Dnes je 16. července 2024, svátek má Luboš, zítra Martina.
  • Pokud jdete/jedete se podívat na most v Rakůvkách, tak si nezapomeňte přibalit tepláky, neboť po nově opravené cestě potkáte metrové kopřivy.
  • Za Kauflandem buďte obezřetní - budou zde prováděny až do 21. 7. stavební práce.
  • Na náplavce byl instalován nový prvek - lehátko.
  • O prázdninách je možné si o vybraných víkendech prohlédnout kostel sv. Mikuláše ve Velkém Meziříčí včetně komentované prohlídky.
  • Stačilo nad kontejnery umístit kameru a najednou je kolem kontejnerů pořádek.
  • Na komunikaci pod Martinickým kopcem se prozatím nefrézuje povrch vozovky. Práce v těchto dnech probíhají v Martinicích.

Nejčastěji řidiči překročili rychlostní limity

- - 26. 6. 2023 - komentářů  0
Z policejních kontrol.
Z policejních kontrol.
foto: PČr

Dopravní nehody motocyklistů končí ve většině případů jejich vážným zraněním.


V rámci včerejší dopravně bezpečnostní akce jsme zkontrolovali 383 vozidel a zjistili 124 přestupků, za které jsme na místě uložili 123 pokut v příkazním řízení. Jeden přestupek jsme oznámili správnímu orgánu. Celkem 52 přestupků se týkalo překročení nejvyšší povolené rychlosti, osm držení telefonu nebo jiného záznamového zařízení a 24 nepoužití bezpečnostních pásů. V devíti případech jsme u kontrolovaných vozidle zjistili nevyhovující technický stav. V jednom případě jsme uložili zahraničnímu řidiči kauci ve výši 3500 korun za nepředložení řidičského průkazu a překročení nejvyšší povolené rychlosti. V pěti případech se přestupku v dopravě dopustili řidiči motocyklů.

 

Do včerejší dopravně bezpečnostní akce jsme v Kraji Vysočina zapojili dvacet policejních hlídek a dvanáct z těchto hlídek tvořili policisté na policejním motocyklu. Akce byla zaměřena především na řidiče motocyklů. Policisté kontrolovali dodržování povinností, které vyplývají ze zákona o provozu na pozemních komunikacích, zejména dodržování rychlostních limitů, směr a způsob jízdy, jízda v jízdních pruzích a předjíždění v místech, kde jsou umístěny dopravní značky zakazující předjíždění. Při kontrole jsme prováděli dechové zkoušky a v případě podezření také testy na drogy.  Kromě kontroly předepsaných dokladů pro provoz a řízení motocyklu se policisté zaměřili na kontrolu technického stavu. 

 

Včera jsme šetřili v našem kraji okolnosti tří dopravních nehod s účastí motocyklistů. Krátce po poledni havaroval na km 129,8 dálnice D1 ve směru jízdy na Prahu řidič s motocyklem Harley Davidson se zahraniční registrační značkou. Motocyklista projížděl po dálnici v přídatném jízdním pruhu s podhuštěnou zadní pneumatikou. Nezastavil a pokračoval v jízdě, kdy došlo vlivem přehřátí a nadměrného zatížení pneumatiky k defektu zadní pneumatiky a motocyklista havaroval. Na místě poskytli zraněnému muži první pomoc svědci, kteří projížděli kolem a na místo přivolali zdravotnickou záchrannou službu. Padesátiletý cizinec byl s těžkým zraněním transportován vrtulníkem do nemocnice v Brně.

 

Krátce před šestnáctou hodinou jsme přijali oznámení o nehodě řidičky motocyklu na silnici II/152 u obce Račice u Hrotovic. Motocyklistka projížděla po silnici s motocyklem Honda směrem od obce Jaroměřice nad Rokytnou k obci Račice. Nepřizpůsobila rychlost jízdy a po projetí levotočivé zatáčky sjela s motocyklem do silničního příkopu, kde havarovala. Při dopravní nehodě došlo ke zranění devětatřicetileté motocyklistky, která musela být převezena zdravotnickou záchrannou službou na urgentní příjem do brněnské nemocnice k dalšímu vyšetření. Dechová zkouška vzhledem k okolnostem a zranění nebyla na místě dopravní nehody provedena, policisté zajistili odběr krve ve zdravotnickém zařízení. Další okolnosti nehody šetří policisté z dopravního inspektorátu Třebíč.

 

Z dlouhodobých statistik dopravní nehodovosti v našem kraji vyplývá, že v případě dopravních nehod motocyklistů je ve dvou třetinách z nich viníkem řidič motocyklu. V loňském jsme vyšetřovali dopravní nehody, na nichž mělo účast celkem 141 motocyklistů. V 95 případech motocyklisté nehodu zavinili. V roce 2021 havarovalo v našem kraji 133 motocyklistů a 83 nehodu zavinilo. Motocyklisté patří k nejzranitelnějším účastníkům silničního provozu a případný střet s vozidlem nebo s pevnou překážkou končí ve většině případů úmrtím nebo těžkým zraněním motocyklisty. Nejzákladnější podmínkou bezpečné jízdy na motocyklu je používání prvků pasivní bezpečnosti. Důležitá je přilba, vhodné oblečení s reflexními prvky, pevná obuv a vhodné rukavice. Ale ani kvalitní výbava není zárukou bezpečného návratu, zejména pokud nezkušený motocyklista příliš riskuje a pokud nepřizpůsobí rychlost své jízdy stavu pozemní komunikace, hustotě provozu a počasí.

  

Pro bezpečný návrat motocyklistů z jejich cest je velmi důležité, aby řidiči motocyklů vždy jezdili s rozumem a nikdy nepřeceňovali své síly. Na silnicích se v dnešní době stále častěji objevují také mladí motocyklisté, kteří nemají zatím vůbec žádnou zkušenost s ovládáním silného stroje, takže velice snadno přecení své síly, motocykl nezvládnou a výsledkem je pak většinou havárie. Často ale bohužel s tragickými a zcela nevratnými následky. Je důležité, aby řidiči motocyklů vždy jezdili s rozumem a nikdy nepřeceňovali své síly.

 

Podle zkušeností dopravních policistů je jednou z nejčastějších příčin kolizí motocyklistů nezvládnutí stroje. Motocyklisté často nesprávně, nebo opožděně zareagují na vzniklou situaci a správný manévr, nebo jeho dokončení nezvládnou. Motocykl se pak stává neovladatelný a následky mohou být tragické. Z praxe dopravních policistů všeobecně vyplývá, že motocyklisté často podceňují i důležitost přilby a náležité výbavy. Problémy mohou nastat u motocyklistů, kteří ještě nemají dostatečné zkušenosti s řízením motocyklu, kteří se po zakoupení výkonného stroje, nenaučí dokonale zvládnout jeho ovládání a problémy pak nastávají při průjezdech zatáčkou, či předjíždění. Rovněž tak nemají dostatečnou zručnost při zvládnutí stroje ve smyku a v samotném předvídání kolizních situací. Do nebezpečné situace se mnozí mohou dostat i při jízdě ve skupině motocyklistů, kdy nebývají dodržovány bezpečné vzdálenosti mezi stroji a reakce na „přibrzdění“ vpředu jedoucího stroje může vyvolat řetězovou nehodu vzadu jedoucích strojů.

 

„Na chování motorkářů na silnicích se budeme zaměřovat v rámci našeho dohledu nad silničním provozem také o nadcházejících letních prázdninách", dodává vedoucí odboru služby dopravní policie Krajského ředitelství policie kraje Vysočina plk. Mgr. David Jirák s tím, že nejčastějším zjištěným přestupkem v případě řidičů motocyklů bývá překročení nejvyšší povolené rychlosti.

 


Autor: mjr. JUDr. Dana Čírtková vedoucí oddělení - tisková mluvčí

Publikoval: -kas-

Čtěte také

19. 11. 2023 - Dechová zkouška byla pozitivní

Dechová zkouška byla pozitivní
Policisté z obvodního oddělení Velké Meziříčí dohlíželi v rámci běžného výkonu služby v sobotu 18. listopadu na veřejný pořádek a bezpečnost v dopravě.

12. 12. 2023 - Z událostí městské policie - listopad 2023

Z událostí městské policie - listopad 2023
Soupis událostí, které řešili městští strážníci v měsíci listopadu 2023.

13. 2. 2024 - Z událostí městské policie - leden 2024

Z událostí městské policie - leden 2024
Soupis událostí, které řešili městští strážníci v měsíci lednu 2024.

25. 1. 2024 - Loni zemřelo na silnicích v Kraji Vysočina 31 osob

Loni zemřelo na silnicích v Kraji Vysočina 31 osob
Počet dopravních nehod, které policisté loni šetřili, se meziročně výrazně snížil.


Komentáře ke článku


NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email [email protected].
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Vše pro ONLINE: webhosting - e-mail hosting - e-shopy - fakturační systém - SEO.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist