CAFÉ GUSTO
Dnes je 16. června 2024, svátek má Zbyněk, zítra Adolf.
  • Na pouťových slavnostech vystupuje veselá kapela Kašpárek v rohlíku.
  • Legendární dechovková kapela Mistříňanka začala sobotní program pouťových slavností na náměstí
  • Až budu dospělý, chci být jako ty... Centrum Kopretina na sobotní odpoledne v zámeckém parku připravilo pro děti zábavný dětský den.
  • Divadlo Jaromír z Křižanova zahrálo dětem o pouti na nádvoří staré pošty vtipnou pohádku na motivy příběhu o Robinovi Hoodovi.
  • Z titulu mistryň republikové soutěže starších žákyň ve fotbale se na velkomeziřčském trávníku radovaly hráčky AC Sprata Praha, které porazily FC Baník Ostrava 3:0.
  • Závod historických vozidel 1000 mil československých projel v sobotu po poledni přes Velké Meziříčí. Více foto na našem Facebooku.

Toyota Gazoo Racing Czech má za sebou úspěšnou premiéru ve Světovém poháru

- - 25. 7. 2023 - komentářů  0

V seriálu Světového poháru v dálkových rally není žádný jiný závod, na který by pasoval přívlastek „legendární“ tak přiléhavě, jako na právě skončený podnik Baja Espaňa Aragon.


Tento extrémně náročný závod se v krásné polopusté oblasti Monegros v centrálním Španělsku jezdí již tři desítky let a na seznamu jeho vítězů lze najít takové jména jako Ari Vatanen, Pierre Lartigue, Jacky Icks, Timo Salonen, Jean Louis Schlesser, Nani Roma, Nasser Al Attiyah nebo Stéphane Peterhansel

 

Letos do tohoto prestižního podniku zasáhl také nový český tým Toyota Gazoo Racing Czech se svým novým speciálem Toyota Hilux GR T1+ V8. „Startovní listina byla nabitá jako ještě nikdy v historii. Závodu se účastnil vedle velkého týmu Toyota také tovární tým Audi a nový tovární tým Ford,“ říká jezdec českého týmu Tomáš Ouředníček.
 
Ten se na start postavil spolu se svým dlouholetým navigátorem Davidem Křípalem. „Závod Baja Aragon jsme zvolili jako první test pro přípravu na Rally Dakar 2024. Ještě týden před závodem však nebylo jisté, zda bude naše auto připravené. Nakonec se to podařilo díky úsilí našich českých i španělských týmových mechaniků a také díky belgickému servisnímu týmu Toyota Overdrive i díky pomoci Toyota Česká republika. Všem patří náš obrovský dík,“ říká pilot.
 
 
Víkendové teploty ve Španělsku překračovaly čtyřicet stupňů ve stínu a program byl kvůli mimořádným volbám nahuštěn do dvou dnů. Jezdci tak museli zvládnout více než pět set padesát závodních kilometrů ve 48 hodinách. „Náš jediný úkol byl získat co možná nejvíc zkušeností s novým vozem. A také pokud možno nic nerozbít,“ říká s úsměvem jezdec, který si úplně poprvé sedl do auta nové kategorie T1+ se šířkou 230cm!!
 
 
Do prologu proto odstartovali Ouředníček s Křípalem opatrně a do první ostré etapy tak vyjížděli až v polovině devadesátičlenného startovního pole. „Bylo tedy jasné, že se bude hodně prášit a budeme muset hodně předjíždět. Přesto se nám vůbec první ostrá etapa s novým autem nadmíru podařila a i když se Hilux na chvíli zastavil kvůli přehřátému benzínu, v naší kategorii T1+ jsme skončili čtrnáctí, dostali jsme i před legendární piloty jako Miguel Barbosa (Toyota, mistr Portugalska) nebo Romain Dumas (Toyota, trojnásobný vítěz LeMans),“ pochvaloval si Ouředníček.
 
 
V první sobotní zkoušce nasadila posádka co nejostřejší tempo, ale již na 31. km odešly zadní brzdy. „Věděli jsme, že se to může stát, bohužel nefungovalo vodní chlazení zadních brzd, což je v těchto horkých podmínkách zásadní,“ popisuje pilot. Posádka musela zvolnit a dopřát brzdám čas na ochlazení a jet méně agresivně. Před poslední zkouškou se však tým rozhodl dojet sobotní pneumatiky, které měly za sebou teprve 180km, a to se ukázalo jako chyba. „V poslední etapě jsme se chtěli dostat do nejlepší desítky, ale na opotřebovaných pneumatikách jsme už vůbec nebyli schopni zrychlit, auto pekelně klouzalo a nebrzdilo. Raději jsme tedy neriskovali jízdu na hraně a případnou havárii, protože naším úkolem bylo především dojet do cíle,“ vysvětlil jezdec.
 
 
Tým Toyota Gazoo Racing Czech tak skončil na šestnáctém místě v královské kategorii T1+ a na dvacátém místě celkově. Závod vyhrál Katařan Nasser Al Attiyah se svým navigátorem Mathieu Baumelem ze stáje Toyota Gazoo Racing, vítěz posledních dvou Dakarů s Toyotou Hilux T1+.
 
 
O náročnosti tratí svědčí i to, že z dvaadevadesáti posádek, startujících ve Světovém poháru, projelo cílovou rampou jen třiasedmdesát vozidel a ze tří startujících speciálů Audi jen jeden.
 
„Jsme velmi spokojeni. Navzdory hektické přípravě a průběhu závodu získáváme důvěru v auto i v sami sebe. Víme, co je třeba přenastavit a doladit před dalším testováním,“ popsal jezdec.
 
 
Podle něj se během závodu projevily výrazné přednosti nového stroje. „Hilux fungoval fantasticky a byli jsme překvapeni, jak úžasné jsou jeho jízdní vlastnosti. Bylo takové vedro, že nám - stejně jako kdysi na Dakaru - opět doslova vařil benzin. Zatímco dříve to byl pro nás neřešitelný problém, Toyota má vyřešen nouzový způsob podávání paliva i pro tyto případy,“ pochvaloval si Ouředníček.
 

Autor: Ultimate Dakar

Publikoval: -kas-

Čtěte také

7. 1. 2024 - 1. etapa ve znamení mistrovství v předjíždění pro Ouředníčka a Křípala

1. etapa ve znamení mistrovství v předjíždění pro Ouředníčka a Křípala
Přestože Tomáš Ouředníček a David Křípal z týmu Toyota Gazoo Racing Czech startovali kvůli nehodě v prologu ze zadních pozic, předjeli desítky vozidel a dosáhli solidního výsledku, když skončili na 36. místě...

17. 5. 2024 - Czech MX junior: První závod přivítal velké množství závodníků i diváků!

Czech MX junior: První závod přivítal velké množství závodníků i diváků!
Na motokrosovém závodišti v Dolních Heřmanicích se uskutečnil první podnik MX Shop Sekerka OPEN MČR juniorů a žen 2024! Dolní Heřmanice patří mezi oblíbené tratě a plné startovní rošty ukázaly, že tomu...

28. 3. 2024 - Z Dakaru rovnou do maďarské pouště pro stříbro

Z Dakaru rovnou do maďarské pouště pro stříbro
Desert Express, první závod seriálu Mistrovství Maďarska a současně Mistrovství FiA Central European Zone nalákal posádku týmu Toyota Gazoo Racing Czech vhodným termínem a především svým slibným názvem.

18. 3. 2024 - Motokrosová trať v Heřmanicích bude na jaře plná akcí

Motokrosová trať v Heřmanicích bude na jaře plná akcí
Letošní motokrosová sezóna začíná závody již 30. března.


Komentáře ke článku


NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email [email protected].
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Vše pro ONLINE: webhosting - e-mail hosting - e-shopy - fakturační systém - SEO.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

PBS Velká Bíteš - PŘISTAŇTE V PBS
TOPlist