CAFÉ GUSTO
Dnes je 14. června 2024, svátek má Roland, zítra Vít.
  • Na náměstí se koná závěrečná afterparty 18. ročníku Evropského festivalu filozofie.
  • Dlouhý stůl na závěrečnou afterparty letošního filozofického festivalu se již chystá.
  • Letecký pohled na připravy pouťě.
  • Středeční ráno. Příprava kolotočů ve Svitu pokračuje.
  • Na parkovišti pod knihovnou na Poštovní od rána pracuje autojeřáb.
  • Ve Svitu jsou první kolotoče.

Sondy do historie - 3. díl: Heydrichiáda - šílená krvavá pomsta

- - 16. 6. 2023 - komentářů  0
Památník dětským obětem.
Památník dětským obětem.
foto: Zdroj: Wikipedie

2. stanné právo v protektorátu 27. 5. - 3. 7. 1942.


Červen 1942 - krvavý měsíc našich novodobých dějin.

 

3. června 1942 zastupující protektor generál SS a policie Reinhard Heydrich v poledne začíná obědvat ve svém pokoji v nemocnici Praha - Bulovka, kam byl převezen po atentátu na něm spáchaném dne 27. května 1942. Při obědě kolabuje a následující den, 4. černa 1942, umírá… Již ode dne atentátu platí v Protektorátu Čechy a Morava stanné právo - civilní výjimečný stav. A po smrti vrcholného nacisty Heydricha se stane synonymem bezbřehé německé pomsty na českém národě. Následně se pro toto období ujme pojmenování heydrichiáda… V něm jsou německými okupanty vražděni jak obyčejní Češi - kteří se nějak zapletli s okupační mocí - ale i elita českého národa.

 

Tak umírá na kobyliské střelnici pod palbou popravčí čety 1. 6. 1942 významný český spisovatel, lékař Vladimír Vančura.

 

Po Praze jsou rozvěšovány červené plakáty se jmény obětí stanného práva…

 

9. června 1942 probíhá v Berlíně pompézní rozloučení s Reinhardem Heydrichem.

 

Adolf Hitler požaduje tvrdé potrestání vzpurných Čechů. Likvidace 10 000 Čechů je mu z pragmatických důvodů rozmluvena státním tajemníkem K. H. Frankem. Musí „stačit“ likvidace jedné české vesnice - na základě falešných indicií o spolupráci s atentátníky je vybrána obec Lidice u Kladna.

 

A tak v noci z 9. na 10. června 1942 začíná jedna z nejděsivějších a nejbrutálnějších akcí německé okupační moci na území Protektorátu.

 

10. června 1942 ráno tak na zahradě Horákova statku v Lidicích první skupina lidických mužů hledí do pušek popravčí čety německé ochranné policie.

 

Tito - na základě dobrovolnosti - vybraní policisté tak postupně zavraždí 173 lidických nejen dospělých mužů, ale i mladíků starých 15 či 16 let… Někdy rozhodovaly skutečně měsíce o bytí či nebytí - dodatečně popraví v Praze - Kobylisích němečtí okupanti 16. června 1942 dalších 26 obyvatel Lidic, včetně dvou chlapců, u kterých bylo zjištěno, že překročili hranici 15 let věku…

 

184 žen je odvezeno do koncentračního tábora v Ravensbruecku, sedm dalších dodatečně, malá část dětí je určena k poněmčení, většina dětí - 81 - je zavražděna pravděpodobně v polském Chelmnu 2. 7. 1942 ve speciálně upravených vozech výfukovými plyny…

 

Počet obětí Lidic tak dosáhl celkového počtu 340ti (192 mužů, 60 žen, 88 dětí).

 

Obec byla vypálena, domy rozbořeny, Lidice byly vymazány z katastru… Důslednost okupantů byla dokonalá - byl zavezen rybník, změněno koryto potoka, zlikvidován hřbitov…

 

Zpět se navrátilo po válce pouze 17 dětí a 143 žen…

 

A kolo smrti se točí dál…
Gestapácká smyčka kolem spolupracovníků z řad českých odbojářů, kteří se zapojili do pomoci parašutistům, vyslaných z Londýna, se začíná utahovat po zradě parašutisty ze skupiny Out Distance Karla Čurdy. Před hlavní úřadovnou gestapa v Praze Petschkovým palácem tak dne 16. 6. 1942 stojí československý voják, parašutista. Poté, co vejde do nechvalně proslulé Pečkárny se z něho stává jeden z největších zrádců novodobých českých dějin. Prozradí vše, co ví - jména svých vojenských kolegů, jména těch českých rodin, které mu v Protektorátu poskytly přístřeší… Jedna z těchto rodin je i rodina Moravcova z Prahy, paní Marie a Adolf Moravcovi, jejich syn Vlastimil, zvaný Aťa a druhý syn Miroslav - v době protektorátu letec anglické RAF. Tato rodina byla pražským zázemím pro členy skupiny Anthropoid a další paraskupiny, vyslaných z Anglie. Manželé Moravcovi a jejich syn Aťa jsou zatčeni komandem pražského gestapáka Oskara Fleischera ráno dne 17. června 1942. Paní Moravcová stačí spáchat sebevraždu pomocí cyankáli. Aťa nakonec nelidské mučení gestapáků nevydrží a prozradí (poté, co mu jeho mučitelé ukázali uříznutou hlavu jeho matky) úkryt 7 parašutistů v kostele sv. Cyrila a Metoděje v pražské Resslově ulici.

 

Sedm parašutistů - včetně členů skupiny Anthropoid Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka - tak většinou svýma rukama umírá - po hrdinském několika hodinovém boji s německou přesilou - ve čtvrtek dne 18. června 1942.

 

Večer 19. června 1942 umírá před popravčí četou na kobyliské střelnici jediný Němci popravený premiér okupovaných zemí - generál Alois Eliáš. Toho nechal zatknout sám Reinhard Heydrich již první den svého úřadování na Pražském hradě 27. září 1942. 1. října 1942 je německým lidovým soudem odsouzen za spolupráci s exilovým i vnitřním odbojem k trestu smrti, který je Hitlerem odložen - stává se tak prominentním vězněm protektorátu. Heydrichiáda však pro něho znamená konec všech naději na možnost přežití….

 

A němečtí okupanti střílí a jinak popravují i na dalších místech protektorátu - kromě zmiňované kobyliské střelnici v Praze i v Brně-Kounicových kolejích, v Pardubicích na Zámečku, v Lubech u Klatov…později i v Praze na Pankráci, Malé pevnosti Terezín atd atd…

 

A krvavé drama pokračuje i poté, co byli hrdinní atentátnicí - byť mrtví - dopadeni.

 

Malá obec Ležáky ve východních Čechách zaplatí za to, že v ní nějakou dobu pobýval a ze strojovny místního lomu vysílal do Anglie radista výsadku Silver A Jiří Potůček. A vedoucí služebny pardubického gestapa, kriminální komisař, SS - hauptsturmfuehrer Gerhard Clages, chce mít podobné zásluhy, jako jeho kladenští kolegové při likvidaci Lidic. A tak opět 24. června 1942 hoří domy další české vesnice… Clages tentokrát bude důkladnější. Protože malá osada se svou velikosti nemůže rovnat s Lidicemi - Lidice měly 104 domů a 503 obyvatel, Ležáky pouze 9 budov s 54 obyvateli, nechá si z ústředí posvětit likvidaci všech obyvatel nad 15 let. A tak u pardubického Zámečku - bývalé Larischově vile - je postříleno rotou 20. záložního policejního pluku Boehmen 18 ležáckých žen a 16 ležáckých mužů. Jen 2 děti ze 13 jsou vybráni k poněmčení, zbylých jedenáct je opět zavražděno v plynových vozech… A šílená cyničnost gestapáka Clagese nemá hranic- nad vypálenou osadou ve vesnici Dachov si nechá postavit rekreační domek. Snad, aby se mohl kochat na své dokonalé dílo… (spravedlnost ho dostihne v roce 1944 v Maďarsku, umírá při bombardování…).

 

Stanné právo je odvoláno 3. 7. 1942, jeho bilance je děsivá. V souhrnné zprávě zastupujícího říšského protektora do Berlína je uvedeno (ale ne zcela úplně), že v době výjimečného stavu bylo zatčeno 3188 Čechů, zastřeleno 1357 Čechů a byly vyhlazeny dvě české vesnice - Lidice (95 domů) a Ležáky (8 domů).

 

Tato čísla jsou výsledkem 121 hromadných vražd!

 

Ordnung muss sein! Pořádek musí být! Německá pečlivost je ohromující.

 

Za každým číslem se však skrývá tragédie - jednoho člověka, jedné rodiny, či celé obce.

 

Heydrichiáda však požírá své oběti dále. V Mauthausenu pak ve dnech 24. října 1942, 26. ledna 1943 a počátkem února 1943 bylo zavražděno dalších 294 Čechů - vlastenců, odbojářů či příbuzných parašutistů. Největší hromadná vražda proběhla onoho 24. října 1942. Pod záminkou měření výšky byly otvorem ve výškoměru oběti střílení do zátylku…tak zahynulo 262 Čechů - jak odbojářů, tak i příbuzných parašutistů - příbuzenství stačilo k likvidaci dotyčného, který často s vlastním atentátem neměl zcela nic společného! Tak zahynula i Jindřiška Nováková, která odvedla z místa atentátu zakrvácené kolo Jana Kubiše. Bylo jí 14 let…

 

A na závěr této velmi smutné kapitoly našich novodobých dějin snad ještě několik otázek. Mělo to všechno smysl? Nebyl atentát na Heydricha vykoupen příliš mnoha obětmi? Může láska k vlasti překonat strach ze zničení vlastní rodiny, vlastních dětí? Má odbojář, který je součástí své rodiny, právo riskovat životy svých nejbližších, včetně svých dětí? Kde začíná hrdinství a kde je hranice opatrnosti a zodpovědnosti k vlastní rodině? Jak tenká je hranice mezi hrdinstvím a zradou? A kdo by byl ochoten dnes riskovat život svůj či své rodiny pro vlast???

 

Otázek - a i odpovědí - je jistě hodně. Tak snad k tomuto tématu někdy příště…

 

PŘEDCHOZÍ DÍLY SERIÁLU:
Sondy do historie - 1. díl: Konec hnědé totality - začátek rudé

Sondy do historie - 2. díl: Smrt pražského kata


Autor: -JK-

Publikoval: -red-

Čtěte také

28. 3. 2024 - Vzpomínka na Antonína Zezulu

Vzpomínka na Antonína Zezulu
Vážená rodino, dozvěděli jsme se o smrti vašeho syna, bratra a manžela pana Antonína Zezuly.

10. 12. 2023 - Hip Hop letos oslavil 50 let existence a toto je naše cesta jak mu vzdát holt

Hip Hop letos oslavil 50 let existence a toto je naše cesta jak mu vzdát holt
Oslava kultury hip hop ve velkém stylu. Kdo z tuzemských producentů zvládl dostat 59 umělců ze 6 zemí světa na jeden track? DJ Wich? DJ Fatte? anebo někdo úplně jiný? Jak to...

15. 3. 2024 - Ať žije Velké Meziříčí

Ať žije Velké Meziříčí
Vážení obyvatelé města Velkého Meziříčí. Jistě jste obeznámeni s problémy, do kterých se jeden z vás dostal, díky třem vlajkám na oknech městského bytu.

6. 11. 2023 - Od kdy se myšlení stalo nezákonné?

Od kdy se myšlení stalo nezákonné?
Když se dnes podívám na státem podporovaná média a porovnám skutečné události v dějinách s tím, co nám opět „nezávislá“ média sdělují, tak se hrozím toho, že mladí lidé tyto informace berou...


Komentáře ke článku


NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email [email protected].
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Vše pro ONLINE: webhosting - e-mail hosting - e-shopy - fakturační systém - SEO.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

ENVIRO - EKOANALYTIKA, s.r.o. - EKOLOGIE PRO VÁS
TOPlist