Prysmian Kabely - Operátor výroby
Dnes je 23. února 2024, svátek má Svatopluk, zítra Matěj.
  • Do Velkého Meziříčí zavítal ministr životního prostředí Petr Hladík. Na náměstí jej přivítali starosta města Alexandros Kaminaras a starosta Oslavice Pavel Janoušek. Více foto na našem Facebooku.
  • Protestní kolona zemědělců dorazila krátce po 10 hodině na okraj Velkého Meziříčí.
  • Kácení tújí u obřadní síně pokročilo.
  • Městská policie spolu se záchrankou zasahovala na autobusovém nádraží.
  • Probíhá prořezávka pomocí plošiny na rozcestí v Čechákách.
  • Ceny PHM atakují hranici 40 Kč ta litr.

Bojové umění – 5.díl : Pankration - ŘECKÝ ULTIMÁTNÍ ZÁPAS

- - 24. 5. 2011 - komentářů  0
Pankration.
Pankration.
foto: internet
Pankration. foto: internet
Pankration. foto: internet
Pankration. foto: internet

Je pravděpodobně nejstarší bojové umění, o kterém jsou záznamy a důkazy. Sloužilo jak k výcviku vojáků, tak jako sport. Nevzniklo v Asii, ale v Evropě v antickém Řecku. Později bylo převzato v Římskou říší a dodnes ho ve velmi okleštěné formě známe pod názvem, řecko-římský zápas. Je to PANKRATION.


Pankration je antický sport a bojové umění představené na Olympijských hrách v Řecku v roce 648 př. Kr. Slovo Pankration se dá přeložit jako „všechna síla“. Byl velmi populární a byl to první bojový systém v historii. Kombinuje prvky boxu a zápasu a připomíná dnešní MMA.

 

Vítězství bylo dosaženo znehybněním soupeře nebo neschopností protivníka dál bojovat. Soutěžící mohl při znehybnění dát signál rukou, ale občas se stávalo, že znehybnění končilo upadnutím do bezvědomí nebo smrtí. Různé páky a škrcení byly běžné techniky k dosažení vítězství. Prakticky existovaly 2 pravidla: nedloubat do očí a nekousat. Zápasy často končily zlomeninami končetin, prstů nebo i zraněními s doživotními následky. Jinak zajímavost je, že před zápasy na Olympiádě, byla všem soutěžícím, udělena předem amnestie!! Kdyby v průběhu soutěže snad někoho zabily nebo zmrzačily!! Aby jim to nevzalo chuť do boje :).

 

Soutěže nebyly rozděleny na kategorie a zápasy nebyly ohraničeny časovým limitem. Rozhodčí byli ozbrojeni různými palicemi k tomu, aby mohli vynutit dodržování pravidel!!

 

Zápas končil tehdy když se jeden nebo oba soutěžící vzdali, pokud jeden z nich ztratil vědomí nebo zemřel. Ačkoliv většina zápasů se rozhodovala na zemi, byly běžné knocknouty. Bojovníci uměli velmi dobře boxovat i používat kopy a podmety a to na stejné úrovni a technickém provedení jak dnešní kick-boxing.

 

Kromě toho některé zápasy byly okořeněné výbavou borců. A to koženými řemínky pobité kovovými bodci ve tvaru pyramidy. Zásah musel být devastující.  

 

Velmi častými výtězi byly Sparťané. Pankration byl jednou z hlavních věcí Spartského života.  Stejně jako dnes byly Olympijské hry i politickou záležitostí a zejmena Pankration, se považoval za vojenskou záležitost, takovou věc armádní prestiže. Ve Spartě byl Pankration součástí vzdělávání a to v takovém rozsahu, jak máme ve školách např. matematiku, tzn. každý den.  Ve Spartě byl Pankration vykonáván bez pravidel!!  Sparťané se chlubily  dovednostmi v kousání a vypichování očí, které byli naštěstí na olympijských hrách zakázané.

 

 Ve válkách, kterých Řecko zažilo nespočetně, se Pankration velmi osvědčil, jako vojenská příprava. Boj bez střelných zbraní se velmi často zvrhl v chaos, štíty a zbraně se velmi  snadno ztrácely.  Sparťané byli vyškoleni od dětství zabít beze zbraně  a bránit se bez brnění.  Toto nebylo akademické cvičení - Pankration  byl jedním z nejdůležitějších faktorů  v mnoha sparťanských vítězných bitvách  během klasického období - včetně u Thermopyl a Plataea, kde Spartou vedené  armády zachránily Řecko od dobytí mnohem větší síly, Perské říše .

 

V rámci výcviku byly využívány formy/kata (Pyrrics), „jednoúderové soutěže“ (Klimax), dechová cvičení, boxovací pytle a dřevěné sloupy na cvičení úderů, otužování těla a končetin. Výuka také zahrnovala využití herbální medicíny. Fyzická příprava byla velmi tvrdá, hodně běhání, skoky do dálky, vzpírání. Doslova se dá říci, že opravdu dnešní ultimátní zápasy, jsou vlastně PANKRATION a to i včetně tréninku!!! Jinak v součastné době, se tento sport oživuje a jsou v něm pořádány soutěže. Pravidla, jsou ale v podstatě úplně jiná než v „ původní verzi“,což je v době celosvětové krize v zdravotnictví, jen dobře:))

 

Videa:

 

 

 

 

 


Autor: František Mejzlík

Publikoval: -kas-

Čtěte takéKomentáře ke článku

Prozatím nebyl vložen žádný komentář.

Diskuse uzavřena.

NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email [email protected].
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Vše pro ONLINE: webhosting - e-mail hosting - e-shopy - fakturační systém - SEO.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

GEST TZB: Hledáme vodaře/topenáře
TOPlist