnost
Mnichovská dohoda 1938. 85 let poté. Snad každý - alespoň jistě každý ze starší generace - zná ony fotografie.

19. 9. 2023 - Vážím si každého pracovníka v sociálních službách

Vážím si každého pracovníka v sociálních službách
Významné je každé zařízení, které nabízí prostředí, podporu a aktivity našim postiženým spoluobčanům. Jedinečný je každý pracovník, který s citem, vnímavostí, ohleduplností a laskavostí dokáže pečovat o takového člověka.

5. 5. 2023 - Nový seriál: Sondy do historie

Nový seriál: Sondy do historie
Historická pravda by měla být založena na faktech. Tedy na tom, co lze jednoznačně doložit. Vše ostatní jsou do určité míry spekulace. Jinou otázkou pak je, hledat pravdu PROČ k těmto událostem...


Komentáře ke článku


NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Vše pro ONLINE: webhosting - e-mail hosting - e-shopy - fakturační systém - SEO.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist