EURO BAGGING: Hledáme SERVISNÍHO DĚLNÍKA
Dnes je 5. března 2024, svátek má Kazimír, zítra Miroslav.
  • Na stráni Svitu stále probíhá čistění od náletových dřevin.
  • Pozor hráz rybníka Lalůvky je dočasně uzavřena z důvodu rekonstrukce betonových částí přepadu.
  • Novou lokalitu na Hliništích lemují nově vysazené stromky.
  • Výtěžek z plesu ZUŠ 56.400 korun poputuje na doboru věc Oblastní charity Žďár nad Sázavou.
  • V sobotu 2. března proběhl v Jupiter clubu ples Základní umělecké školy Velké Meziříčí. K vidění byla parádní hudební i taneční vystoupení.
  • Čtyři valašské branky zmařily naděje na cenné body do horácké tabulky. Sobotní zápas sledovalo takřka 600 diváků.

Loni se na D1 na Vysočině stalo více než 700 dopravních nehod

- - 17. 8. 2023 - komentářů  0
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.
foto: Dálniční kamera

Na dálničním oddělení slouží v současné době sedm desítek policistů.


O bezpečnost a plynulost v silničním provozu a zajištění bezpečnosti a veřejného pořádku na vysočinském úseku dálnice D1 v délce zhruba 92,5 kilometru se starají policisté z Dálničního oddělení Policie České republiky ve Velkém Beranově.

 

Do působnosti dálničních policistů patří úsek dálnice D1 mezi kilometrem 73,7 a kilometrem 166,5 v obou směrech, včetně nájezdových a sjezdových komunikací, které jsou ohraničeny dopravními značkami „Dálnice a Konec dálnice“. Dálniční oddělení ve Velkém Beranově se tak řadí k největším v České republice. V úseku je celkem patnáct odpočívek s různou úrovní infrastruktury a obslužných zařízení. Jedná se o benzínové čerpací stanice, motoresty nebo provozovny rychlého občerstvení, včetně parkovacích ploch různých velikostí.

 

Dálniční policisté provádějí samostatný výkon základních policejních činností v trestním řízení při odhalování, dokumentaci a prověřování trestné činnosti v rámci jejich věcné a místní příslušnosti. Odpovídají za plnění úkolů na úseku odhalování, objasňování, oznamování a projednávání přestupků v dopravě, stejně jako za šetření silničních dopravních nehod. Zpracovávají dokumentaci ke zjištěným přestupkům a trestným činům, protokoly o technické silniční kontrole, o výsledcích kontroly dodržování dob řízení vozidel, bezpečnostních přestávek a dob odpočinku, o porušení dohody o mezinárodní silniční přepravě nebezpečných věcí (ADR) s kontrolním listem a nízko rychlostním kontrolním vážení a odpovídají za zabezpečení plnění úkolů na úseku ochrany veřejného pořádku.

 

K 1. srpnu letošního roku je na dálničním oddělení systemizováno 72 policejních služebních míst a dvě místa občanských pracovníků, když v současné době je jich obsazeno sedmdesát. Chod dálničního oddělení řídí vedoucí oddělení společně se dvěma svými zástupci. Dálniční oddělení ve Velkém Beranově disponuje moderními služebními dopravními prostředky. Policisté mají k dispozici dvacet automobilů, a to jak v barevném provedení Policie ČR, tak v civilní verzi. Jedná se o vozidla továrních značek VW Transporter, Mercedes Benz Sprinter, Škoda Octavia, Škoda Superb, Škoda Kodiaq a BMW 540i.  Současně policisté používají při výkonu služby také pět motocyklů BMW v policejním provedení.

 

Od začátku letošního roku do konce července policisté na úseku dálnice D1 na Vysočině zadokumentovali celkem 45 trestných činů, z nichž největší podíl mají majetkové trestné činy. „Terčem zlodějů bývají řidiči nákladních vozidel a kamionů, kteří přespávají v kabinách svých vozidel na dálničních odpočívadlech. Zatímco řidič odpočívá, zloději mu odcizí přepravovaný náklad. V poslední době narůstá počet případů krádeží věcí ze zaparkovaných osobních vozidel, která si občas jejich majitel dostatečně nezajistí a nechá uvnitř viditelně odložení cenné věci. V oblasti přestupků se objevují případy kapesních krádeží, ale také případy ujetí od čerpacích stanic bez zaplacení,“ uvedl npor. Bc. Jiří Chvátal, zástupce vedoucího dálničního oddělení ve Velkém Beranově. Policisté musí na dálnici D1 čelit také dobře organizovaným skupinám pachatelů. Ti okrádají řidiče, kterým předtím na parkovišti nepozorovaně sami poškodí pneumatiku, a pak využijí momentu, kdy řidiči defekt opravují. I když těchto případů není takové množství jako v minulosti, občas se objevují.

 

„Dálnice D1 je problematická zejména v oblasti bezpečnosti silničního provozu. Jde totiž o důležitou dopravní tepnu a hustý provoz zejména kamionů v případě jejich kolize často způsobí na dálnici problémy - delší dobu trvá odklízení následků nehod a pak se tvoří na dálnici kolony, které se pomalu rozjíždějí,“ uvedl npor. Bc. Jaroslav Nesiba, zástupce vedoucího dálničního oddělení ve Velkém Beranově.

 

Policisté na vysočinském úseku dálnice D1 vyšetřovali od začátku letošního roku do konce července celkem 187 dopravních nehod a dalších 267 dopravních nehod bylo vyřešeno mezi účastníky cestou sepsání euro formuláře. Při letošních dopravních nehodách byli dva lidé usmrceni, sedm lidí bylo těžce zraněno a 36 jich bylo zraněno lehce. Hmotná škoda na havarovaných vozidlech a na ostatním majetku dosáhla částky 49 852 000 korun. Při jedné dopravní nehodě bylo zjištěno, že řidič požil před jízdou alkoholický nápoj.

 

V loňském roce jsme na vysočinském úseku dálnice D1 vyšetřovali celkem 354 dopravních nehod a dalších 359 dopravních nehod bylo vyřešeno mezi účastníky cestou sepsání euro formuláře. Při loňských dopravních nehodách byly usmrceny čtyři osoby, sedm lidí bylo těžce zraněno a 57 jich bylo zraněno lehce. Hmotná škoda na havarovaných vozidlech a na ostatním majetku dosáhla částky 88 105 000 korun. Při sedmi dopravních nehodách bylo zjištěno, že řidič požil před jízdou alkoholický nápoj.

 

Na dálnici D1 řidiči páchají také dopravní přestupky. Loni jich policisté řešili nebo zadokumentovali celkem 13 741. Nejčastěji se jedná o překročení nejvyšší povolené rychlosti, držení hovorového zařízení, nepoužívání bezpečnostních pásů, nesprávné předjíždění, nedovolenou jízdu v odstavném pruhu nebo jízdu po dálnici bez zaplaceného časového poplatku.  V letošním roce za sedm měsíců policisté řešili nebo zadokumentovali 8 791 dopravních přestupků, které buď vyřešili na místě uložením pokuty v příkazním řízení, nebo je zadokumentovali a odevzdali k řešení místně příslušnému správnímu orgánu.

 

Na dálničním oddělení jsou zařazeni také policisté ve speciálním „kamion týmu“ a věnují se pravidelným kontrolám dodržování právních předpisů ze strany řidičů dodávkových a nákladních vozidel. Jedná se o kontroly dodržování sociálních předpisů, zejména dodržování bezpečnostních přestávek a doby jízdy. Na denním pořádku jsou silniční kontroly, jejichž součástí je kontrolní vážení dodávkových vozidel i jízdních souprav. Kontrolní činnost policisté zaměřují také na nebezpečné předjíždění kamionů nebo na jejich stání na místech mimo vyhrazená parkoviště. Pokud řidiči stojí na nájezdu nebo sjezdu z dálnice případně parkují na krajnici, velmi vážně tím ohrožují ostatní účastníky silničního provozu.

 

V roce 2022 v rámci kontrolního vážení policisté na dálnici D1 zkontrolovali 876 vozidel a zjistili 509 porušení, když ve čtrnácti případech se jednalo o překročení povolených rozměrů vozidla a ve 448 případech o překročení hmotnostních limitů. Padesát řidičů kontrolovaných vozidel se odmítlo na výzvu policistů podrobit nízko rychlostnímu vážení. Za takové odmítnutí policisté uloží řidiči nejvyšší možnost pokutu, která činí 100 000 korun na místě v příkazním řízení. Poté policisté takovému řidiči zakážou další jízdu a on si musí zajistit přeložení přetíženého nákladu.  Na místě vyřešili 494 porušení, za která uložili sankce v příkazním řízení ve výši přesahující částku 4,5 milionů korun. Tři přestupce - řidiče policisté oznámili do správního řízení a 249 porušení ze strany dopravců oznámili do správního řízení. V celkem 131 případech uložili kauci v celkové výši 2 144 000 korun. K uložení kauce policisté přistupují zejména v případech zahraničních řidičů, kteří by se v České republice mohli vyhýbat správnímu řízení.

 

Kromě kontrolního vážení loni dálniční policisté kontrolovali dodržování ustanovení zákona o silniční dopravě u 526 nákladních vozidel a v 62 případech zjistili porušení. V 57 případech uložili za zjištěná porušení na místě pokutu v příkazním řízení, v padesáti případech oznámili správní delikt dopravce správnímu orgánu a v dalších 47 případech uložili kauce v celkové výši téměř 1 200 000 korun.

 

V letošním roce jsme za sedm měsíců v rámci kontrolního vážení na dálnici D1 zkontrolovali 436 vozidel a zjistili 348 porušení, když ve třech případech se jednalo o překročení povolených rozměrů vozidla a ve 300 případech o překročení hmotnosti. Pětačtyřicet řidičů kontrolovaných vozidel se odmítlo na výzvu policistů podrobit se nízko rychlostnímu vážení. Od začátku roku do konce července jsme na místě uložením pokuty vyřešili 342 porušení, za která jsme uložili sankce v celkové výši dosahující  částky téměř 3,7 milionů korun. Jednoho řidiče - přestupce policisté oznámili do správního řízení a správnímu orgánu jsme oznámili 213 dopravců, kteří se porušením zákona dopustili správního deliktu. V 77 případech uložili kauci v celkové výši 1 166 000 korun.

 

Dálniční policisté i letos kontrolovali dodržování ustanovení zákona o silniční dopravě u 516 nákladních vozidel a v 90 případech zjistili porušení. V 80 případech uložili na místě pokutu v celkové výši přesahující částku 170 000 korun, v šedesáti případech oznámili správní delikt dopravce správnímu orgánu a v dalších 56 případech policisté přistoupili k uložení kauce, které činily v celkové výši téměř dva miliony korun.


Autor: mjr. JUDr. Dana Čírtková

Publikoval: -kas-

Čtěte také

12. 1. 2024 - Vloupání do domu v obci Ludvíkov

Vloupání do domu v obci Ludvíkov
Policisté z obvodního oddělení Velké Meziříčí prověřují případ vloupání do rodinného domu, ke kterému došlo v obci Ludvíkov na Žďársku.

8. 9. 2023 - Pozor na platby předem! Nakupování přes internet má svá rizika

Pozor na platby předem! Nakupování přes internet má svá rizika
Internetové obchody či různé portály s bazarovým zbožím se těší velké oblibě a není to jen trend mladých lidí.

10. 10. 2023 - Padla pokuta za 100 000 korun

Padla pokuta za 100 000 korun
Policisté z dálničního oddělení Velký Beranov si v pátek 6. října v odpoledních hodinách všimli na 136. kilometru dálnice D1 ve směru jízdy na Prahu vozidla s českou registrační značkou.

11. 10. 2023 - Střet vozidel u Petrávče

Střet vozidel u Petrávče
V pondělí 9. října v době kolem 13:25 hodin jsme přijali na integrovaném operačním středisku oznámení o dopravní nehodě, která se stala na Žďársku.


Komentáře ke článku


NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email [email protected].
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Vše pro ONLINE: webhosting - e-mail hosting - e-shopy - fakturační systém - SEO.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Café Gusto - Hledáme: CUKRÁŘE, BARISTU
TOPlist