PANORAMA FITNESS
Dnes je 21. června 2024, svátek má Alois, zítra Pavla.
  • Letos vyšlo otevření koupaliště na tropický den.
  • Jdu do školy. V mateřské škole na Sokolovské proběhlo ve čtvrtek pasování předškoláků s Dózou.
  • 21.6.2024 - Koupaliště PALOUKY otevře své brány v pátek 21. června 2024 v 10 hodin. Jak to na koupališti aktuálně vypadá můžete sledovat na portále www.NovinyVM.cz v pravém sloupci na ONLINE kameře.
  • Lidl už láká zaměstnance přímo na fasádě prodejny.
  • Nový chodník na Fajťák už po celé délce lemují nové stožáry pro veřejné osvětlení.
  • Děje se v knihovně: Z původní budovy na Poštovní se vyváží velké množství stavební suti.

Dnes si v kině připomeneme výročí invaze roku 1968

- - 21. 8. 2023 - komentářů  0

V den 55. výročí dramatické srpnové události roku 1968 si můžete vše připomenout díky filmovému představení "Muž, který sál v cestě".


Film zachycuje dramatické srpnové události roku 1968, kdy byl v noci 21. srpna František Kriegel společně s čelními představiteli Komunistické strany Československa, generálním tajemníkem ÚV KSČ Alexanderem Dubčekem, předsedou vlády Oldřichem Černíkem, předsedou Národního shromáždění Josefem Smrkovským a poslanci České národní rady Josefem Špačkem a Bohumilem Šimonem zatčen a unesen do Moskvy. Byl jediným československým politikem, který se dokázal v moskevském zajetí i pod hrozbou likvidace postavit Leonidu Iljiči Brežněvovi, a nepodepsal Moskevský protokol, znamenající souhlas s okupací Československa v roce 1968.

 

František Kriegel, jehož osudu je film věnován, byl jedním ze čtyř poslanců Národního shromáždění, kteří na podzim 1968 hlasovali proti přijetí smlouvy o „dočasném pobytu“ vojsk Varšavské smlouvy na území Československa. Po roce 1968 byl pronásledován a později byl signatářem Charty 77.

 

Filmové drama v hlavní roli s Tomášem Töpferem odhaluje zrůdnost komunistického režimu se zaměřením na hrdinu Pražského jara a nejvyhrocenější úsek jeho života i novodobých dějin Československa.

 

FRANTIŠEK KRIEGEL

10. dubna 1908 - 3. prosince 1979

Významný lékař, politik, člen KSČ, představitel Pražského jara a signatář Charty 77

 

Narodil se v židovské rodině v Haliči. V Praze vystudoval medicínu, působil jako lékař ve španělské občanské válce nebo ve válce v Číně. Po návratu v roce 1945 se stal vysokým představitelem Komunistické strany Československa. V únoru 1948 se podílel na komunistickém převratu ve funkci zástupce velitele Lidových milicí. V letech 1949-1952 působil jako náměstek ministra zdravotnictví. Kvůli židovského původu byl v 50. letech z funkce odvolán. V 60. letech odjel na Kubu jako poradce při budování socialistického zdravotnictví. Po návratu získal Řád práce, stal se poslancem Národního shromáždění a předsedou Národní fronty, působil v předsednictvu ÚV KSČ. V srpnu 1968 byl po invazi vojsk Varšavské smlouvy unesen s ostatními československými komunistickými představiteli do Moskvy, kde jako jediný nepodepsal tzv. Moskevský protokol. Po návratu byl ze svých funkcí postupně odvolán, z KSČ vyloučen a po zbytek života byl pronásledován. Po vzniku Charty 77 se stal jejím signatářem. Nadace Charta 77 od roku 1987 na jeho počest uděluje Cenu Františka Kriegla za mimořádné zásluhy v boji za lidská práva a občanské svobody.

 

CENA FRANTIŠKA KRIEGLA CHARTY 77

Cena vznikla ve Stockholmu v roce 1987. Nadace Charty 77 oceněním připomíná statečný postoj československého politika, který jako jediný z tehdejších představitelů moci odmítl po obsazení republiky vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 podepsat potupný diktát. Současným posláním ceny je každoročně vyzvednout příkladnou statečnost, kterou v daném roce projevili jednotlivci nebo občanské instituce v úsilí o dodržování lidských práv, občanských svobod a politické tolerance. Nadace Charty 77 vyhlašuje Cenu Františka Kriegla 10. dubna v den jeho narození.  

 


 

Vstupenky kupujte zde:

 

www.kinojupiter.mujbijak.cz/klient-313/kino-86/stranka-1717/film-612762

 


Autor: připravila redakce NovinyVM.cz

Publikoval: -kas-

Čtěte také

2. 5. 2024 - Highland se vrací z vězení a vypouští do světa nový videoklip

Highland se vrací z vězení a vypouští do světa nový videoklip
„Hlavně, ať jednou neskončíš na Borech“, řekla prý zpěvákovi Jakubovi Moulisovi kdysi maminka. Kuba pochází z Přeštic u Plzně a borská věznice byla tak vždy velkou připomínkou, aby se snažil chovat slušně...

12. 6. 2024 - Horácké divadlo Jihlava, profi divadelní scéna na Vysočině, v září odstartuje již 85.sezónu

Horácké divadlo Jihlava, profi divadelní scéna na Vysočině, v září odstartuje již 85.sezónu
Nová divadelní sezóna přinese klasiku i úplné novinky, spolu se začátkem sezóny se také nastartují HD_J autobusy, které diváky přivezou z celého kraje do divadla a po představení je odvezou zpět domů.

24. 4. 2024 - Muzikanti dětem 2024

Muzikanti dětem 2024
Propojení charity, hudebních vystoupení a programu pro celou rodinu. To je ve zkratce další ročník charitativního koncertu Muzikanti dětem, který se uskuteční v sobotu 25. května na velkomeziříčském Náměstí. Výtěžek z akce...

7. 5. 2024 - Muzeum oslaví svůj svátek bezplatným vstupem

Muzeum oslaví svůj svátek bezplatným vstupem
Po celém světě je 18. květen připomínán jako Mezinárodní den muzeí. A jak jinak tento svátek oslavit než bezplatnými prohlídkami. Právě takový dárek si pro návštěvníky na třetí květnovou sobotu připravilo i...


Komentáře ke článku


NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email [email protected].
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Vše pro ONLINE: webhosting - e-mail hosting - e-shopy - fakturační systém - SEO.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Olejový mlýn Petráveč zve na Kmínový festival a talkshow s Josefem Dvořákem
TOPlist