EURO BAGGING: Hledáme SERVISNÍHO DĚLNÍKA
Dnes je 5. března 2024, svátek má Kazimír, zítra Miroslav.
  • Na stráni Svitu stále probíhá čistění od náletových dřevin.
  • Pozor hráz rybníka Lalůvky je dočasně uzavřena z důvodu rekonstrukce betonových částí přepadu.
  • Novou lokalitu na Hliništích lemují nově vysazené stromky.
  • Výtěžek z plesu ZUŠ 56.400 korun poputuje na doboru věc Oblastní charity Žďár nad Sázavou.
  • V sobotu 2. března proběhl v Jupiter clubu ples Základní umělecké školy Velké Meziříčí. K vidění byla parádní hudební i taneční vystoupení.
  • Čtyři valašské branky zmařily naděje na cenné body do horácké tabulky. Sobotní zápas sledovalo takřka 600 diváků.

Nejčastěji řidiči překročili rychlostní limity

- - 26. 6. 2023 - komentářů  0
Z policejních kontrol.
Z policejních kontrol.
foto: PČr

Dopravní nehody motocyklistů končí ve většině případů jejich vážným zraněním.


V rámci včerejší dopravně bezpečnostní akce jsme zkontrolovali 383 vozidel a zjistili 124 přestupků, za které jsme na místě uložili 123 pokut v příkazním řízení. Jeden přestupek jsme oznámili správnímu orgánu. Celkem 52 přestupků se týkalo překročení nejvyšší povolené rychlosti, osm držení telefonu nebo jiného záznamového zařízení a 24 nepoužití bezpečnostních pásů. V devíti případech jsme u kontrolovaných vozidle zjistili nevyhovující technický stav. V jednom případě jsme uložili zahraničnímu řidiči kauci ve výši 3500 korun za nepředložení řidičského průkazu a překročení nejvyšší povolené rychlosti. V pěti případech se přestupku v dopravě dopustili řidiči motocyklů.

 

Do včerejší dopravně bezpečnostní akce jsme v Kraji Vysočina zapojili dvacet policejních hlídek a dvanáct z těchto hlídek tvořili policisté na policejním motocyklu. Akce byla zaměřena především na řidiče motocyklů. Policisté kontrolovali dodržování povinností, které vyplývají ze zákona o provozu na pozemních komunikacích, zejména dodržování rychlostních limitů, směr a způsob jízdy, jízda v jízdních pruzích a předjíždění v místech, kde jsou umístěny dopravní značky zakazující předjíždění. Při kontrole jsme prováděli dechové zkoušky a v případě podezření také testy na drogy.  Kromě kontroly předepsaných dokladů pro provoz a řízení motocyklu se policisté zaměřili na kontrolu technického stavu. 

 

Včera jsme šetřili v našem kraji okolnosti tří dopravních nehod s účastí motocyklistů. Krátce po poledni havaroval na km 129,8 dálnice D1 ve směru jízdy na Prahu řidič s motocyklem Harley Davidson se zahraniční registrační značkou. Motocyklista projížděl po dálnici v přídatném jízdním pruhu s podhuštěnou zadní pneumatikou. Nezastavil a pokračoval v jízdě, kdy došlo vlivem přehřátí a nadměrného zatížení pneumatiky k defektu zadní pneumatiky a motocyklista havaroval. Na místě poskytli zraněnému muži první pomoc svědci, kteří projížděli kolem a na místo přivolali zdravotnickou záchrannou službu. Padesátiletý cizinec byl s těžkým zraněním transportován vrtulníkem do nemocnice v Brně.

 

Krátce před šestnáctou hodinou jsme přijali oznámení o nehodě řidičky motocyklu na silnici II/152 u obce Račice u Hrotovic. Motocyklistka projížděla po silnici s motocyklem Honda směrem od obce Jaroměřice nad Rokytnou k obci Račice. Nepřizpůsobila rychlost jízdy a po projetí levotočivé zatáčky sjela s motocyklem do silničního příkopu, kde havarovala. Při dopravní nehodě došlo ke zranění devětatřicetileté motocyklistky, která musela být převezena zdravotnickou záchrannou službou na urgentní příjem do brněnské nemocnice k dalšímu vyšetření. Dechová zkouška vzhledem k okolnostem a zranění nebyla na místě dopravní nehody provedena, policisté zajistili odběr krve ve zdravotnickém zařízení. Další okolnosti nehody šetří policisté z dopravního inspektorátu Třebíč.

 

Z dlouhodobých statistik dopravní nehodovosti v našem kraji vyplývá, že v případě dopravních nehod motocyklistů je ve dvou třetinách z nich viníkem řidič motocyklu. V loňském jsme vyšetřovali dopravní nehody, na nichž mělo účast celkem 141 motocyklistů. V 95 případech motocyklisté nehodu zavinili. V roce 2021 havarovalo v našem kraji 133 motocyklistů a 83 nehodu zavinilo. Motocyklisté patří k nejzranitelnějším účastníkům silničního provozu a případný střet s vozidlem nebo s pevnou překážkou končí ve většině případů úmrtím nebo těžkým zraněním motocyklisty. Nejzákladnější podmínkou bezpečné jízdy na motocyklu je používání prvků pasivní bezpečnosti. Důležitá je přilba, vhodné oblečení s reflexními prvky, pevná obuv a vhodné rukavice. Ale ani kvalitní výbava není zárukou bezpečného návratu, zejména pokud nezkušený motocyklista příliš riskuje a pokud nepřizpůsobí rychlost své jízdy stavu pozemní komunikace, hustotě provozu a počasí.

  

Pro bezpečný návrat motocyklistů z jejich cest je velmi důležité, aby řidiči motocyklů vždy jezdili s rozumem a nikdy nepřeceňovali své síly. Na silnicích se v dnešní době stále častěji objevují také mladí motocyklisté, kteří nemají zatím vůbec žádnou zkušenost s ovládáním silného stroje, takže velice snadno přecení své síly, motocykl nezvládnou a výsledkem je pak většinou havárie. Často ale bohužel s tragickými a zcela nevratnými následky. Je důležité, aby řidiči motocyklů vždy jezdili s rozumem a nikdy nepřeceňovali své síly.

 

Podle zkušeností dopravních policistů je jednou z nejčastějších příčin kolizí motocyklistů nezvládnutí stroje. Motocyklisté často nesprávně, nebo opožděně zareagují na vzniklou situaci a správný manévr, nebo jeho dokončení nezvládnou. Motocykl se pak stává neovladatelný a následky mohou být tragické. Z praxe dopravních policistů všeobecně vyplývá, že motocyklisté často podceňují i důležitost přilby a náležité výbavy. Problémy mohou nastat u motocyklistů, kteří ještě nemají dostatečné zkušenosti s řízením motocyklu, kteří se po zakoupení výkonného stroje, nenaučí dokonale zvládnout jeho ovládání a problémy pak nastávají při průjezdech zatáčkou, či předjíždění. Rovněž tak nemají dostatečnou zručnost při zvládnutí stroje ve smyku a v samotném předvídání kolizních situací. Do nebezpečné situace se mnozí mohou dostat i při jízdě ve skupině motocyklistů, kdy nebývají dodržovány bezpečné vzdálenosti mezi stroji a reakce na „přibrzdění“ vpředu jedoucího stroje může vyvolat řetězovou nehodu vzadu jedoucích strojů.

 

„Na chování motorkářů na silnicích se budeme zaměřovat v rámci našeho dohledu nad silničním provozem také o nadcházejících letních prázdninách", dodává vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina plk. Mgr. David Jirák s tím, že nejčastějším zjištěným přestupkem v případě řidičů motocyklů bývá překročení nejvyšší povolené rychlosti.

 


Autor: mjr. JUDr. Dana Čírtková vedoucí oddělení - tisková mluvčí

Publikoval: -kas-

Čtěte také

18. 1. 2024 - Počet držitelů zbrojních průkazů meziročně roste

Počet držitelů zbrojních průkazů meziročně roste
Největší počet držitelů má zbrojní průkazy pro ochranu života a zdraví.

1. 12. 2023 - Opilý řidič na Třebíčské

Opilý řidič na Třebíčské
Ve čtvrtek 30. listopadu zastavili policisté ve Velkém Meziříčí kolem deváté hodiny dopoledne automobil Fiat Punto, jehož řidič jel po ulici Třebíčská.

25. 9. 2023 - Jednu ze dvou pohřešovaných dívek policisté vypátrali na Teplicku, po druhé se stále patrá

Jednu ze dvou pohřešovaných dívek policisté vypátrali na Teplicku, po druhé se stále patrá
Ve čtvrtek 21. září jsme vás informovali o pátrání po dvou pohřešovaných dívkách z Výchovného ústavu ve Velkém Meziříčí. Jedna z pohřešovaných byla vypátrána.

17. 1. 2024 - Policisté pomáhají obětem domácího násilí

Policisté pomáhají obětem domácího násilí
Loni policisté v Kraji Vysočina vykázali z obydlí celkem 74 násilných osob


Komentáře ke článku


NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email [email protected].
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Vše pro ONLINE: webhosting - e-mail hosting - e-shopy - fakturační systém - SEO.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist