MILWAUKEE: Nová prodejna ve Velkém Meziříčí!
Dnes je 23. září 2023, svátek má Berta, zítra Jaromír.
  • Prostranství u městské synagogy je stále vylepšováno.
  • Studenti a žáci místních škol v pátek dopoledne ve velkém sále Jupiter clubu viděli úspěšné představení místních ochotníků ŠNB Zkrocení zlé ženy. Repríza pro veřejnost bude zítra v sobotu 23.9. ve 20 hodin taktéž v Jupiter clubu.
  • Čekárna vlakové zastávky na Družstevní ulici byla "vyzdobena".
  • Díry na Družstevní ulici úspěšně zalepeny. Celá rozpraskaná silnice i chodníky by si zasloužily větší rekonstrukci.
  • V neděli odpoledne se uskuteční dračí létání s Dózou na Fajtově kopci.
  • Na ulici Čechova začala gen. rekonstrukce chodníků.

Další svědectví ohledně týrání hospodářských zvířat na Velkomeziříčsku

- - 15. 8. 2023 - komentářů  0
Foto z roku 2020.
Foto z roku 2020.
foto: archiv autorky
Foto z roku 2020. foto: archiv autorky
Foto z roku 2022. foto: archiv autorky
Foto z roku 2022. foto: archiv autorky
Foto z roku 2022. foto: archiv autorky

Obec, kde dlouhodobě docházelo ke krutému týrání skotu je místní část Velkého Meziříčí. Nejsmutnější na celém případu byla lhostejnost a nelidskost institucí.


V diskusi pod mým příspěvkem z 5. 8. 2023 se pan starosta snažil namluvit jedné čtenářce, že se to kruté a dlouholeté týrání skotu odehrálo na území jiné samostatné obce. Není to pravda, bylo to v obci, která spadá pod Velké Meziříčí. Tzv. hospodářství, kde ke trýznění zvířat docházelo, se nachází asi 3 km od radnice. Pan starosta pachatele již od útlého dětství dobře zná. Po celou dobu se choval lhostejně a nikdy neprojevil nad trýzněnými zvířaty lítost. Od roku 2020, kdy jsem to oznámila, to už nebyla vina jen majitele, ale i těch, co o tom věděli a nic neudělali proto, aby tomu zabránili. Již v r. 2019 dostal majitel pokutu 10.000 korun, protože neprovedl asanaci uhynulého zvířete. Kadáver tam zapáchal delší dobu. Ale týrání skotu SVS neřešila a proto jsem o rok později podala oznámení.

 

V r. 2020 po kontrole pracovníka KVS, který zhodnotil situaci jako týrání zvířat, přišli na místo i pracovníci MěÚ Velké Meziříčí - OŽP, protože jsem podala na MěÚ Velké Meziříčí oznámení, že majitel nesprávně nákládá se závadnými látkami a tak porušuje vodní zákony. Na vlastní oči viděli, v jakém stavu skot je a v jakém nevhodném prostředí musí žít. Bylo evidentní, že zvířata byla týrána již delší dobu. Sdělili mi, že provedli kontrolu a že je vše v pořádku. Hodně jsem se tomu divila, protože vždy, když jsem tam byla já, močůvka tekla všude tam, kam neměla. Koncem dubna 2022 byla situace stejná jak v r. 2020. Napsala jsem na Ministerstvo životního prostředí a to předalo moji stížnost na Oblastní inspektorát v Havlíčkově Brodě - ČIŽP. Ti zahájili kontrolu dne 12.07.2022 a i když byla týraná zvířata již měsíc mrtvá, tudíž neprodukovala moč a výkaly, pracovníci ČIŽP zjistili špatné zacházení se škodlivými látkami. Uvedli, že došlo k porušení povinnosti stanovené ustanovením zákona č. 254/2001. Zaznamenali a zdokumentovali závadný stav z hlediska vodního zákona. Majiteli byla uložena sankce. V Havlíčkově Brodě dotyčný nikoho nezná.

 

Dále pan starosta sdělil, že týrání zvířat či jakýchkoliv jiných živých bytostí nekompromisně odsuzuje. Proč tedy v r. 2020 dovolil, aby ORP- MěÚ Velké Meziříčí udělili majiteli za týrání zvířat tak směšnou sankci - pouhých 1000 korun? To je absolutní neúcta k životu. Jiná města v obdobných případech ukládají zpravidla sankce ve výši desítek tisíc korun. Prý mu domluvili. Ráda bych věděla, kdo mu domluvil a jak mu domluvil, protože potom se majitel choval ke zvířatům ještě hůř. V malých městech to zpravidla dělá pan starosta. A když mu město udělilo tak směšnou pokutu proč pan starosta, který týrání zvířat nekompromisně odsuzuje, nešel nikdy chovatele zkontrolovat?  Bylo jasné, že se majitel skotu udělením takové symbolické pokuty nepoučí.

 

V r. 2021 jsem se snažila s chovatelem mluvit, jeho hospodářství bylo stále v katastrofickém stavu. Nechápala jsem, proč mu ta ubohá stvoření nevzali. Viděla jsem, že ze stáje kobka vytéká hnojůvka. Majitel si ze mě dělal legraci, lhal mě. Zeptala jsem se ho, proč to dělá, jaký to má smysl? Odpověděl mi, že je tak spokojený. Já bych tedy nebyla spokojená, kdybych žila v příšerném, nezdravém nepořádku a týrala zvířata. Nedalo nám to a  koncem dubna 2022 jsme přijeli, abychom zkontrolovali, v jakém stavu skot je. To už byl majitel agresivní  a vulgární. Nečekali jsme, že tam najdeme takovou hrůzu. Vůbec jsme si nemysleli, že v zemi, která se proklamuje civilizovaná se tohle může stát. Ještě dodnes jsme se z toho nevzpamatovali. Do konce života nezapomeneme na to utrpení a strach v očích těch trýzněných zvířat. Tohle jsem neviděla ani za doby kolchozů a tenkrát neměla zvířata skoro žádná práva a ochranu. Můj manžel pracuje v sektoru zemědělství, cestuje po celé Evropě a také nikdy a nikde neviděl takovou hrůzu.

 

Chtěli jsme si toho mučeného býka, který měl víc než půl roku zařezaný řetěz, nemohl ani zvednout hlavu, musel stát v kaluži močůvky a měl opruzenou celou spodní část těla adoptovat. To zvíře dlouhou dobu ukrutně trpělo. Už jsme si s manželem plánovali, jak mu to vynahradíme. Požádala jsem kamarádku, jestli by mi ho u svého bratra zatím neustájila. Slíbila mi, že to pro mě udělá. Její bratr je veterinář a sdělil mi, že by se zvíře dalo vyléčit. Dne 10.05.2022 jsem napsala email vedoucímu Odboru životního prostředí ve Velkém Meziříčí, že by měla  zvířata jít do alternativního ustájení na náklady majitele.

 

11.05. 2022 jsem volala do Jihlavy vedoucímu Oddělení péče o pohodu zvířat SVS pro Kraj Vysočina, abych se s ním domluvila o možné adopci a on mi odpověděl, že už vezou zvířata na jatka. To byla tedy rychlost. Začnu s úřady mluvit o adopci a alternativním ustájení a ti bezcitní lidé bez empatie a svědomí je nechají porazit. Stačila by trocha dobré vůle ze strany institucí a mohla jsem je adoptovat všechny, protože v ČR jsou soukromé útulky pro hospodářská zvířata a fantastické osoby, které se o ně starají. Jsem velice zoufalá z toho, že ta zvířata, která ve svém životě nepoznala nic než bolest, utrpení, hrůzu a strach, musela ukrutně  trpět až do posledního dechu. To nebylo vůči nim správné. A ten, který tvrdí, že týrání zvířat nekompromisně odsuzuje, pro ně nehnul ani prstem. Každý den na ně myslím a nedokážu pochopit tu krutost a nelidskost těch, kteří by je měli chránit.

 

Policie a terénní inspektor KVS nejdříve hodnotili to kruté trýznění skotu jenom jako přestupek. Potom, když dovolili majiteli zvířata porazit a tak zmizely ty hlavní důkazy, to policie přehodnotila na trestný čin. Pan komisař z Krajského ředitelství policie se mě zeptal, jestli jsem spokojená, že pachatel půjde k soudu. Já bych byla spokojená, kdyby instituce zavřely ten příšerný chov, který neměl žádný užitek již v r. 2020 a tak ušetřily těm ubohým zvířatům další 2 roky utrpení.

 

Dne 15.11. 2022 uznal Okresní soud ve Žďáře nad Sázavou pachatele vinným z přečinu týrání zvířat podle paragrafu 302 odst. 1, odst. 2 písm. c) trestního zákoníku a byl odsouzen k peněžitému trestu ve výši 40 000  korun. Zároveň mu byl uložen trest zákazu chovu skotu na 5 let. Dokud budou u soudu ukládat nízké tresty za trýznění bezbranných bytostí, které trpí a cítí bolest stejně jako my, tak se nic se nezmění. Týrat zvířata je stejné jako týrat malé děti, protože  se nemohou bránit. Je to ta nejzvrácenější zbabělost.


Autor: Jitka Totti

Publikoval: -red-

Fotogalerie

339412603-199033879503376-1573779596353684353-n.jpg  

Čtěte také

19. 9. 2023 - Vážím si každého pracovníka v sociálních službách

Vážím si každého pracovníka v sociálních službách
Významné je každé zařízení, které nabízí prostředí, podporu a aktivity našim postiženým spoluobčanům. Jedinečný je každý pracovník, který s citem, vnímavostí, ohleduplností a laskavostí dokáže pečovat o takového člověka.

2. 3. 2023 - Vrchol trapnosti na jednání zastupitelstva

Vrchol trapnosti na jednání zastupitelstva
Každý, kdo se díval v přímém přenosu na jednání zastupitelstva 28. února, či se na něj podívá zpětně, se může přesvědčit o neuvěřitelné neochotě radních města odpovědět na jednoduchou otázku - jaký...

23. 2. 2023 - Lidé na venkově potřebují dostupné služby

Lidé na venkově potřebují dostupné služby
V Kraji Vysočina je 704 obcí. Převažují ty malé do 500 obyvatel. Co se týče ještě menších, do 200 obyvatel, má náš kraj v České republice prvenství.

11. 8. 2023 - Podjezd pod mostem u Penny se stal místem nebezpečného střetu cyklisty a dítěte

Podjezd pod mostem u Penny se stal místem nebezpečného střetu cyklisty a dítěte
Máme tu další varování před neohleduplnými řidiči, tentokrát cyklisty.


Komentáře ke článku


NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email redakce@novinyvm.cz.
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Vše pro ONLINE: webhosting - e-mail hosting - e-shopy - fakturační systém - SEO.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist