PRYSMIAN - 30. let
Dnes je 28. května 2024, svátek má Vilém, zítra Maxim.
  • Opravovaná silnice mezi Rudíkovem a Trnavou nabírá na šířce.
  • Louka pod školou byla v pondělí dopoledne plná dravců. Konala se akce záchranné stanice pro dravé ptactvo Seiferos, která zajišťuje výukový program pro základní školy a letové ukázky dravců pro veřejnost.
  • Staví se nový most přes řeku Oslavu mezi Tasovem a Kamennou na silnici II/390.
  • Pondělní ráno u ZŠ Oslavická a vzkaz od čtenářky: "To je opravdu příklad pro děti od dospělých."
  • Mistrovský titul jsme oslavili společně na náměstí.
  • Fotbalisté FCVM A se střetli v nedělním utkání s Pelhřimovem. O vyrovnávací gól na 2:2 se postaral v 86. minutě Mirek Malata.

Nový školní rok začne také na univerzitě třetího věku ve Velkém Meziříčí

- - 21. 9. 2023 - komentářů  0

Také v letošním školním roce podpoří Kraj Vysočina vzdělávání seniorů v rámci univerzit třetího věku.


Ve spolupráci s Vysokou školou polytechnickou Jihlava byly v polovině září zahájeny přednášky v Třebíči, Velkém Meziříčí a Žďáře nad Sázavou. Výuka U3V v Jihlavě na Vysoké škole polytechnické začíná v týdnu od 2. října 2023. Účastníci U3V si mohou aktuálně vybírat z desítky vzdělávacích programů. „Poptávka seniorů po kurzech celoživotního vzdělávání je stabilně velká. Naše podpora má pomoci s dostupností kurzů a umožní další vzdělávání lidem, kteří o to mají stálý zájem. Univerzitu třetího věku chápeme i jako formu trávení volného času s vrstevníky,“ říká hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek.


Univerzitu třetího věku (U3V), jejímž garantem je VŠPJ, mohou zájemci navštěvovat nejen v Jihlavě. V minulém roce kurzy prošla více než stovka posluchačů i v dalších 3 městech Vysočiny. Ze statistik vysoké školy a statistik kraje vyplývá, že v krajském městě v letošním roce projevilo zájem o výuku téměř 400 seniorů 55+. V minulém roce kurzy prošla více než stovka posluchačů v dalších 3 městech Vysočiny, stejný zájem mimo Jihlavu se očekává i letos.

 

Příklady nabídky U3V organizované Vysokou školou polytechnickou Jihlava

Domov pro seniory Třebíč, Koutkova - Kubešova:

Dějiny umění v Evropě a jejich odezva v českých zemích - ak. mal. Vladimír Netolička - bude to trvat celý rok (2 semestry) - názvy přednášek např.: Pravěk a starověk, židovský stát, Řecko, Etruskové, Řím, Raný středověk, Románský sloh, Gotický sloh, Renesance, Baroko, Rokoko, Klasicismus, Romantismus a realismus

 

Žďár nad Sázavou - Střední škola obchodní a služeb:

Královny a favoritky, světice a bojovnice I. - Dr. Milan Kameník (2 semestry) - témata: Anne Boleyn a další ženy krále Jindřicha VIII., Madame de Montespan a další milenky Ludvíka XIV., Madame de Pompadour, Christine de Pisan, Jana z Arcu, Pruská královna Luise, Lourdy a Bernadette Soubirous, Eleonore Akvitánská, Mumtáz Mahal a Mughalové, Raní z Džánsí, Mata Hari, Sophie Scholl.

 

Domov pro seniory Velké Meziříčí:

Zdravý životní styl - RNDr. Jitka Macháčková (2 semestry) - témata: Sám sobě, terapeutem, základy anatomie a fyziologie člověka, cvičení aby záda nebolela, automasáže, cvičení na židli, léčení bylinami na podzim a v zimě, jídlo jako lék, nohy a ruce - masáže a cvičení, jarní bylinky, oční jóga, chemie kolem nás, užitečná i škodlivá.

 

„Pravděpodobně nejširší nabídku vzdělávání prostřednictvím Univerzity třetího věku zajišťuje v regionu VŠPJ, senioři si ale mohou vybírat i z nabídky Masarykovy univerzity v Brně, která je garantem U3V v Univerzitním centru Telč. Česká zemědělská univerzita v Praze garantuje U3V v Pacově a nově tomu tak v nějaké formě zřejmě bude i ve Velké Bíteši,“ vyjmenovává radní Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Jan Tourek.

 

V některých městech kraje probíhá i tzv. virtuální U3V, která může být také garantována vysokou školou. Tuto formu spolupráce uplatňuje například Provozně ekonomická fakulta České zemědělské univerzity v Praze při výuce v Pacově. Jak dále uvádí Jan Tourek, existuje na Vysočině mnoho dalších organizací, které vzdělávají seniory. V těchto případech jako organizátoři figurují různé neziskové organizace (Pelhřimov Hodina H), knihovny (Krajská knihovna v Havlíčkově Brodě) a také domovy pro seniory (DS Světlá nad Sázavou, kde aktivitu nazývají Sluneční univerzita) a řada dalších soukromých subjektů. Podmínky, cena školného atd. jsou individuální.

 

V tuto chvíli je možné se ještě do kurzů V3U organizovaných Vysokou školou polytechnickou Jihlava přihlásit. Avšak pouze do kurzů s volnou kapacitou. O pomoc s vyplněním E-přihlášky je možné požádat po telefonu (567 141 118; mobil: 775 766 391) nebo osobně v kanceláři U3V (místnost 1N031), Tolstého 16, Jihlava. Uzávěrka přihlášek je stanovena na 29.9.2023, ale ani „opozdilci“ nebudou u kurzů s volnou kapacitou odmítnuti a pracovníci Centra celoživotního vzdělávání VŠPJ jim rádi s přihlášením pomohou.

 

Více informací: https://u3v.vspj.cz/obecne-informace

 


Autor: tiskové oddělení Krajského úřadu Vysočina

Publikoval: -kas-

Čtěte také

7. 12. 2023 - Ministr Bartoš si prohlédl úspěšný projekt transformace sociálních služeb Domova Kamélie v Měříně

Ministr Bartoš si prohlédl úspěšný projekt transformace sociálních služeb Domova Kamélie v Měříně
Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš si ve středu 6.12. v doprovodu náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Hany Hajnové a radního Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Jana Tourka...

8. 11. 2023 - Váhy a kontrola tachografů. Policie bude i díky podpoře Kraje Vysočina nákladní dopravu prověřovat

Váhy a kontrola tachografů. Policie bude i díky podpoře Kraje Vysočina nákladní dopravu prověřovat
Nelegální manipulace s tachografy v nákladních vozech, ale i přeprava přetížených nákladů. Tyto a další přestupky bude policie díky novému vybavení odhalovat efektivněji.

1. 12. 2023 - Aktuálně k fungování krajských nemocnic v následujících týdnech

Aktuálně k fungování krajských nemocnic v následujících týdnech
Hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek se dnes sešel na mimořádném jednání s řediteli všech krajských nemocnic - Nemocnice Havlíčkův Brod, Nemocnice Jihlava, Nemocnice Nové Město na Moravě, Nemocnice Pelhřimov a Nemocnice Třebíč...

22. 3. 2024 - U obce Sviny se řidička lekla lesní zvěře a strhla řízení

U obce Sviny se řidička lekla lesní zvěře a strhla řízení
Ve čtvrtek 21. března před devátou hodinou ráno vyjížděli policisté z dopravního inspektorátu Žďár nad Sázavou k dopravní nehodě, ke které došlo v katastru obce Sviny u Křižanova.


Komentáře ke článku


NovinyVM.cz - nezávislé internetové noviny pro Velké Meziříčí, mikroregion Velkomeziříčsko a kraj Vysočina.
Publikování nebo další šíření obsahu serveru NovinyVM.cz je bez písemného souhlasu ZAKÁZÁNO.
Pokud chcete informace o inzerci nebo napsat redakci - pište na email [email protected].
Příspěvky v sekci "Od Vás" nevyjadřují názor redakce, jejich obsah není redigován.
Redakce upřednostňuje rychlost zveřejnění a aktuálnost před gramaticky a slohově bezchybnými články.

Vše pro ONLINE: webhosting - e-mail hosting - e-shopy - fakturační systém - SEO.
Nastavení cookies

×

Váš prohlížeč blokuje reklamu

Vážený uživateli, jelikož jste naším pravidelným návštěvníkem, zvažte prosím vypnutí AdBlocku na této doméně.
Příjmy z reklamy nám umožňují nabízet čtenářům obsah zdarma.

V horním panelu prohlížeče klikněte na ikonku ruky na červeném pozadí a zvolte
“Nespouštět na stránkách na této doméně”. Děkujeme!

Lisovna plastů, spol. s r.o. hledá zaměstnance
TOPlist